Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mléčné estrogeny a mužská plodnost
Pohlavní steroidní hormony obsažené v mase, vejcích a mléčných výrobcích mohou pomoci vysvětlit spojitost mezi příjmem nasyceného tuku a snižujícími se počty spermií.
Proč je vysoký příjem nasycených tuků ve stravě spojen se sníženou kvalitou spermatu? Jaká je mezi tím spojitost? No, podstatné procento příjmu nasycených tuků ve studii bylo odvozeno od mléčných výrobků a zbytků průmyslových chemikálií, které se mohou bioakumulovat v potravním řetězci do tuku krav. Některé z těchto lipofilních (tj. tuk milujících) chemikálií mohou mít schopnost narušovat hormony.
EPA provedla národní průzkum perzistentních, bioakumulativních, a toxických znečišťujících látek v dodávkách mléka v USA. Vzhledem k tomu, že mléčný tuk zřejmě patří k těm potravinovým zdrojům, u nichž je vystavení tomuto znečištění největší, je důležité pochopit jejich hladiny. Vědci zkoumali mléko z celé země a našli hotové chemické „čarodějnické lektvary“. Podle jejich odhadu samotné mléčné výrobky zřejmě přispívají přibližně z 30 % až 50 % k naší celkové expozici dioxinům. A jako dioxin mají i jiné toxické znečišťující látky sklon být v životním prostředí hojně rozšířené a bioakumulovat se v potravním řetězci, výsledkem čehož je přinejmenším nízký stupeň kontaminace většiny živočišných tuků.
To může vysvětlit vyšší koncentrace znečišťujících látek u těch, co jedí ryby. Xenoestrogeny, jako PCB, se vážou na tuk v rybách nebo na maso zvířat a nemohou být zcela odstraněny ani mytím nebo vařením, takže se mohou hromadit i v našem tělesném tuku. Xenoestrogeny jsou chemické látky s demaskulinizačními či feminizačními účinky, ale i v neznečištěném světě obsahují živočišné tuky skutečný estrogen, nikoliv xenoestrogeny, ale estrogenové estrogeny, které jsou nevyhnutelnou součástí nevegetariánské výživy. Všechny potraviny živočišného původu obsahují estradiol, který je nejméně 10 000krát účinnější než většina xenoestrogenů. Výživová expozice – maso, mléčné výrobky a vejce – těmto přirozeným pohlavním steroidům je tedy vysoce relevantní, protože hormony u těchto zvířat jsou totožné s našimi. Estrogen u krav funguje stejně jako lidský estrogen.
Estrogeny jsou také obsaženy v mase a vejcích, ale hlavními zdroji jsou mléko a mléčné výrobky. Vypitím jedné sklenice mléka vzrůstá příjem estradiolu u dítěte 4 000krát v porovnání s příjmem xenoestrogenů produkovaných běžnou hormonální aktivitou. Moderní, geneticky vylepšené dojnice jsou schopné dávat mléko i během březosti. Problém je v tom, že hladiny estrogenu mohou vyskočit až 30krát.
Přestože byl příjem sýra spojen s nižší koncentrací spermií, byl příjem mléčných výrobků také spojen s abnormálním tvarem a pohybem spermií. To naznačuje, že příjem mléka může být příčinou přímého poškození varlat, a to nejen potenciálním potlačením produkce spermií způsobeným estrogenem.
Zatímco mléčné výrobky jsou zdrojem většiny externích ženských pohlavních steroidů, vejce jsou také jejich významným zdrojem, když v tomto ohledu přispívají přibližně stejně jako maso nebo ryby. Myslím, že to dalo očekávat, protože vejce jsou produkována přímo ve vaječnících slepic.
Hormony může být obohacené i maso. V USA mohou být anabolické pohlavní steroidy podávány zvířatům pro podporu růstu, což je praxe, která byla v Evropě zakázána již před 25 lety. Tato studie v New Yorku zjistila postupný úbytek spermií spojený s konzumací zpracovaného masa. Podobné studie v Evropě, a to již po vyhlášení zákazu, však zjistily totéž, takže nemusí jít o implantované hormony, ale spíše o důsledek vlivu jiných věcí, které maso obsahuje, jako je nasycený tuk, možná cholesterol. Již deset let víme, že muži s vysokými hladinami cholesterolu vykazují abnormality ve svých spermiogramech, sníženou koncentraci spermií, asi třetinu normálního pohybu spermií a polovinu normálního tvaru spermií.
O 25 let později jsme zjistili stejnou věc. Cholesterol je pro spermie špatný. V nejrozsáhlejší studii k dnešnímu dni byly vyšší hladiny cholesterolu v naší krvi spojeny s významně nižšími procenty normálních spermií. Cholesterol byl také spojen se snížením objemu spermatu a počtu živých spermií. Tyto poznatky vyzdvihují úlohu tuků v krvi při řešení otázky mužské plodnosti. Vzhledem ke vzrůstajícímu výskytu obezity a problémů s cholesterolem bychom měli být znepokojeni. Ačkoli zdravější strava je zřejmě spojena se zdravějším počtem spermií, nezdálo se, že by statiny, tedy léky na snížení cholesterolu, v tomto ohledu pomáhaly.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R B Arora, K N Saxena M R Choudhury, R R Choudhury. Sperm studies in Indian men. Fertil Steril. 1961 Jul-Aug;12:365-7.
- J Toppari, J C Larsen, P Christiansen, A Giwercman, P Grandjean, L J Guillette, B Jegou, T K Jensen, P Jouannet, N Keiding, H Leffers, J A McLachlan, O Meyer, J Muller, E Rajpert-DeMeyts, T Scheike, R Sharpe, J Sumpter, N E Skakkebaek. Male Reproductive Health and Environmental Xenoestrogens. Environ Health Perspect. Aug 1996; 104(Suppl 4): 741–803.
- A S Dobs, S Miller, G Neri, S Weiss, A C Tate, D R Shapiro, T A Musliner. Effects of simvastatin and pravastatin on gonadal function in male hypercholesterolemic patients. Metabolism. 2000 Jan;49(1):115-21.
- R S Padron, J Mas, R Zamora, F Riverol, M LIcea, L Mallea, J Rodriguez. Lipids and Testicular Function. Int Urol Nephrol. 1989;21(5):515-9.
- S Bhushan, R C Pandey, S P Singh, D N Pandey, P Seth. Some observations on human semen analysis. Indian J Physiol Pharmacol. 1978 Oct-Dec;22(4):393-6.
- T K Jensen, B L Heitmann, M B Jensen, T I Halldorsson, A M Andersson, N E Skakkebaek, U N Joensen, M P Lauritsen, P Christiansen. High dietary intake of saturated fat is associated with reduced semen quality among 701 young Danish men from the general population. Am J Clin Nutr. 2013 Feb;97(2):411-8.
- M C Afeiche, N D Bridges, P L Williams, A J Gaskins, C Tanrikut, J C Petrozza, R Hauser, J E Chavarro. Dairy intake and semen quality among men attending a fertility clinic. Fertil Steril. 2014 May;101(5):1280-7.
- M C Afeiche, P L Williams, A J Gaskins, J MEndiola, N Jorgensen, S H Swan, J E Chavarro. Meat intake and reproductive parameters among men. Epidemiology. 2014 May;25(3):323-30.
- E F Schisterman, S L Mumford, Z Chen, R W Browne, D Boyd Barr, S Kim, G M Buck Louis. Lipid concentrations and semen quality: the LIFE study. Andrology. 2014 May;2(3):408-15.
- M Afeiche, P L Williams, J Mendiola, A J Gaskins, N Jorgensen, S H Swan, J E Chavarro. Dairy food intake in relation to semen quality and reproductive hormone levels among physically active young men. Hum Reprod. 2013 Aug;28(8):2265-75.
- D Ganmaa, P Y Wang, L Q Qin, K Hoshi, A Sato. Is milk responsible for male reproductive disorders? Med Hypotheses. 2001 Oct;57(4):510-4.
- R Rozati, P P Reddy, P Reddanna, R Mujtaba. Role of environmental estrogens in the deterioration of male factor fertility. Fertil Steril. 2002 Dec;78(6):1187-94.
- S Hartmann, M Lacorn, H Steinhart. Natural occurrence of steroid hormones in food. Food Chemistry Volume 62, Issue 1, May 1998, Pages 7–20.
- L Aksglaede, A Juul H Leffers N E Skakkebaek, A M Andersson. The sensitivity of the child to sex steroids: possible impact of exogenous estrogens. Hum Reprod Update. 2006 Jul-Aug;12(4):341-9.
- A Daxenberger, D Ibarreta, H H Meyer. Possible health impact of animal oestrogens in food. Hum Reprod Update. 2001 May-Jun;7(3):340-55.
- J Schaum, L Schuda, C Wu, R Sears, J Ferrario, K Andrews. A national survey of persistent, bioaccumulative, and toxic (PBT) pollutants in the United States milk supply. J Expo Anal Environ Epidemiol. 2003 May;13(3):177-86.
Images thanks to B Rosen via Flickr.