Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mohou doplňky stravy s vitaminem E nebo selenem zabránit Alzheimerově chorobě nebo ji léčit?
Studie Prevence Alzheimerovy choroby pomocí vitaminu E a selenu randomizovala více než 7 500 starších mužů, aby po dobu pěti let užívali vitamin E, selen, obojí nebo nic z toho (pouze placebo).
Oxidativní stres z volných radikálů je jedním z faktorů zapletených do rozvoje nemoci a chátrání mozku při Alzheimerově chorobě. Důkazem je nadbytek poškození DNA oxidativním stresem při pitvách. Co takhle zkusit nějaký antioxidant? Hladiny vitamínu E bývají nižší v krvi lidí s kognitivní poruchou nebo demencí, co však přišlo dříve? Možná Alzheimerova choroba vede ke špatnému stravování, než že by špatné stravování vedlo k Alzheimerově chorobě. Vyšší příjem vitamínu E z potravin je jasně spojen s nižším rizikem rozvoje Alzheimerovy choroby. Vyšší příjem vitamínu E z doplňků stravy však nikoliv. To však nezabránilo výzkumníkům zahrnout sekci s vitamínem E do největší studie primární prevence dosud s Alzheimerem provedené.
Studie prevence Alzheimerovy choroby vitamínem E a selenem randomizovala více než 7 500 starších mužů k užívání vitamínu E, selenu, obojího, nebo placeba, po dobu pěti let. Cituji ze závěru: „Žádný z doplňků nezabránil vzniku demence.“ Jiná dlouhodobá studie doplňování vitamínu E u starších žen podobně nenaměřila žádnou ochranu před kognitivním úpadkem. Vitamín E ani nepomohl lidem s mírným kognitivním úpadkem. Studie přímo na pacientech s Alzheimerovou chorobou však začaly být zajímavější.
První studie vyšla v New England Journal of Medicine a randomizovala přes 150 pacientů s Alzheimerovou chorobou k užívání vitamínu E nebo placeba, aby se zjistilo, zda vitamín může zpomalit progresi onemocnění. Primárním výstupem byl počet dní, než došlo k jednomu z následujícího: smrti, přijetí do ústavní péče, ztrátě schopnosti provádět základní činnosti denního života nebo přechodu do vážné demence, kdy trpíte kompletní ztrátou pojmu o čase a místu. Při první analýze vitamín E selhal; nebylo zaznamenáno významné zpomalení progrese. Když však výzkumníci zapátrali hlouběji, uvědomili si, že navzdory náhodnému rozdělení placebo skupina náhodou skončila s pacienty s mírnějším onemocněním. Jakmile to zohlednili, rozdíly ve výstupech mezi skupinou na vitamínu E a placebo skupinou značně narostly. Taková neplánovaná zpětná analýza dat není vnímána pozitivně, ale účinek se jevil tak značný, že se rozhodli pro publikování. V placebo skupině upravený čas do úmrtí nebo ztráty kompetence činil 440 dní, zatímco ve vitamínové skupině po normalizaci výchozí úrovně kognice činil 670 dní. Více než sedm měsíců navíc. Nicméně vzhledem k neortodoxní analýze vědecká obec ještě čekala na replikaci studie.
A zde ji máme: přes 600 pacientů s mírnou až středně vážnou Alzheimerovou chorobu bylo následně randomizováno k užívání doplňků s vitamínem E, léku memantinu, obojímu, nebo ničemu (jen placebu) na dva roky. Ačkoliv nenaměřili zpomalení kognitivního úpadku po úpravě pro vícenásobné srovnání, bylo odhaleno zpomalení funkčního úpadku z pohledu zvládání denních aktivit jako koupání a oblékání. Skupina na vitamínu E utrpěla jen jeden a půl roku funkčního úpadku za dva roky. Výsledkem bylo snížení potřeby každodenní péče ošetřovatelů o dvě hodiny v porovnání se skupinou na léku.
Pokud by toto byly jediné dvě klinické studie vitamínu E, vážně bych zvažoval dát éčku u pacientů s Alzheimerovou chorobou šanci. Je tu však i třetí, tentokrát šestiměsíční studie, která naznačuje, že vitamín E může uškodit kognici některých pacientů s Alzheimerovou chorobou. Očividně je zapotřebí další výzkum.
V příštím videu se budu zabývat dalšími antioxidanty podrobenými testování, včetně vitamínu C, beta-karotenu, multivitamínu značky Centrum, a minerálům zinku a vápníku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wang W, Li J, Zhang H, Wang X, Zhang X. Effects of vitamin E supplementation on the risk and progression of AD: a systematic review and meta-analysis. Nutr Neurosci. 2021;24(1):13-22.
- Lin X, Kapoor A, Gu Y, et al. Contributions of DNA damage to Alzheimer’s disease. Int J Mol Sci. 2020;21(5):1666.
- Browne D, McGuinness B, Woodside JV, McKay GJ. Vitamin E and Alzheimer’s disease: what do we know so far? Clin Interv Aging. 2019;14:1303-1317.
- Kryscio RJ, Abner EL, Caban-Holt A, et al. Association of antioxidant supplement use and dementia in the Prevention of Alzheimer’s Disease by Vitamin E and Selenium trial (PREADViSE). JAMA Neurol. 2017;74(5):567-573.
- Kang JH, Cook N, Manson J, Buring JE, Grodstein F. A randomized trial of vitamin E supplementation and cognitive function in women. Arch Intern Med. 2006;166(22):2462-2468.
- Petersen RC, Thomas RG, Grundman M, et al. Vitamin E and donepezil for the treatment of mild cognitive impairment. N Engl J Med. 2005;352(23):2379-2388.
- Sano M, Ernesto C, Thomas RG, et al. A controlled trial of selegiline, alpha-tocopherol, or both as treatment for Alzheimer’s disease. The Alzheimer’s Disease Cooperative Study. N Engl J Med. 1997;336(17):1216-1222.
- Dysken MW, Sano M, Asthana S, et al. Effect of vitamin E and memantine on functional decline in Alzheimer disease: the TEAM-AD VA cooperative randomized trial. JAMA. 2014;311(1):33-44.
- Lloret A, Badía MC, Mora NJ, Pallardó FV, Alonso MD, Viña J. Vitamin E paradox in Alzheimer’s disease: it does not prevent loss of cognition and may even be detrimental. J Alzheimers Dis. 2009;17(1):143-149.