Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mutacemi proti rakovině
Vrozený nedostatek IGF-1 může způsobit Laronův syndrom (typ zakrslosti). S takto nízkými hladinami růstového hormonu však lidé mají také nižší výskyt rakovin. To vzbuzuje otázku, jestli bychom nějak nemohli získat to nejlepší z obou světů – v dětství mít dostatečné hladiny IGF-1, ale v dospělosti nadbytečný růst nějak potlačit.
Možná jste v New York Times četli o vzácné genetické poruše, která je důvodem trpasličího vzrůstu některých jedinců; jedná se o nedostatek IGF-1. Hladiny růstových faktorů jsou velice nízké, a tak jsou nemocní malí, ale téměř nikdy nemají rakovinu.
Zde vidíte úrovně IGF-1 u jejich zdravých příbuzných ve srovnání s postiženými. Podívejme se ale na míru výskytu rakoviny. Přibližně 20 % jejich příbuzných zemřelo na rakovinu, což je standardní statistika. Ale kolik procent pacientů s deficiencí IGF-1 umírá na rakovinu? Nula. V celé studii se nevyskytl jediný člověk. Zde vidíte příčiny úmrtí příbuzných členů: onemocnění srdce, rakovina, mrtvice. Lidé s deficitem IGF-1 umírají z celé řady příčin, častější je úmrtí při autonehodě či po pádu ze schodů. Ve 20 % se jedná o úmrtí v důsledku nehody, ale nikdy na rakovinu.
Vědci proto začali uvažovat, jak využít to nejlepší z obou stran. Růstové faktory, které potřebujete jako dítě, stačí po určitou dobu, ale jakmile dosáhnete dospělosti, úroveň IGF-1 je třeba udržet nízkou. Životaschopnost i odumírání buněk musí být v rovnováze. Toho lze dosáhnout pomocí stravy. A o tom budu mluvit příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to Valter Longo