Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může jablečný ocet pomoci při hubnutí?
CT snímky potvrzují, že denní konzumace octa může vést k výraznému úbytku břišního tuku.
Po téměř 200 let byl ocet používán jako pomocník u snižování hmotnosti. Stejně jako pálivá omáčka funguje coby nekalorický způsob dochucování a na výběr dnes máme nejrůznější exotické chutné octy, například fíkový, broskvový či z granátových jablek. Ale otázka zní: Je na octu něco zvláštního, co napomáhá při hubnutí?
Ocet je jednoduše definován jako zředěný roztok kyseliny octové, který spotřebovává energii našeho těla při metabolizaci aktivací enzymu zvaného AMPK, který je něco jako palivoměr našeho těla. Pokud zjistí, že máme málo energie, zesílí produkci a oznámí tělu, aby zastavilo ukládání tuků a začalo je spalovat. Vzhledem k epidemii obezity je důležité, aby sloučeniny s vysokou biologickou dostupností aktivovaly nízké hladiny AMPK enzymu, které by potenciálně byly prospěšné pro trvalé snížení hmotnosti. Není potřeba takovou sloučeninu vyvíjet, pokud si ji můžeme koupit v každém obchodě s potravinami.
Již víme, že ocet může aktivovat AMPK v lidských buňkách. Je ale jedna dávka, kterou si ochutíme salát, vůbec dostatečná?
Pokud odeberete endotelové buňky vystýlající cévy z pupeční šňůry hned po narození dítěte a vystavíte je různým hladinám acetátu, tedy látky, na kterou se v žaludku přemění kyselina octová z octu, koncentrace musí být nejméně 100 pro opravdu významné zvýšení AMPK. Kolik acetátu se vám do krve dostane dochucením salátu asi jednou polévkovou lžíci octa? Dostanete se na hodnotu 100, ale jen po dobu asi 15 minut. Ani v takové koncentraci po dobu 10 nebo 20 minut se toho moc nevykoná. To zjistíme zkoumáním na Petriho misce; dosud jsme neměli žádné klinické studie.
Byla provedena dvojitě zaslepená studie zkoumající účinky příjmu octa na snížení tělesného tuku u obézních mužů a žen. Říkáme „obézní“, ale oni byli štíhlejší než průměrný Američan. V Japonsku se označují jako „obézní“ lidé s BMI 25, zatímco průměrný dospělý Američan má BMI asi 28,6. Bez ohledu na tento fakt asi 150 jedinců s nadváhou bylo rozděleno do jedné ze tří skupin: skupiny s vysokou dávkou octa, jejichž účastníci pili nápoj obsahující 2 lžíce jablečného octa denně; skupiny s nízkou dávkou, kde účastníci pili nápoj obsahující 1 polévkovou lžíci a kontrolní placebo skupiny, která popíjela kyselý nápoj navržený tak, aby ochutnal stejně jako octový, ale obsahoval jiný druh kyseliny. Neobsahoval kyselinu octovou. Další změny ve stravě nebo cvičení nebyly.
Byla sledována jejich strava a všichni dostali krokoměry, aby se mohli ujistit, že jediný významný rozdíl mezi těmito třemi skupinami bylo množství octa, které přijímali každý den. Tímto začali.
Během měsíce byl zaznamenán statisticky významný pokles hmotnosti v obou „octových“ skupinách ve srovnání s placebo skupinou. Skupina s vyšší dávkou si vedla lépe než s nízkou dávkou, a to se zlepšovalo měsíc po měsíci. Ve skutečnosti po třech měsících placebo skupina nabrala váhu, tak jak to u lidí s nadváhou bývá, zatímco u obou „octových“ skupin jejich váha výrazně poklesla. Byl tento úbytek hmotnosti skutečně významný, nebo jen statisticky významný? Rozhodnutí je na vás.
Vše je v kilogramech, takže ve srovnání s placebo skupinou se 2 lžícemi octa klesla hmotnost o 5 liber (2,5 kg) na konci 12. týdne. Možná to nevypadá významně, ale dosáhli toho za pár korun na den, bez odstranění čehokoliv dalšího ze své stravy. A rovněž zeštíhleli – téměř o 2,5 cm (1 palec) v pase, což naznačuje ztrátu břišního tuku.
Vědci šli ještě o krok dále, aby si to ověřili. Podrobili zkoumané subjekty abdominálnímu CT vyšetření a přesně změřili množství tuku před a po studii. Změřili množství podkožního tuku, viscerálního tuku a celkového tuku. Podkožní tuk je tuk pod kůží a přispívá k ochablým rukám i k celulitidě. Ale nejhorší je viscerální tuk. Zde je bíle znázorněn. Hromadí se kolem vnitřních orgánů natolik, že máme břicho jako kouli. A to je ten druh tuku, který placebo skupina nabrala, když přibírala na váze. U skupiny s nízkou i vysokou dávkou octa došlo k odstranění 2,5 centimetru čtverečního viscerálního tuku na řezu z tomografu. Jako i jiné strategie, tato funguje pouze tehdy, když ji praktikujete. Měsíc poté, co lidé přestali s octem, začala se jim váha pomalu zvyšovat, ale to je jen další důkaz, že ocet fungoval. Čím je to způsobeno?
Skupina výzkumníků z Velké Británie přišla s návrhem na vysvětlení: nápoje s obsahem octa jsou nechutné. Připravili tzv. „chutný“ nápoj smícháním ovocné šťávy a octu ve vodě, a pak dělali vše pro to, aby připravili pokud možno odporný; nepoživatelný octový nápoj z bílého vinného octa, který byl tak nechutný, že lidé ve studii skutečně po jeho vypití pociťovali nevolnost, takže snědli méně jídla, které jim předložili. Ocet tedy pomáhá s kontrolou chuti k jídlu i s příjmem potravy, i když tyto účinky byly z velké části díky ovocno-octovému mixu vyvolávajícímu pocit nevolnosti. Je to, oč tu běží? Skutečně jedla méně jen octová skupina?
Lidé z octové skupiny jedli přibližně stejně ve srovnání s placebo skupinou. Stejná strava, ale vyšší úbytek na váze, možná díky vlivu kyseliny octové na AMPK.
Díky CT skenování byla studie velmi nákladná, takže jsem nebyl překvapen, že byla financována firmou prodávající ocet, což je ale dobře, protože jinak bychom neměli k dispozici tato úžasná data. Ale je to také špatné, protože vás to zanechá s pochybami, zda zadavatel nějak s daty nemanipuloval. Příjemný fakt na společnostech financujících studie zdravých potravin, ať už je to nějaká firma dovážející kiwi nebo organizace podporující konzumaci melounů - watermelon.org, zůstává s otázkou: co nejhoršího se může stát? Například zde. Pokud se zjistí, že výsledky byly upravené, to nejhorší, co se stane, je skutečnost, že váš salát bude chutnější.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J B Kohn. Is vinegar an effective treatment for glycemic control or weight loss? J Acad Nutr Diet. 2015 Jul;115(7):1188.
- F Brighenti, G Castellani, L Benini, M C Casiraghi, E Leopardi, R Crovetti, G Testolin. Effect of neutralized and native vinegar on blood glucose and acetate responses to a mixed meal in healthy subjects. Eur J Clin Nutr. 1995 Apr;49(4):242-7.
- M F McCarty. AMPK activation--protean potential for boosting healthspan. Age (Dordr). 2014 Apr;36(2):641-63.
- S Sakakibara, R Murakami, M Takahashi, T Fushimi, T Murohara, M Kishi, Y Kajimoto, M Kitakaze, T Kaga. Vinegar intake enhances flow-mediated vasodilatation via upregulation of endothelial nitric oxide synthase activity. Biosci Biotechnol Biochem. 2010;74(5):1055-61.
- R B Ceddia. The role of AMP-activated protein kinase in regulating white adipose tissue metabolism. Mol Cell Endocrinol. 2013 Feb 25;366(2):194-203.
- T Kondo, M Kishi, T Fushimi, S Ugajin, T Kaga. Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Biosci Biotechnol Biochem. 2009 Aug;73(8):1837-43.
- J Darzi, G S Frost, R Montaser, J Yap, M D Robertson. Influence of the tolerability of vinegar as an oral source of short-chain fatty acids on appetite control and food intake. Int J Obes (Lond). 2014 May;38(5):675-81.
- D G Hardie, M L Ashford. AMPK: regulating energy balance at the cellular and whole body levels. Physiology (Bethesda). 2014 Mar;29(2):99-107.
- B J Shim, H K Jeon, S J Lee, S S Kim, MY Park, D H Lee, W S Shin, J M Lee, H J Youn, W S Chung, K B Seung. The Relationship Between Serum Pentraxin 3 and Central Obesity in ST-Segment Elevation Myocardial Infarction Patients. Korean Circ J. 2010 Jul;40(7):308-13.
Images thanks to raymondclarkeimages via Flickr.