Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může kloktání zabránit běžnému nachlazení?
Kloktání, jaké je běžně prováděno v Japonsku, může ulevit od bolesti v krku, ale může i zabránit vzniku těchto potíží.
Kloktání je jedna z nejlepších věcí, které můžete dělat, když vás bolí v krku. Jak doporučuje jeden z mých lékařských poradců, dr. Michael Klaper, vezměte sklenici teplé vody a přidejte do ní špetku soli. „Držte sklenici slané vody v ruce, otevřete ústa a zhluboka se nadechněte. Nakloňte hlavu dozadu a nalijte si štědrou dávku vody do zadní části úst. Ústa mějte stále otevřená a jemně vydechujte skrz vodu. Pokračuje do té doby, než vydechnete všechen vzduch, pak vodu vyplivněte do umyvadla. Opakujte ještě několikrát, než vypotřebujete celou sklenici slané vody.“ Přímo zázračně vám to při nachlazení utiší bolavý krk.
Nikdy jsem však neslyšel o tom, že by kloktání mohlo být i prevencí nachlazení. Ačkoli „v západních zemích není v oblibě, v Japonsku je kloktání velmi doporučováno jako prevence infekcí horních cest dýchacích,“ mezi které spadá i nachlazení. Nebyly však provedeny žádné kontrolované studie, takže skutečná účinnost kloktání v prevenci onemocnění zůstávala záhadou.
V roce 2005 však jedna taková studie byla zveřejněna. Vědci zjistili, že kloktání výrazně snížilo výskyt běžného nachlazení, ne však chřipky. Každopádně to naznačuje, že jednoduché kloktání obyčejné vody může být účinnou prevencí infekcí dýchacích cest u zdravých lidí. „Tato metoda je v podstatě bez nákladů a lidé po celém světě by z ní velmi fyzicky i ekonomicky těžili.“
Proč mluví o ekonomičnosti? Například většina Američanů uvádí, že je nachlazená asi 2-3x do roka. To mě překvapilo. Vzhledem k léčeným nákladům a absenci v práci se bavíme o téměř 40 miliardách dolarů ročně – a to jde o obyčejné nachlazení. I kdybyste vzali v potaz čas, v průměru 71 sekund, který lidé ztratí chůzí k umyvadlu a kloktáním, a vynásobili to průměrnou mzdou za daný čas, abyste vypočítali „náklady na kloktání,“ nadále by kloktání vycházelo jako výhodná strategie.
Zde je nejnovější studie zabývající se účinností kloktání u dětí. „Kloktání jako ústní hygiena a rozvoj horečky v dětství.“ Celkem bylo pozorováno 20 tisíc předškolních dětí po dobu dvacet dnů. A stejně jako studie na dospělých, i tato zjistila, že kloktání evidentně snižuje riziko onemocnění asi o třetinu. Pokud budeme kloktat se zeleným čajem, může to mít ještě lepší účinek.
Odborníci však uvažují nad tím, že by svou roli mohla hrát skutečnost, že kohoutková voda je chlorovaná. Takže kloktání s filtrovanou vodou by mohlo být méně účinné. Nepoužíval bych však jódové přípravky (jako je Betadine), protože byste riskovali dysfunkci štítné žlázy z důvodu předávkování jódem, jako když sníte příliš mnoho mořské řasy, které se říká kelp (druh chaluhy).
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K. Satomura, T. Kitamura, T. Kawamura, T. Shimbo, M. Watanabe, M. Kamei, Y. Takano, A. Tamakoshi. Prevention of upper respiratory tract infections by gargling: A randomized trial. Am J Prev Med 2005 29(4):302 - 307
- M. Sakai, T. Shimbo, K. Omata, Y. Takahashi, K. Satomura, T. Kitamura, T. Kawamura, H. Baba, M. Yoshihara, H. Itoh. Cost-effectiveness of gargling for the prevention of upper respiratory tract infections. BMC Health Serv Res 2008 8(NA):258
- T. Kitamura, K. Satomura, T. Kawamura, S. Yamada, K. Takashima, N. Suganuma, H. Namai, Y. Komura. Can we prevent influenza-like illnesses by gargling? Intern. Med. 2007 46(18):1623 - 1624
- T. Noda, T. Ojima, S. Hayasaka, C. Murata, A. Hagihara. Gargling for oral hygiene and the development of fever in childhood: A population study in Japan. J Epidemiol 2012 22(1):45 - 49
- K. Sato, T. Ohmori, K. Shiratori, K. Yamazaki, E. Yamada, H. Kimura, K. Takano. Povidone iodine-induced overt hypothyroidism in a patient with prolonged habitual gargling: Urinary excretion of iodine after gargling in normal subjects. Intern. Med. 2007 46(7):391 - 395
- Fendrick AM, Monto AS, Nightengale B, Sarnes M. The economic burden of non-influenza-related viral respiratory tract infection in the United States. Arch Intern Med. 2003 Feb 24;163(4):487-94.
Images thanks to Dr. John McDougall, DoctorKlaper.com, and protoflux via flickr