Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může transfuze mladé krve zpomalit stárnutí?
Jste připraveni na ohromující zvrat v záhadě, proč má injekce krve z mladých zvířat do starých omlazující účinek?
Upíři nové generace? Etické problémy infuze mladé krve v pátrání po věčném životě. V jednom díle televizního seriálu Silicon Valley nazvaném „The Blood Boy“ technický guru najme mladého asistenta, od kterého si odebírá stovky mililitrů krve ve snaze zpomalit vlastní stárnutí. Obnova mládí koupelí nebo popíjením krve mladých je již stovky let opakujícím se klišé. Datuje se nejméně k marnému pokusu nemocného papeže Inocence VIII., který v letech 1490 zradil své jméno („nevinnost“) tím, že údajně pil krev tří desetiletých chlapců. Ti ho vyšli levně, „stáli jen dukát za kus“ a během procesu zemřeli.
Může na tom však něco být? Ačkoliv mladá krev neměla významný dopad na délku života, měla jinak infuze krve mladých zvířat do starých omlazující účinky na různé orgány, podobně jako úplná parabióza, jak jsem vám povídal v předchozím videu. Nejen, že infuze krve mladých myší zlepšuje kognitivní dysfunkci spojenou s věkem u starších myší, ale fungovala i mladá lidská krev získaná z pupeční šňůry u myší upravených tak, aby neodmítaly cizí tkáň. Vedlo to k novým klinickým studiím spočívajícím v týdenních infuzích krevních produktů od mladých dárců pacientům s mírnou až středně vážnou Alzheimerovou chorobou. Možná je tu jednodušší cesta.
Ano, vpravování krve z mladých myší do starých myší dokáže zlepšit paměť a učení, což naznačuje, že existuje určitý omlazující faktor, ale vpravování krve starých myší do mladých může zhoršit paměť a učení, což naznačuje spíše, že existuje nějaký znevýhodňující faktor stárnutí. Nebo možná stará krev jen ředí revitalizující faktor mladé myši. Nebo naopak možná mladá krev ředí znevýhodňující faktor u staré myši. Skutečnost, že stará krev zjevně situaci zhoršuje více, než mladá krev zlepšuje, nám naznačuje, že pravda je to druhé. Jistotu však získáme jedině řádným otestováním.
Jste připraveni na ohromující změnu perspektivy? Místo aby starým myším podávali krev mladých myší, rozhodli se vědci z UC Berkeley prostě jen naředit krev starých myší. Odfiltrovali krevní plazmu, což je tekutá část krve, a prakticky její polovinu nahradili vodou. Pokud byla regenerace viděná u heterochronické parabiózy a krevních transfuzí dílem nějakého faktoru „fontány mládí“ v mladé krvi, pak by se nemělo nic stát, viďte? Pokud však mladá krev jenom ředila nějaký krevní znevýhodňující faktor stárnutí, pak by měla voda fungovat stejně dobře. A taky že fungovala. Omlazení jater bylo podobné parabióze a transfuzi a ve svalech a mozku dokonce ještě lepší. Takže většina, pokud ne všechny přínosy můžeme replikovat jednoduchým naředěním, včetně zlepšení kognitivní kapacity.
To jsou dobré zprávy, jelikož již dnes existuje procedura schválená FDA zvaná léčebná výměnná plazmaferéza. Obvykle se používá k odfiltrování toxinů nebo autoimunitních protilátek, proč ji však nevyzkoušet k naředění staré krve v pokusu o léčbu Alzheimerovy choroby? A přesně to výzkumníci udělali.
Stovky pacientů s Alzheimerovou chorobou byli randomizováni k léčebné výměnné plazmaferéze, případně k placebo proceduře. Ačkoliv to nepomohlo lidem s mírnou Alzheimerovou chorobou, lidé se středně pokročilou Alzheimerovou chorobou přiřazení ke skutečné proceduře pocítili asi o 60 % menší kognitivní úpadek v období následujících 14 měsíců. Je to v prudkém kontrastu s hlavními metodami léčby Alzheimerovy choroby jako lékem memantinem, který sice může pomoci s příznaky, alle nijak nemění nebo neovlivňuje další průběh onemocnění. A dalším přínosem oproti krevním transfúzím je, jak podotkl ředitel Institute of Biomedical Ethics: „Na tom, když se staří lidé doslova živí mladými, je něco zvláštního.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kim TW, Park SS, Park JY, Park HS. Infusion of plasma from exercised mice ameliorates cognitive dysfunction by increasing hippocampal neuroplasticity and mitochondrial functions in 3xtg-ad mice. Int J Mol Sci. 2020;21(9):3291.
- Ma J, Gao B, Zhang K, et al. Circulating factors in young blood as potential therapeutic agents for age-related neurodegenerative and neurovascular diseases. Brain Res Bull. 2019;153:15-23.
- Lavazza A, Garasic M. Vampires 2.0? The ethical quandaries of young blood infusion in the quest for eternal life. Med Health Care Philos. 2020;23(3):421-432.
- Kang S, Moser VA, Svendsen CN, Goodridge HS. Rejuvenating the blood and bone marrow to slow aging-associated cognitive decline and Alzheimer’s disease. Commun Biol. 2020;3(1):69.
- Learoyd P. The history of blood transfusion prior to the 20th century--part 1. Transfus Med. 2012;22(5):308-314.
- Shytikov D, Balva O, Debonneuil E, Glukhovskiy P, Pishel I. Aged mice repeatedly injected with plasma from young mice: a survival study. Biores Open Access. 2014;3(5):226-232.
- Biller-Andorno N. Young blood for old hands? A recent anti-ageing trial prompts ethical questions. Swiss Med Wkly. 2016;146:w14359.
- Fernández-Zarzoso M, Gómez-Seguí I, de la Rubia J. Therapeutic plasma exchange: Review of current indications. Transfus Apher Sci. 2019;58(3):247-253.
- Mehdipour M, Mehdipour T, Skinner CM, et al. Plasma dilution improves cognition and attenuates neuroinflammation in old mice. Geroscience. 2021;43(1):1-18.
- Mehdipour M, Skinner C, Wong N, et al. Rejuvenation of three germ layers tissues by exchanging old blood plasma with saline-albumin. Aging (Albany NY). 2020;12(10):8790-8819.
- Loeffler DA. Ambar, an encouraging alzheimer’s trial that raises questions. Front Neurol. 2020;11:459.
- Rebo J, Mehdipour M, Gathwala R, et al. A single heterochronic blood exchange reveals rapid inhibition of multiple tissues by old blood. Nat Commun. 2016;7:13363.
- Castellano JM, Mosher KI, Abbey RJ, et al. Human umbilical cord plasma proteins revitalize hippocampal function in aged mice. Nature. 2017;544(7651):488-492.
- Boada M, López OL, Olazarán J, et al. A randomized, controlled clinical trial of plasma exchange with albumin replacement for Alzheimer’s disease: Primary results of the AMBAR Study. Alzheimers Dement. 2020;16(10):1412-1425.