Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může záření mamografu způsobovat rakovinu prsu?
Jaký je poměr rizik a přínosů mamografie s ohledem na počet případů rakovin zachycených mamografem a počet případů rakovin způsobených mamografy?
V posledních několika desetiletích se naše vystavení záření téměř zdvojnásobilo, a to téměř výhradně díky lékařským zdrojům, jako je například počítačová tomografie. Věděli jsme, že vyšší dávka záření, jejímž zdrojem jsou CT vyšetření a angiografie, může působit zlomy v DNA. Nyní víme, že se to může stát také u mamografického vyšetření. V bílých krvinkách ženy, která byla vystavena ozáření, bylo patrné poškození DNA bezprostředně po mamografickém vyšetření.
Je pozoruhodné, že známky poškození DNA byli vědci vůbec schopni zaznamenat. Pomyslete na malé množství krve v prsní tkáni, kterou během vyšetření vytlačíte, a ona se pak smísí se zbytkem krve v těle, která zasažena nebyla, a ještě stále je možné zachytit poškození DNA, jež je detekovatelné v krevním oběhu. Toto zjištění ukazuje na podceňování poškození DNA v prsní tkáni.
Lékaři však ženám tvrdí, že není důvod k obavám. Mamografy jsou příčinou jen několika případů rakoviny prsu. Počkat, cože? Mamografy že vyvolávají rakovinu prsu? Je to tak. Riziko rakoviny prsu, způsobené ozářením z moderních mamografů nízkodávkovými expozicemi se odvíjí od toho, jak často a od jakého věku snímkování absolvujete. Ve skupině 100 000 žen, které každoročně ve věku od 40 do 55 let a následně každý druhý rok do 74 let absolvují screening, se má za to, že v důsledku ozáření se u 86 žen rakovina rozvine a 11 žen zemře. Přibližně 11 žen tak zemře na rakovinu prsu, kterou by nikdy neonemocněly, pokud by se rozhodly, že mamografické vyšetření nepodstoupí, a nebyly tak vystaveny radiačnímu záření. Dokonce bylo zjištěno doživotní riziko vzniku rakoviny v důsledku ozáření po jediném mamografickém vyšetření.
Ženy s velkými prsy jsou vystaveny dalšímu riziku, protože jejich mamografické nálezy mohou vyžadovat dodatečné vyšetření. Vyšší radiační dávky pak představují vyšší riziko rozvoje rakoviny vyvolané radiací, stejně jako i riziko úmrtí na rakovinu prsu. V důsledku vystavení radiaci mamografu se tak může riziko rozvoje rakoviny prsu až ztrojnásobit.
Čím dříve v životě začne žena na screeningy chodit, tím vyšší riziko onemocnění; rakovina tak má více času k tomu, aby se rozvinula. Týká se to zejména žen s genetickou mutací BRCA, u nichž jsou někdy screeningová vyšetření doporučována již od jejich dvaceti let. V té době se ale mohou stát mamografická vyšetření příčinou právě tolika úmrtí na rakovinu prsu, kolika jim zároveň dokáží předejít. Přínos z vyšetření se dá očekávat až od věku 35 let; což zřejmě platí i pro ženy bez mutace BRCA. Ano, riziko rakoviny vyvolané radiací z mamografu není zanedbatelné, ale „obecně se předpokládá, že potenciální snížení úmrtnosti díky mamografickému vyšetření převáží rizika, která jsou důsledkem ozáření, k němuž během tohoto vyšetření dochází.“ Poměr přínosů vs. rizik má být 10 ku 1 či vyšší.
Odhady týkající se toho, jak dalece se mamografické záření podílí na rozvoji rakoviny prsu, jsou založeny převážně na datech získaných od těch, kteří přežili dopad atomové bomby, tedy expozici vysokoenergetickému gama záření. Ukazuje se však, že ve srovnání s tímto vysokoenergetickým zářením je vystavení nízkoenergetickému záření mamografu, pokud jde o rozvoj mutačních změn, asi čtyřikrát rizikovější. A protože jsou současné odhady radiačního rizika založeny na působení gama paprsků, tato skutečnost naznačuje, že riziko rakoviny prsu vyvolané radiací mamografického rentgenového záření je čtyřikrát vyšší, než se dříve odhadovalo. Ale i kdyby to byla pravda, poměr přínosů a rizik stejně vychází ve prospěch mamografických vyšetření, což ostatně ukazují komentáře radiologických periodik, jako například: „Obavy z vystavení se radiaci by ženám neměly bránit v tom, aby podstupovaly mamografická vyšetření, která jim mohou zachránit život.“
Ale „žádná studie ještě neprokázala přínos mamografických vyšetření z pohledu snížení celkové úmrtnosti. Pokud tak při mamografech dochází k nežádoucímu působení radiace, pak i toto zanedbatelné negativní působení může anulovat výhody tohoto vyšetření.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Houssami N. Overdiagnosis of breast cancer in population screening: does it make breast screening worthless?. Cancer Biol Med. 2017;14(1):1-8.
- Wegwarth O, Gigerenzer G. "There is nothing to worry about": gynecologists' counseling on mammography. Patient Educ Couns. 2011;84(2):251-6.
- Miglioretti DL, Lange J, Van den broek JJ, et al. Radiation-Induced Breast Cancer Incidence and Mortality From Digital Mammography Screening: A Modeling Study. Ann Intern Med. 2016;164(4):205-14.
- Yaffe MJ, Mainprize JG. Risk of radiation-induced breast cancer from mammographic screening. Radiology. 2011;258(1):98-105.
- Linet MS, Slovis TL, Miller DL, et al. Cancer risks associated with external radiation from diagnostic imaging procedures. CA Cancer J Clin. 2012;62(2):75-100.
- Berrington de gonzalez A, Berg CD, Visvanathan K, Robson M. Estimated risk of radiation-induced breast cancer from mammographic screening for young BRCA mutation carriers. J Natl Cancer Inst. 2009;101(3):205-9.
- Siu AL. Screening for Breast Cancer: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Ann Intern Med. 2016;164(4):279-96.
- Heyes GJ, Mill AJ, Charles MW. Mammography-oncogenecity at low doses. J Radiol Prot. 2009;29(2A):A123-32.
- Atkins CD. Potential hazards of mammography. J Clin Oncol. 2007;25(5):604.
- Heyes GJ, Mill AJ, Charles MW. Enhanced biological effectiveness of low energy X-rays and implications for the UK breast screening programme. Br J Radiol. 2006;79(939):195-200.
- Skaane P. Dose hysteria and concern about radiation exposure should not prevent women from undergoing life-saving mammography screening. Acta Radiol. 2014;55(10):1155-6.
- Kuefner MA, Brand M, Engert C, Schwab SA, Uder M. Radiation Induced DNA Double-Strand Breaks in Radiology. Rofo. 2015;187(10):872-8.
- Schwab SA, Brand M, Schlude IK, et al. X-ray induced formation of γ-H2AX foci after full-field digital mammography and digital breast-tomosynthesis. PLoS ONE. 2013;8(7):e70660.
Image credit: AlarconBenthos via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video