Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může žvýkání žvýkaček pomoci při hubnutí?
Jestliže je pečlivější žvýkání schopno potlačit chuť k jídlu, nemohlo by žvýkání žvýkačky pomoci s hubnutím?
Žvýkáním žvýkačky spálíte možná jen tři kalorie za hodinu, ale tento kalorický výdaj nespočívá jen v používání žvýkacích svalů. Z nějakého důvodu žvýkání žvýkaček zvyšuje také tepovou frekvenci, a to dokonce až o 12 tepů za minutu po žvýkání dvou kousků žvýkačky. Tady je srdeční frekvence a krevní tlak pět minut před začátkem žvýkaní, během pěti minut žvýkání a po dožvýkání. A to jenom v klidu seděli. Funguje to také při chůzi, žvýkání žvýkačky zvyšuje tepovou frekvenci asi o tři srdeční tepy za minutu. Máme tedy vědecky potvrzeno, že můžeme u žvýkání i chodit.
Promítne se to však na váze? Výzkumníci z University of Buffalo požádali účastníky studie, aby několik týdnů buď před každým jídlem žvýkali žvýkačku, nebo si naopak nedali ani jednu. V týdnech s předepsaným žvýkáním si účastníci museli dát žvýkačku nejen před každým hlavním jídlem, ale i před tou nejmenší svačinkou, dokonce i požitím nápoje, který obsahoval kalorie. Pro účastníky to bylo poněkud náročné, nakonec tedy radši jedli méně jídel. Ze čtyř jídel denně se v průměru dostali na číslo blízké třem jídlům. Nicméně i když jídel za den měli méně, snědli při těchto příležitostech více kalorií, takže jejich kalorický příjem to příliš neovlivnilo. Nebylo tedy překvapením, že nedošlo k žádné změně hmotnosti.
Výzkumní pracovníci z University of Alabama na to zkusili jít jinak. Lidi náhodně rozdělili do skupin a některým dali za úkol žvýkat žvýkačku po a mezi jídly. Po dvou měsících nebyla při srovnání se skupinou, která se měla žvýkačkám zcela vyhýbat, zjištěna žádná pozitivní změna váhy, BMI nebo obvodu pasu.
Jenže co těch několik studií, které naznačily, že žvýkačky dokáží potlačit chuť k jídlu? V této studii lidé snědli o 68 kalorií z těstovin podávaných k obědu méně, pokud předtím 20 minut žvýkali žvýkačku.
Ano, jenže další studie ukázaly opak. Kdykoliv narazíme na protichůdná zjištění, může být namísto pouhého rozhození rukou užitečnější zkusit odhalit odlišnosti mezi studiemi, které by teoreticky mohly vysvětlit jejich odlišné výsledky.
Samozřejmostí je podívat se na zdroj financování. Toto byla studie financovaná z veřejných zdrojů, ale ta neúspěšná studie o hubnutí z Alabamy byla financována firmou vyrábějící žvýkačky, takže výsledky evidentně nemusejí být závislé na financování a předem dané.
Různé druhy žvýkaček s různými druhy sladidel mohly také přispět k různorodosti zjištění. Například jedna studie ukazující, že žvýkání žvýkaček může naopak zvýšit chuť k jídlu, byla prováděna se žvýkačkami slazenými umělým sladidlem aspartamem. Účastníci hlásili, že po žvýkání uměle oslazené žvýkačky měli hlad větší – nejen, než když nežvýkali nic, ale také větší, než když žvýkali tu stejnou žvýkačku, jen bez přidaného aspartamu. Pravda, ani jedna randomizovaná a kontrolovaná studie nikdy neprokázala přínos žvýkání žvýkaček, ale všechny použité žvýkačky obsahovaly umělá sladidla.
Jedna průlomová studie pak ukázala, že záleží třeba i na velikosti doušku nápoje. Výzkumníci podávali lidem nápoj. Jedna skupina dostávala malý doušek každé dvě vteřiny a druhá skupina dostávala čtyřnásobně velký doušek každých osm vteřin. Skupina popíjející menší doušky vyhrála. Cítili se nasyceni už po 1,5 sklenicích. Skupina popíjející velké doušky byla spokojena až po 2 celých sklenicích. Předpokládá se, že je to způsobeno zvýšeným oro-smyslovým kontaktem s nápojem. Váš mozek častěji pocítí chuť a kalorie nápoje. Když však pokus zopakovali s nápojem oslazeným umělým sladidlem, efekt byl najednou mnohem méně patrný.
Je tedy možné, že by i jiný typ žvýkačky mohl mít odlišné účinky? Studie s těstovinami, ve které bylo dosaženo pozitivních výsledků, byla prováděna s pomocí žvýkaček slazených převážně sorbitolem, sladkou látkou, která se přirozeně vyskytuje například v sušených švestkách. Ale stejně jako ony, i samotný sorbitol může projímat. Případové zprávy jako je tato: „Letuška se záhadným průjmem,“ nám mohou pomoci nastínit, co se může stát, když sníte za den 60 kousků žvýkaček slazených sorbitolem namísto cukrem. Jiný článek nesl název: „Závažná ztráta hmotnosti způsobená žvýkačkou.“ Nebylo to však žádoucí hubnutí. Jednadvacetiletá žena skončila podvyživená poté, co osm měsíců měla až 12 průjmů denně. Způsobených 30 gramy sorbitolu, které denně přijímala ze žvýkaček bez cukru a bonbónů bez cukru. Většině lidí už 10 gramů sorbitolu denně způsobuje plynatost a nadýmání, to je asi 8 kousků žvýkaček slazených sorbitolem. Při 20 gramech už lidi většinou bolí břicho a dostanou průjem. Musíte si tedy hlídat, kolik ho přijmete.
A co z toho plyne? Zatím nemáme žádné věrohodné vědecké důkazy o tom, že by žvýkání žvýkaček pomáhalo s hubnutím. Mohlo by to být proto, že studie používaly umělá sladidla, která mohla vynulovat jakékoliv přínosy? Mohlo by to tak být. Nicméně pravděpodobnější je to, že žvýkačky jednoduše nejsou účinnou strategií k hubnutí. To přitom tvrdí i výzkumníci financováni samotnou společností vyrábějící žvýkačky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Komai N, Motokubota N, Suzuki M, Hayashi I, Moritani T, Nagai N. Thorough Mastication Prior to Swallowing Increases Postprandial Satiety and the Thermic Effect of a Meal in Young Women. J Nutr Sci Vitaminol. 2016;62(5):288-294. Komai N, Motokubota N, Suzuki M, Hayashi I, Moritani T, Nagai N. Thorough Mastication Prior to Swallowing Increases Postprandial Satiety and the Thermic Effect of a Meal in Young Women. J Nutr Sci Vitaminol. 2016;62(5):288-294.
- Hasegawa Y, Sakagami J, Ono T, Hori K, Zhang M, Maeda Y. Circulatory response and autonomic nervous activity during gum chewing. Eur J Oral Sci. 2009;117(4):470-3.
- Hamada Y, Yanaoka T, Kashiwabara K, et al. The effects of gum chewing while walking on physical and physiological functions. J Phys Ther Sci. 2018;30(4):625-629.
- Swoboda C, Temple JL. Acute and chronic effects of gum chewing on food reinforcement and energy intake. Eat Behav. 2013;14(2):149-56.
- Shikany JM, Thomas AS, Mccubrey RO, Beasley TM, Allison DB. Randomized controlled trial of chewing gum for weight loss. Obesity (Silver Spring). 2012;20(3):547-52.
- Melanson KJ, Kresge DL. Chewing gum decreases energy intake at lunch following a controlled breakfast. Appetite. 2017;118:1-7.
- Julis RA, Mattes RD. Influence of sweetened chewing gum on appetite, meal patterning and energy intake. Appetite. 2007;48(2):167-75.
- Tordoff MG, Alleva AM. Oral stimulation with aspartame increases hunger. Physiol Behav. 1990;47(3):555-9.
- Weijzen PL, Smeets PA, De graaf C. Sip size of orangeade: effects on intake and sensory-specific satiation. Br J Nutr. 2009;102(7):1091-7.
- Hyams JS. Sorbitol intolerance: an unappreciated cause of functional gastrointestinal complaints. Gastroenterology. 1983;84(1):30-3.
- Greaves RR, Bown RL, Farthing MJ, Brown RL. An air stewardess with puzzling diarrhoea. Lancet. 1996;348(9040):1488.
- Bauditz J, Norman K, Biering H, Lochs H, Pirlich M. Severe weight loss caused by chewing gum. BMJ. 2008;336(7635):96-7.
Image credit: Lusheeta via Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video