Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší dieta pro léčbu fibrilace síní
Jaké potraviny bychom měli jíst a jakým se vyhýbat, abychom snížili riziko vzniku Afib?
Fibrilace síní, zkráceně FS, je nejběžnější klinická arytmie, tedy abnormální srdeční rytmus. Postihuje miliony Američanů. Proto je považována za globální zdravotní problém, vede totiž k nemoci a úmrtí u mnoha lidí, a to kvůli mrtvicím, srdečním infarktům a srdečnímu selhání. Existuje nějaká konkrétní strava, která by mohla pomoci s prevencí nebo léčbou?
Nedávno jsme se alespoň dozvěděli, co jíst nemáme. Nízkosacharidové diety jsou spojeny se zvýšeným rizikem rozvoje fibrilace síní, a to z mnoha důvodů. Za prvé - lidé na nízkosacharidové dietě často jedí méně protizánětlivých potravin, jako je zelenina, ovoce a celozrnné obiloviny. Snížení příjmu těchto protizánětlivých potravin může být jedním z důležitých mechanismů stojícím za rizikem fibrilace síní. Za druhé, nízkosacharidová dieta znamená zvýšení příjmu bílkovin a tuků, což může stimulovat oxidativní stres, vznik volných radikálů, u kterých je prokázána spojitost s fibrilací síní. A nakonec, účinek může pocházet ze zvýšeného rizika jiných kardiovaskulárních onemocnění, jež jsou předzvěstí fibrilace síní. Nízkosacharidové diety jsou skutečně spojeny se zvýšeným rizikem celkové úmrtnosti, umíráním na všechny příčiny, ale i konkrétně na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu.
Výživová doporučení pro pacienty s poruchami srdečního rytmu jsou v podstatě opakem nízkosacharidového stravování, největší důraz je kladen na každodenní přísun ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin a ořechů. Doplňkově ryby a mořské plody maximálně párkrát týdně, vejce, mléčné výrobky a kuřecí maso jednou týdně. Jiné druhy masa asi jen jednou za měsíc. Zčásti je to kvůli snaze o snížení příjmu nasycených a trans tuků.
Celistvá rostlinná strava s důrazem na celozrnné obiloviny, luštěniny (fazole, hrách, cizrna, čočka), zeleninu, ovoce a ořechy, vylučující většinu (nebo všechny) živočišných potravin může sehrát důležitou roli. Nejen, že tak maximalizujete ochranné potraviny, ale také vyloučíte potenciálně škodlivé živočišné potraviny. Máme například přesvědčivé důkazy o tom, že vynechání určitých potravin dokáže příznivě ovlivnit fibrilaci síní. Příkladem je vynechání tmavých ryb a alkoholu.
To s tmavými rybami pochází ze studie Framingham Heart Study. Za tmavé ryby považují lososa, mečouna, lufaru, makrelu a sardinky. Pomocí průzkumné analýzy vědci zjistili, že účastníci konzumující více než čtyři porce tmavých ryb, jako je losos a sardinky, týdně, měli neuvěřitelný šestinásobek rizika rozvoje fibrilace síní. Přičemž celkový příjem ryb neměl zřejmě žádný vliv.
Nejsme si jisti, proč přesně je alkohol tak nepříznivý z hlediska arytmií, každopádně naše relativní riziko fibrilace síní se zvýší až o 8 % za každou skleničku alkoholu denně. Pití kávy nebo kofeinu obecně však riziko arytmie neovlivňuje.
Rostlinná strava však nejvíce zazáří při úpravě rizikových faktorů pro fibrilaci síní. Rostlinná strava dokáže snížit pravděpodobnost mnoha tradičních rizikových faktorů spjatých s fibrilací síní, včetně hypertenze, hypertyreózy, obezity a cukrovky.
Vysoký krevní tlak je jeden z hlavních rizikových faktorů, má na svědomí asi pětinu všech nových případů fibrilace síní. A tady rostlinná strava přijde vhod, jelikož zlepšuje vazodilataci, schopnost tepen přirozeně se roztahovat. Navíc má protizánětlivé a antioxidační účinky. Pomůže i vyšší příjem draslíku a snížená viskozita krve.
Co se týče hypertyreózy, vyřazení všech živočišných výrobků ze stravy je spojeno s polovičním výskytem hypertyreózy v porovnání s lidmi konzumujícími maso. Vegetariánská a pescetariánská strava nabízí jen středně silnou ochranu.
Nadbytečný tělesný tuk může být zodpovědný zhruba za další pětinu všech případů fibrilace síní. Dobrou zprávou je, že výrazné snížení váhy je spojeno s šestinásobnou šancí vyhnout se fibrilaci síní.
Zde můžete vidět, že lidé s fibrilací síní a nadváhou, kteří poté zhubnuli 10 a více procent tělesné hmotnosti, měli o pět let později fibrilaci síní jen v 10 % případů. Lidé, kteří zhubnuli méně než 3 %, případně ještě přibrali, měli fibrilaci síní v 60 % případů, šestkrát častěji. Zde je výčet všech rizikových faktorů fibrilace síní, kterým lze předejít, nebo je lze vyřešit zdravým rostlinným stravováním: vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, obezita, systémový zánět a srdeční onemocnění. Ve světle těchto zjištění se úprava jídelníčku stává naprosto klíčovou. Jestli tak lze i vyléčit fibrilaci síní, se dozvíme jedině řádným testováním.
Je to škoda, ale dosud máme jen případové zprávy. Tato je však docela přesvědčivá. Dvaaosmdesátiletý muž se prezentuje s polyfarmacií, což znamená, že užívá několik různých léků, a to kvůli ischemické chorobě srdeční, prodělanému infarktu, ischemické kardiomyopatii, vysokému cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku a přetrvávající fibrilací síní. Udává také ztrátu paměti, úbytek kognitivních funkcí, únavu a slabost. Pokud nezměníte stravu a životosprávu vedoucí ke všem těmto problémům, pak léky rozhodně mohou být lepší než nic. Nicméně běžně užívané léky na snižování tlaku a cholesterolu poskytují jen malé snížení absolutního rizika a představují významné riziko vedlejších účinků, jak již ode mě víte. Tento muž se rozhodl řešit příčinu. Začal s celistvou rostlinnou stravou obohacenou o mírnou fyzickou aktivitu. Výsledkem bylo rychlé snížení vysokého cholesterolu a vysokého krevního tlaku. Byl schopen vyřadit statin, antihypertenzivum a beta blokátor z léčebného režimu. Pacient také uvedl, že se mu spravily kognitivní funkce a příznaky spojené s fibrilací síní a ischemickou kardiomyopatií zahrnující mdloby, únavu a slabost.
Podívejte se na tato čísla. Na začátku bral všechny léky. Pak začal jíst zdravěji. V únoru už mu škodlivý LDL cholesterol poklesl o 37 % na 1,8 mmol/l. Asi si řeknete, no jo, ale on stále užívá léky na snižování cholesterolu. Jenže i poté, co přestal užívat statiny i léky na krevní tlak, mu cholesterol zůstal snížený a krevní tlak byl zcela normální. A co fibrilace síní? Zcela zmizela.
Zde je pacientův příběh jeho vlastními slovy. „V prosinci 2017 jsem prodělal téměř smrtelný infarkt, odvezli mě do nemocnice. Okamžitě mi zavedli stent. Další den mi předepsali řadu léků ke zvládnutí mých potíží. Zastření mysli se zhoršilo a cítil jsem se neustále unavený. Rozhodl jsem se, že už stačilo. Už takhle jsem přišel o čtyři roky života kvůli zastření mysli z léků. Nechtěl jsem obětovat více. Jedl jsem blahodárnou středomořskou stravu, ale pak jsem byl poučen o přínosech vyřazení zbytku nezdravých složek. A nyní? Mám dost sil na posilování, chůzi a běh na páse, každý den celou hodinu. Cítím se více naživu než za celé poslední roky. Každý den se probouzím s čistou hlavou a spokojeným srdcem. Jsem vděčný, že nemusím brát léky po hrstech. I když dietu nedodržuji dokonale, toto stravování mi dalo hodně. Moje krevní testy ukázaly pozoruhodné zlepšení, což mi pomáhá udržet motivaci. Díky zlepšení mi kardiolog řekl, že mohu vysadit i poslední zbývající lék. Tento způsob stravování mi umožnil získat zpátky zdraví.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org