Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší dieta pro pacienty s rakovinou
Jakou dietu by měli doporučit onkologové?
Naše celoživotní riziko rozvoje invazivní rakoviny, tedy nikoliv povrchové kožní rakoviny nebo duktálního karcinomu prsu, ale těch závažných rakovin, je okolo 40 %. Dva lidé z pěti si za svůj život vyslechnou diagnózu rakoviny. Co můžeme udělat pro to, abychom své riziko snížili? Jen okolo 5 % rakovin je způsobeno problematickými geny zděděnými po rodičích. Zbylých 95 % je způsobeno mutacemi v DNA, ke kterým dochází až v průběhu našeho života. Například na základě genetické analýzy rakoviny plic kuřáci získají v průměru jednu mutaci DNA za každých 15 vykouřených cigaret. Kouření je škodlivé, ale největší příčinou mutací je naše strava. A to nezahrnuji rakoviny připisované obezitě.
Mám spoustu videí o výživě a prevenci rakoviny. Co však dělat, když už rakovinu máte? Někteří odborníci v dobré víře pacientům s rakovinou radí, aby „jedli, na co mají chuť“. Vzhledem k časovým omezením, jakým lékaři čelí, může být pochopitelné, že léčící onkolog, lékař léčící pacienty s rakovinou, nemusí být ochoten věnovat čas konverzaci o výživě. Nicméně vzhledem k velké roli stravy by mělo být důležitou součástí jejich práce odpovídat na otázky pacientů ohledně výživy před i po léčbě rakoviny. Výchozí nastavení by nemělo být „jezte si, co chcete, nijak na tom nezáleží“, což by nemuselo být v nejlepším zájmu pacienta.
Oficiální doporučení American Institute for Cancer Research, přední autority v oblasti výživy a rakoviny, je, aby lidé s rakovinou dodržovali stejný jídelníček, který se doporučuje jako prevence propuknutí rakoviny. To znamená více celozrnných obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin a omezení rychlého občerstvení, zpracovaných potravin, masa, limonád a alkoholu. Podobná doporučení vydaly i další autority specializované na rakovinu: více ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin a méně soli, cukru, masa a alkoholu.
Přeživší rakoviny dodržující tato doporučení žijí výrazně déle. Nebo alespoň starší ženy přeživší rakovinu, jediná skupina, u které to vědci prozatím řádně zkoumali.
Dodávají, že konkrétní potraviny mohou pacientům s rakovinou pomoci: luštěniny, bobuloviny, brukvovitá zelenina, lněná semínka, česnek, zelený čaj, rajčata a další. Zdůrazňují však, že nejde o jednu zázračnou potravinu nebo živinu, ale o kombinaci potravin v převážně rostlinném jídelníčku.
Zde je porovnání, jak si stojí pár diet oblíbených u onkologických pacientů. Takzvaná zásaditá strava obdržela vysoké hodnocení za bohatost na zeleninu a podporu omezování živočišných výrobků. Keto dieta dopadla nejhůře, ale získala body za vyřazení rafinovaných obilovin, alkoholu a limonád. Makrobiotická dieta vyhrála, také se nejvíce blíží celistvé rostlinné stravě zaměřené na celozrnné obiloviny, zeleninu a luštěniny, ale makrobiotici příliš nekladou důraz na ovoce. Paleo diety mají smíšené skóre, neobsahují dost celozrnných obilovin a luštěnin a zahrnují hodně masa. Veganská strava má docela na vrch, ale neznamená nutně vyloučení celé škály veganských nezdravých pochutin. A byl nějaký z těchto způsobů stravování již podroben testu?
Už jsem vypracoval video o otřesném selhání keto diety. Zásaditá strava byla vyzkoušena na jedenácti pacientech s rakovinou plic. Dožili se v průměru 28 a půl měsíců, což je asi o 40 % déle než historicky většina pacientů. Chyběla však přímá kontrolní skupina. Jediná strava s prokázaným účinkem v randomizované kontrolované studii schopná zvrátit progresi rakoviny byla ta z programu zdravé životosprávy dle dr. Deana Ornishe. Celistvá rostlinná strava, jak už víte.
Většina dosud provedených randomizovaných kontrolovaných studií stravy a rakoviny vypadá asi takto. Studie proveditelnosti zkoumají, jestli vůbec dokážeme pacienty přimět jíst zdravě. Pokud by to nešlo, proč to vůbec zkoumat? Zde zjistili, že dokáží přimět pacienty s rakovinou hlavy a krku navýšit konzumaci listové a brukvovité zeleniny až na 9 šálků týdně. Takže alespoň to by šlo otestovat. Zatím nemáme výsledky. A proč čekat? Jaké nevýhody může mít snaha o zdravější stravování? Může vám dokonce zachránit život jiným způsobem.
Kardiovaskulární onemocnění se uchází o přední příčku v úmrtí starších žen společně s rakovinou prsu u žen s touto diagnózou. Výzkumníci sledovali přes 60 000 žen s diagnostikovanou rakovinou prsu ve věku nad 65 let průměrně po dobu 9 let. Za tu dobu již polovina zemřela. A vůbec nejčastější příčinou úmrtí u nich bylo kardiovaskulární onemocnění, o kousek překonalo rakovinu prsu. Takže volba zdravé stravy založené na celistvých rostlinných potravinách, jediné stravy s prokázanou schopností zvrátit srdeční onemocnění u většiny pacientů, vám může zachránit život bez ohledu na to, jestli rakovinu máte nebo ne.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Frenkel M, Sierpina V, Sapire K. Effects of complementary and integrative medicine on cancer survivorship. Curr Oncol Rep. 2015;17(5):445.
- Longo VD, Lieber MR, Vijg J. Turning anti-ageing genes against cancer. Nat Rev Mol Cell Biol. 2008;9(11):903-910.
- Whitman MM. The starving patient: supportive care for people with cancer. Clin J Oncol Nurs. 2000;4(3):121-5.
- Wallace TC, Bultman S, D’Adamo C, et al. Personalized Nutrition in Disrupting Cancer — Proceedings From the 2017 American College of Nutrition Annual Meeting. J Am Coll Nutr. 2019;38(1):1-14.
- Coussens LM, Zitvogel L, Palucka AK. Neutralizing Tumor-Promoting Chronic Inflammation: A Magic Bullet? Science. 2013;339(6117):286-291.
- Pleasance ED, Stephens PJ, O’Meara S, et al. A small-cell lung cancer genome with complex signatures of tobacco exposure. Nature. 2010;463(7278):184-190.
- Inoue-Choi M, Robien K, Lazovich D. Adherence to the WCRF/AICR Guidelines for Cancer Prevention Is Associated with Lower Mortality among Older Female Cancer Survivors. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2013;22(5):792-802.
- World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research. Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: a Global Perspective. Continuous Update Project Expert Report 2018.
- Hamaguchi R, Okamoto T, Sato M, Hasegawa M, Wada H. Effects of an Alkaline Diet on EGFR-TKI Therapy in EGFR Mutation-positive NSCLC. Anticancer Res. 2017;37(9):5141-5145.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, et al. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005;174(3):1065-9.
- Zick SM, Snyder D, Abrams DI. Pros and Cons of Dietary Strategies Popular Among Cancer Patients. Oncology (Williston Park, NY). 2018;32(11):542-7.
- Vernieri C, Nichetti F, Raimondi A, et al. Diet and supplements in cancer prevention and treatment: Clinical evidences and future perspectives. Crit Rev Oncol Hematol. 2018;123:57-73.
- Crowder SL, Frugé AD, Douglas KG, et al. Feasibility Outcomes of a Pilot Randomized Clinical Trial to Increase Cruciferous and Green Leafy Vegetable Intake in Posttreatment Head and Neck Cancer Survivors. J Acad Nutr Diet. 2019;119(4):659-671.
- Patnaik JL, Byers T, DiGuiseppi C, Dabelea D, Denberg TD. Cardiovascular disease competes with breast cancer as the leading cause of death for older females diagnosed with breast cancer: a retrospective cohort study. Breast Cancer Res. 2011;13(3).
- Esselstyn CB. A plant-based diet and coronary artery disease: a mandate for effective therapy. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):317-320.