Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny pro mozek: bobuloviny a ořechy podrobeny testu
Randomizované a kontrolvoané studie otestovaly ořechy, bobuloviny a hroznovou šťávu pro podporu kognitivní funkce.
V odborných časopisech o Alzheimerově chorobě se můžete dočíst, že vyšší příjem bobulovitého ovoce může snížit pokles kognitivních funkcí u starších lidí. Řeč je o observačních studiích, jako je tato. Zde se ukazuje, že příjem bobulovin může oddálit kognitivní stárnutí až o dva a půl roku. Řeč je o harvardské Studii zdravotních sester. Vypadá to, že také konzumace ořechů oddaluje stárnutí mozku o dva roky. Jde však jen o souvislosti; lidé konzumující bobuloviny a ořechy prostě častěji mívají zdravější mozek i v pokročilých letech. Snažili se sice odstranit vlivy ostatních faktorů životního stylu, ale co je příčina, a co následek, se dozvíme… Až to otestujeme. Naštěstí už máme rostoucí počet intervenčních studií, které se tím zabývaly. Jde o randomizované a kontrolované studie, ve kterých lidé jedli bobulovité ovoce a ořechy. Výsledkem bylo prokazatelné zlepšení kognitivního výkonu. To nás přivádí k myšlence, že bychom mohli být schopni zvrátit nebo i předcházet neurodegeneraci, kterou přináší stárnutí, a to vše pomocí potravin.
Například tato studie o účincích konzumace vlašských ořechů na kognitivní výkon. Vysokoškolští studenti byli rozděleni do dvou skupin. Dva měsíce jedli vlašské ořechy nebo dostávali placebo, a pak si to prohodili. Jak vyrobíte placebo ořechy? Zapečete je do něčeho. Účastníci dostávali banánový chlebíček buď s vlašskými ořechy, nebo bez nich. Zbytek přísad byl stejný, lišil se jen těmi ořechy. Studenti, kteří jedli ořechy, se dočkali významného zlepšení v utváření logických úsudků, tedy schopnosti vyvodit závěry ze souboru faktů. V podstatě jde o kritické myšlení. Takže studenti a mladí profesionálové v oborech, vyžadujících velkou dávku kritického myšlení a rozhodovacích schopností, by mohli mít prospěch z pravidelné konzumace vlašských ořechů – a získali by tak drobnou výhodu.
Pak tu máme studii s bobulovinami. Účastníky náhodně rozdělili do dvou skupin. První skupina dostávala smoothie s pořádnou porcí bobulovin: borůvky, černý rybíz, bezinky, brusinky, jahody a (překvapivě) rajče. Druhá skupina dostala jen kontrolní nápoj. A nejen, že jejich špatný cholesterol poklesl asi o 0,25 mmol/l, také si vedli lépe v testech zaměřených na krátkodobou paměť. Toto ovoce je tedy dobré pro srdce i mozek. Pomůže nejen s písemnými testy, ale také s úkoly z reálného života. Když dáte lidem šťávu z modrých hroznů nebo placebo šťávu podobného složení jako instantní nápoje (třeba Kool-Aid), hroznová šťáva lidem pomůže zlepšit výsledky při každodenních činnostech. Příkladem jsou lepší reakce při testech řízení. A proč lidem nedat rovnou modré hrozny namísto šťávy z nich? V takovém případě by bylo těžší vytvořit placebo. Navíc byla studie placená společností Welch’s (výrobce ovocných nápojů).
Dobře, tak to byly ořechy a ovoce, co takhle zelenina? Konzumenti brukvovité zeleniny, jako jsou zelí, květák, různé druhy kapusty, brokolice nebo růžičková kapusta, dle vědeckých pokusů podávají lepší výkon v několika různých testech na kognitivní schopnosti než lidé, kteří ji nejí. Pokud jde o pokles kognitivních schopností spojených se stárnutím, ženy konzumující největší množství listové zeleniny si vedly lépe. Podařilo se jim v praxi zpomalit stárnutí mozku o jeden až dva roky. Pomáhala nejen brukvovitá zelenina, ale také další tmavá listová zelenina – například špenát. Možná to tedy bude dusičnany.
Jak stárneme, tok krve cerebrální oblastí klesá. To znamená, že naším mozkem protéká méně krve. Viníkem může být věkem způsobený pokles výroby oxidu dusnatého. Jedná se o molekulu, která otevírá, resp. roztahuje naše cévy. Tvorba oxidu dusnatého je podporována konzumací zeleniny bohaté na dusičnany. Snížený průtok krve mozkem může být významným rizikovým faktorem pro poškození kognitivní funkce a také rozvoj neurodegenerativních onemocnění, jako je například demence.
Víme, že zelenina bohatá na dusičnany, jako je listová zelenina a řepa, dokáže zlepšit fyziologický výkon. Například řepná šťáva je prospěšná pro sportovce. Jak je to však s kognitivním výkonem? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Eating more berries may reduce cognitive decline in the elderly: flavonoid-rich blueberries and strawberries offer most benefit. Am J Alzheimers Dis Other Demen. 2012;27(5):358.
- Devore EE, Kang JH, Breteler MM, Grodstein F. Dietary intakes of berries and flavonoids in relation to cognitive decline. Ann Neurol. 2012;72(1):135-43.
- O'brien J, Okereke O, Devore E, Rosner B, Breteler M, Grodstein F. Long-term intake of nuts in relation to cognitive function in older women. J Nutr Health Aging. 2014;18(5):496-502.
- Nilsson A, Salo I, Plaza M, Björck I. Effects of a mixed berry beverage on cognitive functions and cardiometabolic risk markers; A randomized cross-over study in healthy older adults. PLoS ONE. 2017;12(11):e0188173.
- Pribis P, Shukitt-hale B. Cognition: the new frontier for nuts and berries. Am J Clin Nutr. 2014;100 Suppl 1:347S-52S.
- Pribis P, Bailey RN, Russell AA, et al. Effects of walnut consumption on cognitive performance in young adults. Br J Nutr. 2012;107(9):1393-401.
- Lamport DJ, Lawton CL, Merat N, et al. Concord grape juice, cognitive function, and driving performance: a 12-wk, placebo-controlled, randomized crossover trial in mothers of preteen children. Am J Clin Nutr. 2016;103(3):775-83.
- Miller MG, Thangthaeng N, Poulose SM, Shukitt-hale B. Role of fruits, nuts, and vegetables in maintaining cognitive health. Exp Gerontol. 2017;94:24-28.
- Nurk E, Refsum H, Drevon CA, et al. Cognitive performance among the elderly in relation to the intake of plant foods. The Hordaland Health Study. Br J Nutr. 2010;104(8):1190-201.
- Kang JH, Ascherio A, Grodstein F. Fruit and vegetable consumption and cognitive decline in aging women. Ann Neurol. 2005;57(5):713-20.
- Stanaway L, Rutherfurd-markwick K, Page R, Ali A. Performance and Health Benefits of Dietary Nitrate Supplementation in Older Adults: A Systematic Review. Nutrients. 2017;9(11)
Image credit: StockSnap via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.