Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny pro mozek: listová zelenina a řepa podrobeny testování
Kakao a zelenina bohatá na disišnany (například listová zelenina a řepy) byly podrobeny testu pro schopnost zlepšit kognitivní funkci.
Tvorba oxidu dusnatého v našem mozku, tedy molekuly rozšiřující naše cévy, jejíž tvorba je podporována zeleninou bohatou na dusičnany, a také úloha této látky v ovládání nervových funkcí, byla podrobně zkoumána u laboratorních zvířat. Nicméně existovalo jen málo důkazů o její úloze a funkci v lidském mozku… Dokud to nebylo konečně otestováno.
Podávali lidem velké množství zelené listové zeleniny společně s trochou řepné šťávy pro umocnění výsledku. Poté měřili průtok krve mozkem. Vidíte tuto oblast se zlepšeným průtokem krve? Jde o klíčovou oblast mozku, o které se ví, že je zapojena do exekutivních funkcí. Dobře, ale zlepšený průtok krve nemusí nezbytně znamenat také zlepšení kognitivní funkce mozku. Pokud například podáte lidem višně, tak navzdory zlepšení v průtoku krve se nezdá, že by se to projevilo zlepšením v kognitivním výkonu.
Některé z prvních studií skutečně přinesly zklamání. Dali lidem šálek vařeného špenátu, a nedošlo k žádnému okamžitému zlepšení schopnosti provádět jednoduché úkoly. Možná je to tím, že test nebyl dost obtížný. Když dali lidem stejnou sadu úkolů po konzumaci kakaa, nemělo to znatelný účinek. Když však účastníky postavili před sadu obtížnějších úkolů, bylo pozorováno okamžité zlepšení kognitivního výkonu po konzumaci kakaa. Mezi úkoly, o kterých je řeč, patřilo například soustavné odčítání po třech v několika sériích trvajících několik minut. Co kdybychom zkusili to stejné, ale tentokrát po vypití dvou šálků bio řepné šťávy. Dva šálky šťávy obsahují stejné množství dusičnanů jako dva šálky vařené rukoly.
Co se týče správných odpovědí při úkolu spočívajícím v nepřetržitém odčítání, došlo skutečně k výraznému zlepšení. Tyto výsledky naznačují, že i jednorázová dávka zeleniny bohaté na dusičnany může ovlivnit funkci mozku. Pravděpodobně je to výsledkem zvýšené syntézy oxidu dusnatého. Jak však víme, že je to dusičnany? Řepa je plná všech možných fytoživin, například červeného pigmentu zvaného betalain. Jedním ze způsobů, jak dojít k řešení, je vymyslet a použít řepnou šťávu, která by neobsahovala dusičnany. Byly by v ní všechny ostatní látky kromě dusičnanů. Pak můžeme zjistit, jestli bude účinkovat stejně. A přesně to výzkumníci provedli.
Vyvinuli placebo šťávu z červené řepy s odstraněnými dusičnany. Oproti tomuto placebu se během dvou týdnů užívání skutečné řepné šťávy skupina diabetiků dočkala výrazného zlepšení reakčního času. Mluvíme sice u pouhých 13 milisekundách, ale jiné pokusy, například cvičení na rovnováhu, které zlepšilo reakční čas jen o 7 milisekund, byly spojeny s výrazně nižším rizikem pádu. Navíc u sportovců mohou i zlomky vteřin hrát velkou roli. Při velmi namáhavém cvičení schopnost řešit kognitivní úlohy klesá.
Velká fyzická námaha má také výrazně nepříznivý vliv na reakční čas. V těchto chvílích byste přitom rychlé reakce potřebovali ze všeho nejvíce. Například když hrajete fotbal nebo něco podobného a potřebujete učinit rychlá a správná rozhodnutí a přitom zvládat do toho dávat všechno. A řepa opět zachraňuje situaci! Pomohla výrazně zkrátit reakční čas. Zlepšuje tedy nejen fyzický výkon, ale také duševní výkon.
Dobře, zvládla by však zlepšit strukturu mozku? Kognitivní trénink a aerobní cvičení mohou skutečně ovlivnit strukturu lidského mozku. Tento jev se nazývá neuroplasticita. Váš mozek se dokáže přizpůsobit a změnit své rozložení, například když se učíte hrát na klavír nebo děláte něco podobného.
Dosud jsme si mysleli, že je to výsada mozků mladých lidí. Nyní už víme, že k neuroplasticitě může docházet také ve stárnoucím mozku. Mohla by řepa dokázat i toto? To jsme nevěděli… Až dosud. Tady je váš mozek před a po šestitýdenním cvičebním plánu. Měřilo se spojení mezi různými částmi mozku, které řídí pohyb. Žádná velká změna. Ale co když budeme cvičit stejnou měrou, ovšem tentokrát budeme pít řepnou šťávu? Před a po, je to velký rozdíl. Skupina doplňující cvičení pitím řepné šťávy si vyvinula neuronové sítě připomínající spíše ty, které najdeme v mozcích mladších dospělých. Je zde tedy potenciál posílit neuroplasticitu svého mozku, kterého můžeme dosáhnout kombinací fyzické aktivity a konzumace zeleniny bohaté na dusičnany.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Pase MP, Scholey AB, Pipingas A, et al. Cocoa polyphenols enhance positive mood states but not cognitive performance: a randomized, placebo-controlled trial. J Psychopharmacol (Oxford). 2013;27(5):451-8.
- Scholey AB, French SJ, Morris PJ, Kennedy DO, Milne AL, Haskell CF. Consumption of cocoa flavanols results in acute improvements in mood and cognitive performance during sustained mental effort. J Psychopharmacol (Oxford). 2010;24(10):1505-14.
- Morrison S, Colberg SR, Mariano M, Parson HK, Vinik AI. Balance training reduces falls risk in older individuals with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2010;33(4):748-50.
- Wightman EL, Haskell-ramsay CF, Thompson KG, et al. Dietary nitrate modulates cerebral blood flow parameters and cognitive performance in humans: A double-blind, placebo-controlled, crossover investigation. Physiol Behav. 2015;149:149-58.
- Gilchrist M, Winyard PG, Fulford J, Anning C, Shore AC, Benjamin N. Dietary nitrate supplementation improves reaction time in type 2 diabetes: development and application of a novel nitrate-depleted beetroot juice placebo. Nitric Oxide. 2014;40:67-74.
- Thompson C, Wylie LJ, Fulford J, et al. Dietary nitrate improves sprint performance and cognitive function during prolonged intermittent exercise. Eur J Appl Physiol. 2015;115(9):1825-34.
- Petrie M, Rejeski WJ, Basu S, et al. Beet Root Juice: An Ergogenic Aid for Exercise and the Aging Brain. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2017;72(9):1284-1289.
- Stephan BCM, Harrison SL, Keage HAD, Babateen A, Robinson L, Siervo M. Cardiovascular Disease, the Nitric Oxide Pathway and Risk of Cognitive Impairment and Dementia. Curr Cardiol Rep. 2017;19(9):87.
- Presley TD, Morgan AR, Bechtold E, et al. Acute effect of a high nitrate diet on brain perfusion in older adults. Nitric Oxide. 2011;24(1):34-42.
- Keane KM, Haskell-ramsay CF, Veasey RC, Howatson G. Montmorency Tart cherries (Prunus cerasus L.) modulate vascular function acutely, in the absence of improvement in cognitive performance. Br J Nutr. 2016;116(11):1935-1944.
- Bondonno CP, Downey LA, Croft KD, et al. The acute effect of flavonoid-rich apples and nitrate-rich spinach on cognitive performance and mood in healthy men and women. Food Funct. 2014;5(5):849-58.
Image credit: vrozhko via Adobe Stock images. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.