Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny proti účinkům znečištění ovzduší
Existuje potravina, která nabízí to nejlepší z obou světů – znatelně zlepšuje schopnost organismu detoxikovat karcinogeny jako výfukové výpary a k tomu zmírňuje zánět v dýchacích cestách – a to vše zároveň se zlepšováním obranyschopnosti dýchacího ústrojí proti infekcím.
Znečištění venkovního ovzduší je zřejmě 9. největší příčinou úmrtí a postižení na světě; je zodpovědné za miliony úmrtí na rakovinu plic, emfyzém, srdeční choroby, mrtvici a infekce dýchacích cest. V USA je život ve znečištěném městě spojen s nárůstem celkové a kardiovaskulární úmrtnosti o 16 %, resp. 27 %, a nárůstem úmrtnosti na rakovinu plic o 28 % – v porovnání s životem ve městě s čistším vzduchem. Bydlení ve městě se znečištěným vzduchem může vést k nárůstu rizika srdečního záchvatu až o 75 %. Nikdo nechce žít v dopravní zácpě, ale je to lepší, než umírat v dopravní zácpě.
Kromě působení úmrtí je znečištění ovzduší také příčinou řady zdravotních problémů. Může nejen zhoršovat astma, ale také zvyšovat riziko samotného vzniku astmatu. Tyto znečišťující látky mohou vyvolat onemocnění jater nebo dokonce zvýšit riziko vzniku cukrovky. I když jsou znečišťující látky v atmosféře v mezích stanovených zákonem, mohou být zdraví škodlivé. Takže co s tím můžeme udělat?
Mnoho vědeckých článků popisuje hrozné věci, které nám znečištění ovzduší může způsobit, většina z nich ale nezmiňuje veřejnou politiku. Činíme pokroky při prokazování škodlivých účinků, ale orgány veřejné správy tyto údaje nepoužívají ke snížení emisí. Mohlo by to totiž způsobit nepohodlí obyvatelstva, a proto by to nemuselo být politicky přijatelné.
K řešení příčiny potřebujeme lepší kontroly vozidel, efektivní veřejnou dopravu, jízdní pruhy pro autobusy a pro jízdní kola, dokonce i městské mýtné; to vše může pomoci vyčistit vzduch. Zatímco na to vše čekáme, je něco, co můžeme udělat, abychom se chránili?
Naše tělo má přirozené detoxikační enzymy, a to nejen v játrech, ale i v dýchacích cestách. Studie ukazují, že lidé narození s méně účinnými detoxikačními enzymy mají přehnanou alergickou reakci na výfukové plyny, což naznačuje, že tyto enzymy aktivně bojují proti zánětu způsobenému znečišťujícími látkami. Významná část populace má tyto nestandardní formy enzymu. Ale i tak, co můžeme udělat pro zvýšení aktivity jakýchkoli detoxikačních enzymů, které máme?
Pokud si vzpomínáte, brokolice může výrazně zvýšit aktivitu detoxikačních enzymů v játrech. Ale co plíce? Výzkumníci podávali kuřákům velkou růžičku brokolice každý den po dobu 10 dnů, aby zjistili, zda to ovlivní úroveň zánětu v jejich těle. Proč kuřákům? Protože kouření je tak zánětlivé, že můžete skončit se zvýšenými hladinami C-reaktivních proteinů i 30 let poté, co s kouřením přestanete. Zánět může začít téměř okamžitě poté, co začneme kouřit, takže je nesmírně důležité, abychom raději nikdy s kouřením nezačínali.
Ale pokud už jste začali, můžete snížit hladinu tohoto biomarkeru zánětu CRP téměř o polovinu, a to po pouhých 10 dnech konzumace většího množství brokolice. Zdá se, že to také omezuje zánět u nekuřáků, což možná částečně vysvětluje, proč je každodenní konzumace více než dvou šálků brokolice, zelí, květáku, kapusty nebo jiné brukvovité zeleniny spojeno s 20% snížením rizika úmrtí ve srovnání s konzumací méně než třetiny šálku denně.
A co znečištění ovzduší? Víme, že brukvovitá zelenina je nejznámější posilovač našich detoxikačních enzymů. A tak je podle většiny výzkumů schopná bojovat proti rakovině. Tady se ale vědci poprvé pokoušeli zjistit, jestli dokáže bojovat s prozánětlivým vlivem znečišťujících látek, jako jsou výfukové plyny. Do Petriho misky vložili lidské plicní buňky. A tady můžeme vidět, kolik detoxikačních enzymů bylo vyprodukováno. Kápněte na to trochu kvalitní brokolice, a dostanete tolik. Ano, ale my brokolici nevdechujeme, nešňupeme ji; jíme ji. Může se nám i tak dostat do plic a pomoci? Ano, stačí dva dny konzumace brokolicových klíčků, potom vytáhněte z nosu zkoumaných osob pár buněk, a zjistíte až 100krát více detoxní exprese enzymů ve srovnání s konzumací nebrukvovité zeleniny či klíčků vojtěšky. Teď už je třeba jen fouknout do nosu nějaký výfukový plyn; což je přesně to, co učinili výzkumníci UCLA. A to v množství rovnajícím se denní expozici ve špičce na dálnici v Los Angeles. Během šesti hodin šel počet zánětlivých buněk v nosech prudce vzhůru – a v růstu pokračoval. Ale ve skupině, která dostávala výtažek z brokolicových klíčků, zánět ustoupil – a tak i setrval.
Vzhledem k tomu, že dávka v těchto studiích odpovídala spotřebě šálku nebo dvou brokolice, studie demonstrovala potenciální preventivní a terapeutický potenciál brokolice.
Ale pokud je brokolice tak silná při potlačování této zánětlivé imunitní odpovědi, nemůže narušovat normální imunitní funkce? Po všech těch zápasech s viry může přijít chřipka. Zkusme kápnout nějaké chřipkové viry do nosních dírek konzumentů brokolice a zjistěme, jak to bude. A dostane se nám toho nejlepšího po obou liniích: snížení zánětlivosti za současného zlepšení imunitní odezvy. Jezte klíčky z vojtěšky, a v nose se vám mohou objevit viry jako zde, ale když spořádáte každý den balení brokolicových klíčků, bude vaše tělo schopno udržet virus pod kontrolou. To potenciálně nabízí bezpečnou, nízkonákladovou strategii pro snížení rizika chřipky u vysoce rizikových populací. Tedy lepší imunitní funkce, přesto méně zánětu, potenciální snížení dopadu znečištění na alergická onemocnění a astma – alespoň pro nadšeného konzumenta brokolice.
Ale jak je to s rakovinou? Detoxikuje brokolice polutanty z ovzduší i ve zbytku těla? To jsme nevěděli – až do této chvíle.
Pojďme do Číny, kde je jedno z nejhorších znečištění ovzduší na světě. Od prvního dne byli ti, kteří dostávali brokolicové klíčky, schopni zbavovat se o 60 % více benzenu z těla. Jednalo se o rychlé a trvanlivé zvyšování detoxikace jednoho známého lidského karcinogenu. Používaly se brokolicové klíčky, které jsou vysoce koncentrované; dávka odpovídala asi 5 šálkům brokolice denně. Takže nevíme, jak by fungovaly nižší dávky. Pokud však ano, konzumace brokolice by mohla být jednoduchým prostředkem ke zmírnění dlouhodobých zdravotních rizik plynoucích ze znečištěného ovzduší.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Riso P, Vendrame S, Del Bo' C, Martini D, Martinetti A, Seregni E, Visioli F, Parolini M, Porrini M. Effect of 10-day broccoli consumption on inflammatory status of young healthy smokers. Int J Food Sci Nutr. 2014 Feb;65(1):106-11.
- Zhang X, Shu XO, Xiang YB, Yang G, Li H, Gao J, Cai H, Gao YT, Zheng W. Cruciferous vegetable consumption is associated with a reduced risk of total and cardiovascular disease mortality. Am J Clin Nutr. 2011 Jul;94(1):240-6.
- Jiang Y, Wu SH, Shu XO, Xiang YB, Ji BT, Milne GL, Cai Q, Zhang X, Gao YT, Zheng W, Yang G. Cruciferous vegetable intake is inversely correlated with circulating levels of proinflammatory markers in women. J Acad Nutr Diet. 2014 May;114(5):700-8.e2.
- Noah TL, Zhang H, Zhou H, Glista-Baker E, Müller L, Bauer RN, Meyer M, Murphy PC, Jones S, Letang B, Robinette C, Jaspers I. Effect of broccoli sprouts on nasal response to live attenuated influenza virus in smokers: a randomized, double-blind study. PLoS One. 2014 Jun 9;9(6):e98671.
- O'Loughlin J, Lambert M, Karp I, McGrath J, Gray-Donald K, Barnett TA, Delvin EE, Levy E, Paradis G. Association between cigarette smoking and C-reactive protein in a representative, population-based sample of adolescents. Nicotine Tob Res. 2008 Mar;10(3):525-32.
- Heber D, Li Z, Garcia-Lloret M, Wong AM, Lee TY, Thames G, Krak M, Zhang Y, Nel A. Sulforaphane-rich broccoli sprout extract attenuates nasal allergic response to diesel exhaust particles. Food Funct. 2014 Jan;5(1):35-41.
- Riedl MA, Saxon A, Diaz-Sanchez D. Oral sulforaphane increases Phase II antioxidant enzymes in the human upper airway. Clin Immunol. 2009 Mar;130(3):244-51.
- Ritz SA, Wan J, Diaz-Sanchez D. Sulforaphane-stimulated phase II enzyme induction inhibits cytokine production by airway epithelial cells stimulated with diesel extract. Am J Physiol Lung Cell Mol Physiol. 2007 Jan;292(1):L33-9.
- Kim JW, Park S, Lim CW, Lee K, Kim B. The role of air pollutants in initiating liver disease. Toxicol Res. 2014 Jun;30(2):65-70.
- Gilliland FD, Li YF, Saxon A, Diaz-Sanchez D. Effect of glutathione-S-transferase M1 and P1 genotypes on xenobiotic enhancement of allergic responses: randomised, placebo-controlled crossover study. Lancet. 2004 Jan 10;363(9403):119-25.
- Lim SS, Vos T, Flaxman AD, Danaei G, Shibuya K, Adair-Rohani H, Amann M, Anderson HR, Andrews KG, Aryee M, Atkinson C, Bacchus LJ, Bahalim AN, Balakrishnan K, Balmes J, Barker-Collo S, Baxter A, Bell ML, Blore JD, Blyth F, Bonner C, Borges G, Bourne R, Boussinesq M, Brauer M, Brooks P, Bruce NG, Brunekreef B, Bryan-Hancock C, Bucello C, Buchbinder R, Bull F, Burnett RT, Byers TE, Calabria B, Carapetis J, Carnahan E, Chafe Z, Charlson F, Chen H, Chen JS, Cheng AT, Child JC, Cohen A, Colson KE, Cowie BC, Darby S, Darling S, Davis A, Degenhardt L, Dentener F, Des Jarlais DC, Devries K, Dherani M, Ding EL, Dorsey ER, Driscoll T, Edmond K, Ali SE, Engell RE, Erwin PJ, Fahimi S, Falder G, Farzadfar F, Ferrari A, Finucane MM, Flaxman S, Fowkes FG, Freedman G, Freeman MK, Gakidou E, Ghosh S, Giovannucci E, Gmel G, Graham K, Grainger R, Grant B, Gunnell D, Gutierrez HR, Hall W, Hoek HW, Hogan A, Hosgood HD 3rd, Hoy D, Hu H, Hubbell BJ, Hutchings SJ, Ibeanusi SE, Jacklyn GL, Jasrasaria R, Jonas JB, Kan H, Kanis JA, Kassebaum N, Kawakami N, Khang YH, Khatibzadeh S, Khoo JP, Kok C, Laden F, Lalloo R, Lan Q, Lathlean T, Leasher JL, Leigh J, Li Y, Lin JK, Lipshultz SE, London S, Lozano R, Lu Y, Mak J, Malekzadeh R, Mallinger L, Marcenes W, March L, Marks R, Martin R, McGale P, McGrath J, Mehta S, Mensah GA, Merriman TR, Micha R, Michaud C, Mishra V, Mohd Hanafiah K, Mokdad AA, Morawska L, Mozaffarian D, Murphy T, Naghavi M, Neal B, Nelson PK, Nolla JM, Norman R, Olives C, Omer SB, Orchard J, Osborne R, Ostro B, Page A, Pandey KD, Parry CD, Passmore E, Patra J, Pearce N, Pelizzari PM, Petzold M, Phillips MR, Pope D, Pope CA 3rd, Powles J, Rao M, Razavi H, Rehfuess EA, Rehm JT, Ritz B, Rivara FP, Roberts T, Robinson C, Rodriguez-Portales JA, Romieu I, Room R, Rosenfeld LC, Roy A, Rushton L, Salomon JA, Sampson U, Sanchez-Riera L, Sanman E, Sapkota A, Seedat S, Shi P, Shield K, Shivakoti R, Singh GM, Sleet DA, Smith E, Smith KR, Stapelberg NJ, Steenland K, Stöckl H, Stovner LJ, Straif K, Straney L, Thurston GD, Tran JH, Van Dingenen R, van Donkelaar A, Veerman JL, Vijayakumar L, Weintraub R, Weissman MM, White RA, Whiteford H, Wiersma ST, Wilkinson JD, Williams HC, Williams W, Wilson N, Woolf AD, Yip P, Zielinski JM, Lopez AD, Murray CJ, Ezzati M, AlMazroa MA, Memish ZA. A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990-2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2224-60.
- Guarnieri M, Balmes JR. Outdoor air pollution and asthma. Lancet. 2014 May 3;383(9928):1581-92.
- Janghorbani M, Momeni F, Mansourian M. Systematic review and metaanalysis of air pollution exposure and risk of diabetes. Eur J Epidemiol. 2014 Apr;29(4):231-42.
- Egner PA, Chen JG, Zarth AT, Ng DK, Wang JB, Kensler KH, Jacobson LP, Muñoz A, Johnson JL, Groopman JD, Fahey JW, Talalay P, Zhu J, Chen TY, Qian GS, Carmella SG, Hecht SS, Kensler TW. Rapid and sustainable detoxication of airborne pollutants by broccoli sprout beverage: results of a randomized clinical trial in China. Cancer Prev Res (Phila). 2014 Aug;7(8):813-23.
- Laden F, Schwartz J, Speizer FE, Dockery DW. Reduction in fine particulate air pollution and mortality: Extended follow-up of the Harvard Six Cities study. Am J Respir Crit Care Med. 2006 Mar 15;173(6):667-72.
- Lee BJ, Kim B, Lee K. Air pollution exposure and cardiovascular disease. Toxicol Res. 2014 Jun;30(2):71-5.
- Olmo NR, Saldiva PH, Braga AL, Lin CA, Santos Ude P, Pereira LA. A review of low-level air pollution and adverse effects on human health: implications for epidemiological studies and public policy. Clinics (Sao Paulo). 2011;66(4):681-90.
- Tracy RP, Psaty BM, Macy E, Bovill EG, Cushman M, Cornell ES, Kuller LH. Lifetime smoking exposure affects the association of C-reactive protein with cardiovascular disease risk factors and subclinical disease in healthy elderly subjects. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 1997 Oct;17(10):2167-76.
Image credit: pixakame via pixabay. Image has been modified. Video credit: Tyler McReynolds, Teetotalin LLC.