Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší rady ohledně stravy a rakoviny
Co nám bilance nejlepších dostupných vědeckých důkazů nyní říká o potravinách zvyšujících a snižujících riziko rakoviny?
V roce 1982 byla zveřejněna významná zpráva o stravě, výživě a rakovině sepsaná National Academy of Sciences. Šlo o první rozsáhlou, institucionální a vědecky podloženou zprávu na toto téma. Zpráva začínala informací, že vědci skutečně musí být opatrní při výběru slov, kdykoli nejsou zcela přesvědčeni o svých závěrech. Jenže v té době už bylo například s jistotou potvrzeno, že cigarety zabíjejí lidi. Pokud by však obyvatelstvo bylo přesvědčeno, aby s kouřením přestalo již tehdy, kdy byla poprvé oznámena souvislost mezi rakovinou plic a kouřením, tak by nyní nedocházelo k úmrtím právě na rakovinu způsobenou kouřením. Pokud budeme čekat až na absolutní jistotu, mohou mezitím zemřít miliony lidí. Proto je někdy potřeba uplatnit zásady předběžné opatrnosti.
Například zdůraznit potřebu konzumace většího množství ovoce a zeleniny. Když se tím budeme řídit, můžeme snížit riziko mnoha běžných druhů rakoviny. Nejsme si zcela jisti, ale existují dobré důkazy. Navíc, jaké by mohly být nevýhody větší konzumace ovoce a zeleniny? Proč to tedy nezkusit?
Zpráva National Academy of Sciences pokračuje takto: Veřejnost se nyní ptá na příčiny rakovin, které nejsou spojené s kouřením. Jaké jsou tyto příčiny a jak se těmto rakovinám můžeme vyhnout? Naneštěstí ještě není možné učinit pevná vědecká prohlášení o souvislostech mezi stravou a rakovinou. Jsme v této přechodné fázi poznání, podobně jako u cigaret před 20 lety. Proto, dle úsudku výboru, je nyní čas nabídnout několik prozatímních pokynů ohledně stravy a rakoviny.
Před časem byly např. vzneseny obavy z působení zpracovaných masných výrobků. A o 30 let později se obavy potvrdily. Zpracované maso bylo oficiálně prohlášeno za lidský karcinogen. Možná, kdybychom tehdy poslouchali, byli bychom ušetřeni konzumace „Lunchables“ (hotové balené a nezdravé jídlo pro děti). Bývalý výkonný ředitel Phillip Morris tehdy popisoval, jak se dočetl, že „pokud zhodnotíme prospěšnost jednotlivých položek v balení Lunchables, nejzdravější bude ubrousek.“
Závěry z této zprávy o stravě a rakovině vyústily ve výraznou míru nedůvěry v komunitě okolo rakoviny a otevřené nepřátelství lidí k průmyslu, jehož živobytí záviselo na kritizovaných potravinách. Vedlo to až k obvinění jednoho z autorů zprávy ze zabíjení lidí. Sepisovaly se také formální petice, jež měly vyloučit výzkumníky z jejich profese. Zjevně šlo o zásah na citlivé místo.
The American Meat Science Association a další členové Council for Agricultural Science and Technology zprávu kritizovali. Ano, možná by to zachránilo životy, ale snížení spotřeby masa by výrazně snížilo i příjmy pro živočišný a masný průmysl. Odvětví ovoce a zeleniny by zjevně prospívalo, kdyby se spotřebitelé řídili výživovými doporučeními. Ovoce a zelenina však odpovídají za méně než 15 % peněžních příjmů. Většina peněz je v dobytku, prasatech, drůbežích produktech, krmných obilovinách a olejninách. To mi připomíná vnitřní memoranda tabákového průmyslu, kde firma Philip Moriss mluvila o tom, že takto může tabákový průmysl zbankrotovat.
Průmysl ve své kritice dále sdělil, že rakovinu možná nezpůsobuje maso, ale může za tím být všechna ta marihuana, kterou lidé dnes kouří. Jak může někdo tvrdit, že naše bohatá strava způsobuje rakovinu? Možná všichni jen žárlíte na to, jaká skvělá jídla my jíme. Stejně jako když puritáni odsoudili zvířecí zápasy, kde medvěd sloužil jako oběť – nevadilo jim však utrpení medvěda, ale chtěli zarazit potěšení, které diváci měli ze sledování zápasů. Nemůžete nám říkat, abychom snížili konzumaci masa, vždyť: „Jedno z mála zbývajících potěšení lidstva je to, které máme na jídelním stole.“
Den, kdy National Academy of Sciences zprávu zveřejnila, byl označen za „den, kdy bylo jídlo prohlášeno za jed.“ Prohlásil to Thomas Jukes, muž, který zjistil, že je možné urychlit růst kuřat tím, že jim podáme antibiotika. Jak se opovažuje National Academy of Sciences doporučit lidem, aby denně jedli ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny, které obsahují dosud neidentifikované sloučeniny, které nás mohou chránit před některými druhy rakoviny. „Jak lze vybrat potraviny, které obsahují neidentifikované sloučeniny? Toto není vědecké doporučení; zní to jako propagační text obchodu se zdravými potravinami.“
Mým nejoblíbenějším argumentem však byl tento. Máme prý myslet na lidská prsa. Jak by pro nás mohl být živočišný tuk špatný, když ho kojící ženy vytvářejí takové množství? Ženy jsou živočišným druhem a jejich mléčné žlázy vytvářejí tuky pro mateřské mléko. Proto bychom neměli omezovat konzumaci hamburgerů. Cože?!
Takže, co nám nejnovější věda říká o výživě a rakovině? Jak zní dalších pět doporučení? Mluvili jsme o tom, že je potřeba jíst více ovoce a zeleniny. Konzumace sójových výrobků může nejen snížit riziko vzniku rakoviny prsu, ale také zvýšit šance na přežití. A pak, co se týká návrhů týkajících se omezování určitých potravin, u kterých jsou důkazy o škodlivosti dostatečně přesvědčivé, omezení nebo vyloučení mléčných výrobků poslouží ke snížení rizika rakoviny prostaty. Omezení nebo vyloučen alkoholu zase pomůže se snížením rizika rakoviny úst, hrdla, jícnu, tlustého střeva, konečníku a prsu. Vyhýbání se červenému a zpracovanému masu je dobré ke snížení rizika rakoviny tlustého střeva a konečníku. Když se budeme vyhýbat grilovanému, smaženému a pečenému masu, snížíme riziko rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu, prostaty, ledvin a slinivky břišní. V této souvislosti je řeč o všech druzích masa včetně drůbeže a ryb.
Podívejte, svou stravu a výběr potravin musíme všichni řešit každý den. Nemůžeme čekat, až vědecká komunita dospěje k obecné shodě. Dokud nemáme více informací o tom, jak chránit zdraví své a své rodiny, můžeme se jedině řídit doporučeními na základě nejlepších současných důkazů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Campbell TC. Nutrition and Cancer: An Historical Perspective.-The Past, Present, and Future of Nutrition and Cancer. Part 2. Misunderstanding and Ignoring Nutrition. Nutr Cancer. 2017;69(6):962-968.
- National Research Council (US) Committee on Diet, Nutrition, and Cancer. Diet, Nutrition, and Cancer. National Academy Press (US). 1982.
- Council for Agricultural Science and Technology. Diet, Nutrition, and Cancer: A Critique. CAST Special Publication No. 13. 1982.
- Campbell TC. The Past, Present, and Future of Nutrition and Cancer: Part 1-Was A Nutritional Association Acknowledged a Century Ago?. Nutr Cancer. 2017;69(5):811-817.
- Gonzales JF, Barnard ND, Jenkins DJ, et al. Applying the precautionary principle to nutrition and cancer. J Am Coll Nutr. 2014;33(3):239-46.
- Bouvard V, Loomis D, Guyton KZ, et al. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. Lancet Oncol. 2015;16(16):1599-600.
- Moss M. The Extraordinary Science of Addictive Junk Food. New York Times Magazine. Feb 20, 2013.
- Jukes TH: The Day that Food was Declared a Poison. Ames, IO: Council for Agricultural Science and Technology, 1982, pp. 42–45
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.