Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší strava na podrážděný žaludek
Co jíst a co nejíst, když nás trápí dyspepsie?
Dyspepsie je jen jiný název pro podrážděný žaludek. Zahrnuje pocity plnosti, nepohodlí, nevolnost, nadýmání, říhání a postihuje až každého pátého člověka. Ve svém posledním videu jsem hovořil o rizicích spojených s inhibitory protonové pumpy, jako je Nexium, a také s lidovými prostředky, jako je jedlá soda. Celkově vzato, studie zdůraznily důležitost dosud nesplněného úkolu přijít s léčivem pro léčbu pacientů s dyspepsií. Proč však nezkusit jídlo?
Jedna studie testovala amalaki, také známé jako amla. Říká se mu ajurvédský lék, jde však pouze o sušené a mleté plody indického angreštu. Jedna čajová lžička sušeného indického angreštu třikrát denně proti 30 gramům gelového antacidu každé tři hodiny. Oba prostředky účinkovaly stejně dobře, znatelně snížily maximální vytvořené množství žaludeční kyseliny a snížily příznaky dyspepsie o polovinu. Proto došli k závěru, že amla je lepší, je totiž asi stokrát levnější (v USA penny vs. dolar týdně) a navíc se pohodlněji užívá. Antacidy se totiž berou šestkrát denně. Ačkoli amla může být bezpečný, jednoduchý a přírodní lék, stále takovýto přístup ke zdravotnímu problému znamená v podstatě jen léčení příznaků namísto řešení samotné příčiny. Řekl bych, že dyspepsie není způsobena nedostatkem indického angreštu. Co ji vlastně způsobuje?
Asi u jednoho ze sedmi lidí, trpících řadou příznaků týkajících se trávicí soustavy, se stav zlepší po vyřazení lepku. Nicméně u zbylých více než 86 % lidí jsou nejjasnějším spouštěčem tučné pokrmy. Pokud dáte lidem tučnou polévku, vývar s přidaným tukem, v porovnání s vývarem bez přidaného tuku bude trvat vyprázdnění žaludku třikrát déle – hodinu a půl ve srovnání s pouhou půlhodinou. Rychlost vyprazdňování žaludku však nemusí nezbytně odpovídat tomu, jak se lidé cítili. V každém případě tučný vývar zvýšil závažnost a četnost dyspepsie – v porovnání s obyčejným vývarem.
Když má někdo dyspepsii, jeho žaludek se stane přecitlivělým na roztahování žaludku při jídle. Záleží však i na tom, co přesně jíme. Do lidského žaludku se za normálních okolností vejde asi necelý litr potravy. To jsou zhruba čtyři šálky. Pokud však provedete měření tím, že lidem do žaludku zavedete balónek připojený k hadičce, lidé s dyspepsií začnou pociťovat nepohodlí už při objemu odpovídajícím 1 a půl šálku. To je přitom žaludek plný jen z poloviny. V tomto případě jim do žaludku zaváděli tuk, pokud však budete zavádět cukr a u toho nafukovat balónek, nepříjemné pocity u lidí s dyspepsií se ukážou asi až při tomto objemu, to je zhruba o 70 % více.
A totéž s pocitem plnosti a nevolnosti. Pokud zvýšíte tlak v žaludku v přítomnosti tuku, pocit plnosti a nevolnosti prudce stoupne. Když byl podán placebo tuk a vyvinut ten stejný tlak, pocity plnosti a nasycenosti byly výrazně mírnější. Tyto studie ukazují, že během roztahování žaludku, když se žaludek naplňuje, jsou nejvýznamnějším spouštěčem příznaků dyspepsie tuky. Příznaky je myšlena nevolnost, nafouklost a přeplněnost žaludku. Příznaky se stupňují s tím, jak přibývá množství tuku.
Některé pokusy byly velmi vytříbené, byť někdy i trochu umělé. Tím chci říct, že běžně nejíme s balónkem v žaludku. Co takhle udělat nějaký pokus se skutečným jídlem? Vědci tedy porovnali nízkotučné jogurty s vysokým obsahem cukru a tučné jogurty s nízkým obsahem cukru. Když lidé jedli nízkotučné jogurty, nepociťovali o moc větší nevolnost, bolest nebo nafouklost než zdraví lidé. Když však dostali stejné množství jogurtu s vysokým obsahem tuku, příznaky dyspepsie se ukázaly v plné síle téměř okamžitě.
Takže jedním z našich hlavních zjištění bylo, že spuštění příznaků dyspepsie po testových jídlech záviselo na obsahu konkrétních makroživin. Konzumace velmi tučných jídel v pokusu vedla ke značně silnějším příznakům, jako jsou nevolnost a bolest břicha, než konzumace jídla s vysokým obsahem sacharidů. U lidí s dyspepsií se příznaky zesilovaly ihned po jídle.
To by naznačovalo, že lidé trpící dyspepsií by měli nejen zmenšit porce jídel, což je typickou radou při těchto problémech, ale mohou také zkusit snížit tučnost své stravy. To je také poselstvím nedávného souhrnného odborného posudku ze všech podobných studií. Současné studie ukazují, že tučné potraviny jsou spojeny s výskytem příznaků typických pro dyspepsii a snížení příjmu tuku může pomoci tyto příznaky zmírnit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Vakil NB, Howden CW, Moayyedi P, Tack J. White Paper AGA: Functional Dyspepsia. Clin Gastroenterol Hepatol. 2017;15(8):1191-1194.
- Duncanson KR, Talley NJ, Walker MM, Burrows TL. Food and functional dyspepsia: a systematic review. J Hum Nutr Diet. 2017.
- Al-abri SA, Kearney T. Baking soda misuse as a home remedy: case experience of the California Poison Control System. J Clin Pharm Ther. 2014;39(1):73-7.
- Chawla YK, Dubey P, Singh R, Nundy S, Tandon BN. Treatment of dyspepsia with Amalaki (Emblica officinalis Linn.)--an Ayurvedic drug. Indian J Med Res. 1982;76 Suppl:95-8.
- Elli L, Tomba C, Branchi F, et al. Evidence for the Presence of Non-Celiac Gluten Sensitivity in Patients with Functional Gastrointestinal Symptoms: Results from a Multicenter Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Gluten Challenge. Nutrients. 2016;8(2):84.
- Houghton LA, Mangall YF, Dwivedi, Amitabh A, Read, NW. Sensitivity to nutrients in patients with non-ulcer dyspepsia. European Journal of Gastroenterology & Hepatology: February 1993.
- Fried M, Feinle C. The role of fat and cholecystokinin in functional dyspepsia. Gut. 2002;51 Suppl 1:i54-7.
- Pilichiewicz AN, Feltrin KL, Horowitz M, et al. Functional dyspepsia is associated with a greater symptomatic response to fat but not carbohydrate, increased fasting and postprandial CCK, and diminished PYY. Am J Gastroenterol. 2008;103(10):2613-23.
- Khodarahmi M, Azadbakht L. Dietary fat intake and functional dyspepsia. Adv Biomed Res. 2016;5:76.
Image credit: sarangib via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.