Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší strava při hypotyreóze a hypertyreóze
Proč je rostlinná strava nejlepší pro zdraví štítné žlázy? Je zjevný ochranný účinek rostlinné stravy způsobený vyloučením živočišných potravin, výhodami rostlinných potravin, nebo obojím?
Existuje několik autoimunitních onemocnění, která postihují štítnou žlázu, z nichž nejčastější jsou Gravesova choroba a Hashimotova tyreoiditida. Gravesova choroba vede k hypertyreóze, tedy nadměrné činnosti štítné žlázy. Ačkoli se na jatkách předpokládá, že se štítná žláza odstraní, pokud se do ní dostane maso z krkovice, můžete trpět podobným syndromem, který se nazývá hamburgerová tyreotoxikóza. Ta však není způsobena tím, že by vaše tělo vytvářelo příliš mnoho hormonů štítné žlázy, ale tím, že vaše tělo sní příliš mnoho hormonů štítné žlázy. Gravesova choroba je mnohem častější a bezmasá strava může pomoci s oběma případy, protože rostlinná strava může být spojena s nízkým výskytem autoimunitních onemocnění obecně - jak bylo pozorováno například na venkově subsaharské Afriky. Možná je to proto, že rostliny jsou plné antioxidantů, které jsou možnými ochrannými faktory proti autoimunitním onemocněním. Možná je to proto, že rostliny jsou plné protizánětlivých látek. Koneckonců celozrnná rostlinná strava je v podstatě synonymem protizánětlivé stravy. Ale to nevíte, dokud to nevyzkoušíte.
Ukázalo se, že vyloučení všech živočišných potravin bylo spojeno s polovičním výskytem hypertyreózy ve srovnání s všežravou stravou. Lakto-ovo-vegetariánská a pouze rybí strava byla spojena se střední ochranou, ale s 52procentní nižší pravděpodobností hypertyreózy u těch, kteří jedli striktně rostlinnou stravu.
Tato zjevná ochrana může být způsobena vyloučením živočišných potravin, výhodami rostlinných potravin nebo obojím. Živočišné potraviny - jako maso, vejce a mléčné výrobky - mohou například obsahovat vysoké koncentrace estrogenů, které byly v preklinických studiích spojovány s autoimunitou. Nebo může snížení obsahu živočišných bílkovin snižovat hladinu IGF-1, což není jen růstový hormon podporující rakovinu, ale může hrát roli i při autoimunitních onemocněních. Nebo to mohou být dobré látky v rostlinách, které mohou chránit buňky - například polyfenolové fytochemikálie, jako jsou flavonoidy, které se nacházejí v rostlinných potravinách. Možná jsou to toxiny z životního prostředí, které se hromadí v potravinovém řetězci. Například ryby kontaminované průmyslovými škodlivinami, jako jsou PCB, jsou spojovány se zvýšeným výskytem poruch štítné žlázy.
Dobře, ale co další autoimunitní onemocnění štítné žlázy, Hashimotova tyreoiditida, která je za předpokladu, že přijímáte dostatek jódu, hlavní příčinou hypotyreózy, nedostatečné činnosti štítné žlázy. Gravesova choroba nebyla jediným autoimunitním onemocněním, které bylo mezi lidmi žijícími na venkově subsaharské Afriky a stravujícími se téměř vegansky vzácné nebo prakticky neznámé. Zdálo se, že se u nich také méně vyskytuje Hashimotova choroba.
Existují důkazy, že osoby s Hashimotovou chorobou mají zhoršený stav antioxidantů, ale nevíme, zda je to příčina nebo následek. Pokud se však podíváme na stravovací faktory spojené s hladinou autoimunitních protilátek proti štítné žláze v krvi, zdá se, že živočišné tuky jsou spojeny s vyšší hladinou, zatímco zelenina a další rostlinné potraviny jsou spojeny s nižší hladinou. Takže opět může být užitečná protizánětlivá strava. Není to žádné překvapení, protože Hashimotova nemoc je zánětlivé onemocnění - to znamená tyreoiditida: zánět štítné žlázy.
Další možností je snížení příjmu methioninu, aminokyseliny koncentrované v živočišných bílkovinách - předpokládá se, že je to jeden z důvodů, proč má konzumace celozrnných rostlinných potravin pravděpodobně příznivý vliv na dlouhověkost, a to prostřednictvím snížení rizika rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky. A omezení methioninu zlepšuje funkci štítné žlázy u myší, ale u lidí se to ještě musí otestovat na Hashimotovu chorobu.
Pokud porovnáte trus pacientů s Hashimotovou chorobou s kontrolními osobami, zdá se, že tento stav souvisí s jasným snížením koncentrace druhů Prevotella. Prevotelly jsou brouci živící se dobrou vlákninou, o nichž je známo, že posilují protizánětlivé aktivity. Snížená hladina prevotel se vyskytuje i u jiných autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza a diabetes 1. typu. Jak získáte více prevotelly? Jezte více rostlin. Ale nasaďte vegetariánovi dietu z masa, vajec a mléčných výrobků a během pouhých čtyř dnů můžete hladinu snížit. Dalo by se tedy očekávat, že ti, kdo se stravují rostlinnou stravou, budou mít méně Hashimotovy choroby, ale v předchozím videu jsem vyjádřil obavy z nedostatečného příjmu jódu, který by také mohl vést k hypotyreóze. Tak jak to tedy je? Pojďme to zjistit.
Veganská strava měla tendenci být spojována s nižším, nikoliv vyšším rizikem hypotyreózy. Proč slovo „spíše“? Protože související ochrana před výskytem hypotyreózy a prevalenční studie nedosáhly statistické významnosti. Nebylo to jen proto, že byly štíhlejší. Nižší riziko existovalo i po kontrole tělesné hmotnosti; domnívají se tedy, že je to možná proto, že živočišné produkty mohou vyvolávat zánět. Mám otázku: Co se stane, když změníte jídelníček někomu, kdo už má Hashimotovu chorobu? Právě to budu zkoumat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Merrill SJ, Minucci SB. Thyroid autoimmunity: an interplay of factors. Vitam Horm. 2018;106:129-45.
- 53 FR 45890, Nov. 15, 1988.
- Wartique L, Pothen L, Pirson N, Hermans MP, Lambert M, Yildiz H. An unusual cause of epidemic thyrotoxicosis. Acta Clin Belg. 2017;72(6):451-3.
- Tonstad S, Nathan E, Oda K, Fraser GE. Prevalence of hyperthyroidism according to type of vegetarian diet. Public Health Nutr. 2015;18(8):1482-7.
- Bodai BI, Nakata TE, Wong WT, et al. Lifestyle Medicine: A brief review of its dramatic impact on health and survival. Perm J. 2018;22:17-25.
- Langer P, Kočan A, Tajtakovác M, et al. Fish from industrially polluted freshwater as the main source of organochlorinated pollutants and increased frequency of thyroid disorders and dysglycemia. Chemosphere. 2007;67(9):S379-85.
- Ates I, Yilmaz FM, Altay M, Yilmaz N, Berker D, Güler S. The relationship between oxidative stress and autoimmunity in Hashimoto's thyroiditis. Eur J Endocrinol. 2015;173(6):791-9.
- Matana A, Torlak V, Brdar D, et al. Dietary factors associated with plasma thyroid peroxidase and thyroglobulin antibodies. Nutrients. 2017;9(11):1186.
- Caturegli P, De Remigis A, Rose NR. Hashimoto thyroiditis: clinical and diagnostic criteria. Autoimmun Rev. 2014;13(4-5):391-7.
- Yang Y, Zhang J, Wu G, et al. Dietary methionine restriction regulated energy and protein homeostasis by improving thyroid function in high fat diet mice. Food Funct. 2018;9:3718-31.
- Virili C, Fallahi P, Antonelli A, Benvenga S, Centanni M. Gut microbiota and Hashimoto's thyroiditis. Rev Endocr Metab Disord. 2018;19(4):293-300.
- Zhao F, Feng J, Li J, et al. Alterations of the gut microbiota in Hashimoto's Thyroiditis patients. Thyroid. 2018;28(2):175-86.
- Ishaq HM, Mohammad, IS, Guo H, et al. Molecular estimation of alteration in intestinal microbial composition in Hashimoto’s thyroiditis patients. Biomed Pharmacother. 2017;95:865-74.
- David LA, Maurice CF, Carmody RN, et al. Diet rapidly and reproducibly alters the human gut microbiome. Nature. 2014;505(7484):559-63.
- Burek CL, Talor MV. Environmental triggers of autoimmune thyroiditis. J Autoimmun. 2009;33(3-4):183-9.
- Tonstad S, Nathan E, Oda K, Fraser G. Vegan diets and hypothyroidism. Nutrients. 2013;5(11):4642-52.