Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší ústní voda proti zápachu z úst
Většina ústních vod pouze maskuje zápach. Jak léčit příčinu zápachu z úst?
Špatný dech je podceňovaným problémem postihujícím značnou část světové populace. Zdá se, že většina z nás pravidelně potkává lidi s halitózou. Maskovací prostředky jsou často používané k překrytí špatného dechu. Studie však ukazují, že používání ústnchí vod, sprejů a mentolových bonbónů s příjemnou vůní překrývající zápach má jen krátkodobý účinek. Nijak totiž neřeší příčinu potíží. Takže když budete zápach stále jen maskovat, nikdy nedojde ke skutečně efektivnímu řešení problému.
Příčinou špatného dechu je hnilobný proces v ústech. Degradace určitých aminokyselin převážně pocházejících z bakteriálního rozkladu bílkovin ve vašich ústech. Konkrétně bakterie rozkládají aminokyseliny s obsahem síry jako cystein a methionin a vytvářejí sloučeniny zapáchající jako plyn zkažených vajec, sirovodík. Těkavé sloučeniny síry. Když změříte tyto sloučeniny vylučované z lidských úst pomocí přístrojů jako Breathtron, tak samotné vyčištění zubů příliš nepomáhá zmírnit zápach z úst. Samotné čištění zubů zredukuje sloučeniny síry asi z 450+ na 300. To je stále více než hranice zápachu z úst, 250. Když přidáte čištění jazyka, můžete se dostat přímo na hranici. Když přidáte antiseptickou ústní vodu, tedy antibakteriální ústní vodu, je výsledek ještě lepší. Dobře, jakou ústní vodu tedy ideálně používat?
Aby to výzkumníci zjistili, vytvořili cysteinový provokační test. Místo podávání mléčných výrobků, které obsahují bílkovinu kasein bohatou na sirnatou aminokyselinu cystein, prostě účastníkům podali kloktadlo s izolovaným cysteinem. A pak sledovali účinnost opatření na pachogramu. Například čištění zubů. Po kloktání cysteinu před vyčištěním zubů vidíme prudký nárůst zapáchajících sloučenin síry vycházejících z jejich úst. Když si čistili zuby kartáčkem a vodou a kloktali cystein v různou denní dobu po zbytek dne, nárůsty vypadaly prakticky stejně. Čištění zubů kartáčkem a vodou tedy neodstranilo mnoho bakterií špatného dechu. Účastníci totiž vylučovali podobné množství sloučenin už o 20 minut později. Čištění zubů zubní pastou funguje lépe. Vidíte, jak zredukuje příští nárůst zapáchajících sloučenin? Tedy než zase pomalu bakterie v průběhu dne dorostou.
Co použití škrabky na jazyk? Zde je pachogram. Vyčištění jazyka je zredukuje asi na polovinu. Vrátí se zpět za několik hodin.
Co žvýkání žvýkaček? Zde je pachogram. Určitý účinek tam je, ale zmizí během pár hodin.
A co různé ústní vody? Nejprve výplach čistou vodou. K ničemu. Může pomoci se špatným dechem po ránu, kdy si spláchnete stagnující noční sliny. Přes den však výplach úst vodou neodstraní mnoho bakterií špatného dechu. Co ústní voda značky Scope? Stejně k ničemu jako voda. Scope je antibakteriální ústní voda, ale zjevně není dobrá v ničení specifických bakterií způsobujících špatný dech. Značka Peridex však vyčistila vše. Vyhubila bakterie s účinkem patrným i o sedm hodin později. Co je Peridex zač? Je to značkové jméno pro přípravek s chlorhexidinem. Ale ne, ten známe z tohoto videa. Chlorhexidin vás nezbaví jenom nežádoucích bakterií. Vyhubí i přátelské bakterie žijící na jazyku, které vám pomáhají vyrábět oxid dusnatý chránící zdraví tepen. Proto chlorhexidin může způsobit nárůst krevního tlaku. A to není vše. Chlorhexidin vám také může vytvořit skvrny na zubech. To od ústní vody nechcete. Nežádoucí účinky nejsou vzácné. Skvrny na zubech, hromadění zubního kamene, narušení chuti a poškození ústní výstelky, to vše bylo hlášeno při použití chlorhexidinu asi u 9 z 10 lidí. 88 % lidí utrpělo různé vedlejší účinky.
Chlorhexidin přesto může být lepší než ústní vody s peroxidem vodíku, které mohou být karcinogenní. Potenciálně zvyšují riziko rakoviny úst. A to nevychází jen ze studií na hlodavcích. Kultury lidských buněk ústní sliznice prodělaly značné poškození DNA. Triclosan je další častou antibakteriální složkou ústních vod, ale dnes je prakticky zakázán ve volně prodejných přípravcích.
Samotné čištění jazyka problém s halitózou ne vždy vyřeší. Co tedy můžeme používat? Pokud špatný dech přetrvává i po zlepšení jazykové a dentální hygieny, můžete sáhnout po ústní vodě s aktivní formou zinku. Zinek se váže přímo na těkavé sloučeniny síry a zabraňuje tomu, aby jako plyn unikaly z úst. Ústní vody s obsahem chloridu zinečnatého a bez obsahu alkoholu prokazatelně okamžitě, byť dočasně, zlepšují halitózu.
Výzkumníci prověřili osm ústní vod a nejúčinnější byla ta s chloridem zinečnatým a nejméně účinná byla Colgate Plax. Obě ústní vody s alkoholem skončily jako nejméně účinné. Domníváme se, že halitózu zhoršují vysušujícím účinkem na ústa.
Zde jsou cysteinové provokační testy a výsledky s různými koncentracemi chloridu zinečnatého. Všimněte si, že ne všechny formy zinku fungují stejně. Chlorid zinečnatý je velmi účinný, ale glukonát zinečnatý, což je právě rozdíl mezi běžnou vodou Listerine a verzí „advanced“, již tak dobře neúčinkuje.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org