Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejrozsáhlejší studie o půstu na světě
Buchingerova metoda půstu podrobena testu.
Před stoletím bylo hladovění označeno za léčebný prostředek, ideální metodu léčby obezity. Jak lze vidět v textu, hanění obézních lidí není v lékařské literatuře novinkou. Podrobně jsem se věnoval půstu pro hubnutí v devítidílné videosérii, začínající tímto videem, ale co další údajné přínosy půstu? Mám také videosérii o půstu proti hypertenzi, ale co třeba proti psoriáze, ekzému, cukrovce 2. typu, lupu, metabolické poruše, revmatoidní artritidě a dalším autoimunitním poruchám, depresi nebo úzkostem? Proč neproběhlo více studií?
Jednou z potíží s výzkumem půstů je samotná definice půstu. Když se řekne půst, představím si půst jen o vodě. V Evropě však někteří praktikují upravený typ, Buchingerovu metodu půstu, při kterém se konzumuje nízkokalorická šťáva a zeleninový vývar. Některé formy půstu dokonce ani nijak neomezují kalorický příjem. Ramadán drží zbožní muslimové, nekonzumují při něm jídlo ani nápoje od východu do západu slunce. Zajímavé je, že přesto stihnou sníst za den stejné množství jídla, někdy dokonce ještě více.
Dosud nejrozsáhlejší studie půstu byla zveřejněna v roce 2019. Více než tisíc jedinců dodržovalo upravený půst. 10 skleniček vody, sklenička ovocné šťávy a šálek zeleninové polévky denně. Hlásili minimum vedlejších účinků, což je v kontrastu s poznatky z dosud největší studie o půstu o vodě, které se účastnila jen polovina lidí, ale hlášeno bylo takřka 6 000 nežádoucích účinků. Ta studie s upraveným půstem se však snažila počet nepříznivých reakcí zredukovat tím, že počítali jen potíže, které se 3x zopakovaly. Stále se však vyskytly jen ojedinělé případy nevolnosti, mdlob, podrážděného žaludku, zvracení a bušení srdce, zatímco při půstu o vodě napočítali u každé potíže 100-200 výskytů. A co přínosy?
Ve studii s upraveným půstem účastníci hlásili subjektivní zlepšení po fyzické i emoční stránce, překvapivě doprovázené absencí hladu. Valná většina lidí, kteří si na začátku stěžovali na potíže, hlásila zlepšení. Pouze 10 % účastníků hlásilo zhoršení stavu nebo nulovou změnu. Držení půstu však nebylo vším, účastníci byli zapojeni do programu zdravého životního stylu zahrnujícího rostlinnou stravu před i po půstu. Škoda, že neměli i skupinu, která by jen ozdravila svou stravu, aby bylo možno izolovat účinek půstu samotného. Ale počkat, oni takovou skupinu měli! Zhruba tisíc dobrovolníků se týden postilo s pomocí šťáv a zeleninové polévky, proti nim byla normokalorická, s normálním počtem kalorií, skupina - na vegetariánské dietě po celou dobu.
Obě skupiny se dočkaly značného zlepšení fyzické i mentální kvality života. Zajímavé je, že mezi skupinami nebyly zjištěny výrazné rozdíly. Z hlediska hlavních zdravotních potíží - revmatoidní artritida, syndromy chronické bolesti, jako osteoartitida, fibromyalgie, bolesti zad, zánětlivé nemoci a syndrom dráždivého tračníku, chronické plicní nemoci, migrény a chronické napětí hlavy - tak u těch si postící se skupina vedla o něco lépe. Obě skupiny si však polepšily, 80 % účastníků hlásilo zlepšení potíží, pouze u 4 % se potíže zhoršily.
Jenže studie nebyla randomizována; lidé si sami zvolili, jaký způsob léčby chtějí. Je tedy například možné, že si nemocnější lidé vybrali půst. Zlepšení v kvalitě života a závažnosti potíží bylo subjektivní, účastníci ho vyhodnocovali sami, což si koleduje o placebo efekt. Neměli ani nečinnou kontrolní skupinu a míra vyplnění následných dotazníků dosahovala jen 60 až 70 %, což také mohlo zkreslit výsledky. Ale prodloužené přínosy jsou jistě možné, jelikož účastníci obvykle zlepšili své stravování. Více ovoce a zeleniny, méně masa a sladkostí. A v tom může spočívat ono tajemství. Zkušenost s půstem může pomoci lidi namotivovat ke změně životosprávy. Většina lidí díky půstu zaznamenala jasnou mysl a oprostila se od předešlých činů a zkušeností. Pak si mohli vytvořit pozitivnější postoj k budoucnosti.
Jak se shodl panel odborníků na půst: výživová terapie je důležitou a nedílnou součástí jakéhokoliv půstu. Po léčbě půstem a opětovném přechodu na běžný režim by se jídelníček měl odvíjet od doporučení jíst nezpracované rostlinné potraviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Benedict AL. Fasting. Medical Review of Reviews. 1918;24:80-7.
- Wilhelmi de Toledo F, Grundler F, Bergouignan A, Drinda S, Michalsen A. Safety, health improvement and well-being during a 4 to 21-day fasting period in an observational study including 1422 subjects. Ruscica M, ed. PLOS ONE. 2019;14(1):e0209353.
- Michalsen A, Li C. Fasting therapy for treating and preventing disease - Current state of evidence. Forsch Komplementarmed. 2013;20(6):444-453.
- Johnstone AM. Fasting - The ultimate diet? Obes Rev. 2007;8(3):211-222.
- Finnell JS, Saul BC, Goldhamer AC, Myers TR. Is fasting safe? A chart review of adverse events during medically supervised, water-only fasting. BMC Complementary and Alternative Medicine. 2018;18(1):67.
- Michalsen A, Hoffmann B, Moebus S, Bäcker M, Langhorst J, Dobos GJ. Incorporation of fasting therapy in an integrative medicine ward: evaluation of outcome, safety, and effects on lifestyle adherence in a large prospective cohort study. J Altern Complement Med. 2005;11(4):601-7.
- Wilhelmi De Toledo F, Buchinger A, Burggrabe H, et al. Fasting therapy - An expert panel update of the 2002 consensus guidelines. Forsch Komplementarmed. 2013;20(6):434-443.
- Myers T, Goldhamer A. Clinical fasting. Sonoma Medicine (Summer 2017):25-8.