Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejvhodnější strava u myomů I
Stejná strava, která pomáhá vyrovnávat hormonální hladiny u žen, může také snížit vystavení chemikáliím, které účinkují jako endokrinní disruptory.
Myomy jsou nejčastější benigní nádory u žen. Mohou dosahovat až 30 cm v průměru a postihují většinu žen před menopauzou. Ačkoliv bývají asymptomatické, pokud se příznaky vyskytnou, zpravidla se jedná o těžké menstruační krvácení, natolik silné, že ženy mohou mít silné bolesti a být chudokrevné.
Jak s tím bojovat? Asi polovina žen podstoupí operaci a nechá si odstranit celou dělohu. I když je to obecně považováno za bezpečnou operaci, žena už nemůže mít děti a u významné části pacientek se vyskytnou komplikace. Alternativou je řada léčiv regulujících hormonální hladinu, které mohou myomy zmenšit a vedou k úlevě. Řada těchto léčiv však způsobuje závažné vedlejší účinky, například ztrátu kostní hmoty. Je lepší neužívat tyto látky dlouhodobě, maximálně pár měsíců. V současné době neexistují žádné důkazy, které by podporovaly pravidelné užívání léčiv u žen s myomy. Není divu, že se mnoho žen přiklání k doplňkové či alternativní léčbě, kam patří například cvičení, strava, bylinky a akupunktura.
U žen, které cvičí 7 nebo více hodin týdně, se zdá, že je nižší riziko výskytu myomů ve srovnání s ženami, které cvičí méně než 20 minut denně. V léčbě myomů však cvičení nikdy nebylo zkoumáno. Stejně tak dnes neexistuje ani jedna randomizovaná klinická studie ohledně léčby myomů akupunkturou, o kterou bychom se mohli opřít.
Pokud jde o byliny, existují dva asijské rostlinné přípravky, které vypadají slibně. Kombinace pěti bylin zvaná Guizhi Fuling, a malajská desetisložková receptura, která obsahuje tajné ingredience. Jejich výčet je tak tajný, že existují jen na jistém seznamu, ale zdá se, že fungují stejně jako nejužívanější léčiva. Problém je, že tradiční asijské bylinné léky mohou obsahovat několik „bonusových“ tajných ingrediencí, např. arsen, rtuť a olovo, které byly nalezeny ve většině testovaných vzorků z asijských trhů a obchodů se zdravou výživou. A nejednalo se jen o stopové množství. V některých vzorcích bylo nalezeno skutečně nebezpečné množství. Tyto dva asijské bylinné přípravky sice mohou snížit velikost myomu, ale nadále neexistují dostatečné důkazy o jejich bezpečnosti. Rozhodně se nesnažte užívat leptavé bylinky vnitřně, protože to může vést k zjizvení, stenóze a vředům.
Jaký vliv má strava? V jedné z největších studií ohledně stravy u myomů byl tento druh nádoru spojen s konzumací hovězího masa a šunky, zatímco vyšší příjem zeleniny vykazoval ochranný účinek. Vědci zjistili, že souvislost mezi estrogeny, stravováním a rakovinou prsu i děložní sliznice nám pomáhá odhalit důvod. U rakoviny prsu a děložní sliznice existuje podobná přímá souvislost s frekvencí konzumace masa; obdobně to funguje s ochranou poskytovanou ovocem a zeleninou. Existují společné rizikové faktory mezi maligními nádory reagujícími na estrogen, jako je rakovina prsu, a benigními nádory reagujícími na estrogen, jako jsou myomy.
Víme, že přítomnost myomů může mít souvislost např. s nárůstem množství estrogenu, který se vyskytuje v našem těle. Ženy vegetariánky mají významně nižší hladiny přebytečného estrogenu. Vědci se tím pokoušejí vysvětlit nižší výskyt rakoviny endometria (tedy rakoviny děložní sliznice), a zřejmě i nižší výskyt rakoviny prsu u žen vegetariánek.
Mohlo by to ale také pomoci vysvětlit nálezy myomů. Rakovina prsu u adventistek, které jsou vegetariánky, dosahuje jen 60 až 80 % výskytu u amerických žen obecně, a výskyt u žen v Africe či Asii je ještě nižší. Proč by ženy vegetariánky měly mít nižší hladiny estrogenu? Jedna známá studie v časopisu New England Journal ukazuje, že na základě zvýšené produkce stolice je vylučování estrogenu také zvýšené, což ve výsledku sníží jeho hladinu v krvi. Vylučování se tedy zdvojnásobí. Můžeme to hodnotit u striktních vegetariánů, které porovnáme s těmi, kteří konzumují vše. Samozřejmě to podrobíme zkoumání. Důvod, proč afroamerické ženy mají více myomů, je možná stejný jako ten, proč mají kratší dobu přežití u rakoviny prsu: příliš mnoho estrogenu v krvi díky nevhodné stravě. Vědci proto navrhli tuto studii, aby viděli, co způsobí přechod na rostlinnou stravu s vyšším obsahem vlákniny. Ženy měly na počátku mnohem vyšší hladiny estrogenu, což opět pomáhá vysvětlit jejich zvýšenou úmrtnost na rakovinu prsu. Po konzumaci zdravější stravy se jejich hladina estrogenu sníží, což naznačuje, že značného poklesu rizika rakoviny prsu lze dosáhnout konzumací stravy, která je více orientovaná na rostlinné potraviny. Totéž platí pro myomy. Doporučuje se konzumace košťálové zeleniny: brokolice, zelí, čínského zelí, stejně jako i rajčat a jablek.
Ženy, které prodělaly předčasnou pubertu, které začaly menstruovat před dosažením 11 let, mohou také mít zvýšené riziko vzniku myomů během života. Také víme, že vyšší konzumace červeného masa v dětství je spojena s nástupem menstruace v dřívějším věku, i když živočišné bílkoviny obecně mohou být prospěšné. Například dívky, které konzumují maso, mají tendenci začít menstruovat asi o 6 měsíců dříve než dívky, které jsou vegetariánky. Ty, které jedly alternativy masa, například zeleninové hamburgery či zeleninové párky v rohlíku, začaly menstruovat v průměru o 9 měsíců později. Podobný, pubertu normalizující vliv, byl zjištěn u konzumace výhradně rostlinné stravy, zejména fazolí.
Mohlo to být vlivem látek narušujících náš endokrinní systém, které se do našeho těla dostávají v rámci potravního řetězce. Vědci ženám odebrali vzorky břišního tuku, a zdálo se, že existuje korelace mezi přítomností myomů a úrovní hladiny PCB (polychlorovaných bifenylů) v tuku.
Znamená to, že ti, co jedí ryby, mají vyšší riziko vzniku myomů? Výzkumníci zjistili malý nárůst rizika, které souvisí s přísunem omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Jejich zdrojem je tmavé maso ryb, zpravidla sardinek a lososů. Zdrojem mohly být chemikálie narušující endokrinní systém, běžně nalezené v rybách, nebo to byla pouze statistická náhoda. Shodovalo by se to ovšem se zvýšeným rizikem u rybářů. To nám vysvětlí následující studie.
S vědomím, že strava a organické polutanty, narušující endokrinní systém, jsou spojeny s celou řadou gynekologických problémů včetně myomů, vědci zkoumali konzumenty ryb, které byly vyloveny z Velkých jezer. Zjistili o 20 % vyšší riziko na každých 10 let konzumace těchto ryb. Jedná se o nejkomplexnější studii, která dosud byla provedena. Porovnali úrovně znečišťujících látek ve vzorcích tuku žen s myomy oproti ženám bez myomů. Nejen, že nalezli vyšší hladiny PCB u nemocných s myomy, ale také detekovali dlouho zakázané pesticidy, konkrétně DDT a hexachlorcyklohexan, dále PAU, polycyklické aromatické uhlovodíky, které vznikají během hoření uhlí, kouření tabáku či grilování masa. Zjistili také přítomnost těžkých kovů: arsenu, kadmia, olova a rtuti. Tyto hladiny korelují nejen s výskytem myomů, ale i se spotřebou mořských živočichů nebo s nadbytečným tělesným tukem. Snižování nadváhy a omezení konzumace mořských živočichů může poskytnout ochranný účinek, pokud jde o vývoj fibroidních nádorů, a to tak, že budeme minimalizovat expozici látkám, které znečišťující životní prostředí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lumsden MA, Hamoodi I, Gupta J, Hickey M. Fibroids: diagnosis and management. BMJ. 2015 Oct 13;351:h4887.
- Gurusamy KS, Vaughan J, Fraser IS, Best LM, Richards T. Medical Therapies for Uterine Fibroids - A Systematic Review and Network Meta-Analysis of Randomised Controlled Trials. PLoS One. 2016 Feb 26;11(2):e0149631.
- Jacoby VL, Jacoby A, Learman LA, Schembri M, Gregorich SE, Jackson R, Kuppermann M. Use of medical, surgical and complementary treatments among women with fibroids. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2014 Nov;182:220-5.
- Laughlin SK, Schroeder JC, Baird DD. New directions in the epidemiology of uterine fibroids. Semin Reprod Med. 2010 May;28(3):204-17.
- Chiaffarino F, Parazzini F, La Vecchia C, Chatenoud L, Di Cintio E, Marsico S. Diet and uterine myomas. Obstet Gynecol. 1999 Sep;94(3):395-8.
- Jung BH, Bai SW, Chung BC. Endogenous urinary steroids in premenopausal women with uterine leiomyomas. Int J Gynaecol Obstet. 2004 Jan;84(1):55-60.
- Armstrong BK, Brown JB, Clarke HT, Crooke DK, Hähnel R, Masarei JR, Ratajczak T. Diet and reproductive hormones: a study of vegetarian and nonvegetarian postmenopausal women. J Natl Cancer Inst. 1981 Oct;67(4):761-7.
- Woods MN, Barnett JB, Spiegelman D, Trail N, Hertzmark E, Longcope C, Gorbach SL. Hormone levels during dietary changes in premenopausal African-American women. J Natl Cancer Inst. 1996 Oct 2;88(19):1369-74.
- Goldin BR, Adlercreutz H, Gorbach SL, Warram JH, Dwyer JT, Swenson L, Woods MN. Estrogen excretion patterns and plasma levels in vegetarian and omnivorous women. N Engl J Med. 1982 Dec 16;307(25):1542-7.
- Qin, YY, Leung, CKM, Leung, AOW, Wu SC, Zheng JS, Wong MH. Persistent organic pollutants and heavy metals in adipose tissues of patients with uterine leiomyomas and the association of these pollutants with seafood diet, BMI, and ageEnviron Sci Pollut Res (2010) 17: 229.
- Trabert B, Chen Z, Kannan K, Peterson CM, Pollack AZ, Sun L, Buck Louis GM. Persistent organic pollutants (POPs) and fibroids: results from the ENDO study. J Expo Sci Environ Epidemiol. 2015 May;25(3):278-85.
- Wise LA, Radin RG, Kumanyika SK, Ruiz-Narváez EA, Palmer JR, Rosenberg L. Prospective study of dietary fat and risk of uterine leiomyomata. Am J Clin Nutr. 2014 May;99(5):1105-16.
- Lambertino A, Turyk M, Anderson H, Freels S, Persky V. Uterine leiomyomata in a cohort of Great Lakes sport fish consumers. Environ Res. 2011 May;111(4):565-72.
- Bartels CB, Cayton KC, Chuong FS, Holthouser K, Arian SE, Abraham T, Segars JH. An Evidence-based Approach to the Medical Management of Fibroids: A Systematic Review. Clin Obstet Gynecol. 2016 Mar;59(1):30-52.
- Baird DD, Dunson DB, Hill MC, Cousins D, Schectman JM. Association of physical activity with development of uterine leiomyoma. Am J Epidemiol. 2007 Jan 15;165(2):157-63.
- Zhang Y, Peng W, Clarke J, Liu Z. Acupuncture for uterine fibroids. Cochrane Database Syst Rev. 2010 Jan 20;(1):CD007221.
- Chen NN, Han M, Yang H, Yang GY, Wang YY, Wu XK, Liu JP. Chinese herbal medicine Guizhi Fuling Formula for treatment of uterine fibroids: a systematic review of randomised clinical trials. BMC Complement Altern Med. 2014 Jan 2;14:2.
- N Hazlina NH, M Pazudin I, Nor Aliza AG, S. Mohsin Sahil J. Clinical study to compare the efficacy and adverse effects of Nona Roguy herbal formulation and gonadotrophin releasing hormone agonist GnRH in the treatment of uterine fibroids. International Medical Journal Vol. 12, No. 4, pp. 295-302, December 2005.
- Garvey GJ, Hahn G, Lee RV, Harbison RD. Heavy metal hazards of Asian traditional remedies. Int J Environ Health Res. 2001 Mar;11(1):63-71.
- Adaji SE, Bature SB, Shittu OS. Vaginally inserted herbs causing vesico-vaginal fistula and vaginal stenosis. Int Urogynecol J. 2013 Jun;24(6):1057-8.
- Rogers IS, Northstone K, Dunger DB, Cooper AR, Ness AR, Emmett PM. Diet throughout childhood and age at menarche in a contemporary cohort of British girls. Public Health Nutr. 2010 Dec;13(12):2052-63.
- Kissinger DG, Sanchez PHA. The association of dietary factors with the age of menarche. Nutrition Research. Volume 7, Issue 5, May 1987, Pages 471-479.
- Shen Y, Wu Y, Lu Q, Ren M. Vegetarian diet and reduced uterine fibroids risk: A case-control study in Nanjing, China. J Obstet Gynaecol Res. 2016 Jan;42(1):87-94.
Icons created by Andriwidodo, Pavel Melnikov, Denis Shumaylov, Michal Czekala, and Aleksandr Vector from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.