Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nelegální léčiva ve slepičím peří
Vědci se rozhodli otestováním peří kuřat zjistit, čím drůbežářský průmysl svá zvířata krmí. Přítomnost zakázaných léků a široké škály farmaceutik vzbudila obavy a připomněla časy, kdy byl kuřatům zkrmován hormon DES ještě celé roky poté, co se prokázalo, že u žen způsobuje rakovinu pochvy.
Mezi lety 1940 a 1971 byl syntetický estrogen DES (diethylstilbestrol) předepsán několika miliónům těhotných žen s příslibem, že pomůže předcházet potratům. Na problémy bylo poprvé poukázáno v roce 1953, kdy vědcům došlo, že DES byl nejen neúčinnou prevencí potratů, ale navíc může mít i škodlivé účinky.
Nicméně silná a citově zaměřená reklamní kampaň zajistila, že byl nadále používán – až do roku 1971. Tehdy bylo zjištěno, že způsobuje rakovinu pochvy u dcer matek, které jej užívaly. DES byl také používán k potlačení růstu u dívek, u kterých se očekávalo, že „vyrostou moc vysoké.“ Jak uvedla pediatrická učebnice z roku 1968: „Nadprůměrná výška dívek může představovat znevýhodnění. Problémem je například koupě elegantního oblečení; oběť pak není způsobilá pro práci ve vyhledávaných pozicích, jako je letuška. Problém nastává také při výběru vhodných tanečních partnerů.“
Většina lidí však neví, že DES byl nejvíce využíván v odvětvích živočišné výroby. Měl zlepšit přeměnu krmiva v maso u hovězího dobytka a kuřat. Během jednoho roku od schválení se stal součástí krmiva milionů hospodářských zvířat. I když byla tato látka v roce 1971 označena za prokázaný lidský karcinogen, teprve v roce 1979 došlo k úplnému zákazu používání DES v masném průmyslu. V současné době používají implantáty s jinými druhy syntetických estrogenů. Nicméně i několik desítek let po zákazu DES se stále setkáváme s následky: zvýšeným výskytem vrozených vad, dokonce až do třetí generace.
Arzén je další lidský karcinogen, kterým byla krmena kuřata, tentokrát šlo o miliardy kusů. Arzén končí nejen v mase, jak jsem říkal již dříve, ale také v peří zabitých kuřat, které je znovu použito jako krmivo. Víte, třetina těla opeřence je nepoživatelná. Co dělají s těmi miliardami kilogramů hlav, kostí, vnitřností a peří? Hnojivo a krmivo pro zvířata. Péřová moučka je zkrmena kuřaty, prasaty, hovězím dobytkem, ovcemi a rybami. Samotné peří není zrovna výživné, proto se k němu přidají vnitřnosti, hlavy a pařátky, tím se zvýší obsah bílkovin. Do krmiva se ještě přidá hnůj pro zvýšení obsahu minerálů. Problémem je, že péřová moučka používána do krmiva se může podílet na dodatečném vystavování lidí konzumujících maso arzenu.
Tento test umožnil výzkumníkům udělat si podrobnější obrázek. Rozborem péřové moučky mohou zjistit, čím dalším jsou kuřata krmena. „Péřová moučka: Donedávna nepoznaná cesta, kterou se do potravinového řetězce vracejí rozličná farmaceutika a kosmetika.“ Všechny vzorky vyšly při testu na antibiotika pozitivně. V každém vzorku byly odhaleny stopy 2-10 různých druhů, včetně fluorochinolonů, které jsou již roky zakázány. Takže drůbežářský průmysl buď stále používá tyto léky, nebo jsou používány u jiných zvířat, kterými se kuřata krmí. Každopádně při zkrmování péřové moučky jsou kuřata tomuto léku stále vystavována. Jde proto o porušení zákona o krmení kuřat. Vzniká tak koloběh opakovaného vystavování zakázaným léčivům.
Následující informace je ještě podivnější. V peří bylo nalezeno půl tuctu dalších léčiv. Prozac, antihistaminikum, fungicid, pohlavní hormon a kofein. Proč drůbežářský průmysl těmto léčivům prostě neřekne ne? Antihistaminika zřejmě potřebují na respirační problémy, kterými zvířata trpí. Když uvězníte několik desítek tisíc kuřat do haly připomínající vězení, je to potřeba. Kofein pak pomáhá udržovat kuřata bdělá; mohou více jíst a rychleji vyrůst.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R M Harris, R H Waring. Diethylstilboestrol—A long-term legacy. Maturitas. 2012 Jun;72(2):108-12.
- K E Nachman, G Raber, K A Francesconi, A Navas-Acien, D.C. Love. Arsenic species in poultry feather meal. Sci Total Environ. 2012 Feb 15;417-418:183-8.
- D C Love, R U Halden, M F Davis, K E Nachman. Feather meal: a previously unrecognized route for reentry into the food supply of multiple pharmaceuticals and personal care products (PPCPs). Environ. Sci. Technol., 2012, 46 (7), pp 3795–3802.
- A L Herbst, H U Felder, D C Poskanzer. Adenocarcinoma of vagina: Association of maternal stilbesterol therapy with tumor appearance in young women. N Engl J Med. 1971 Apr 15;284(15):878-81.
- Rayner JA, Pyett P, Astbury J. The medicalisation of 'tall' girls: A discourse analysis of medical literature on the use of synthetic oestrogen to reduce female height. Soc Sci Med. 2010 Sep;71(6):1076-83.
Images thanks to Thomas Kriese via Flickr.