Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nevýhody banánových koktejlů pro vstřebávání polyfenolů
Enzym obsažený v banánech může zničit některé fytonutrienty v bobulích a kakau, ale existuje způsob, jak tento účinek snížit.
Existují doporučené denní dávky esenciálních živin jako vitamíny sloužící k prevenci nedostatků, ovšem nedávno vyšlo první výživové doporučení pro bioaktivní složku stravy. Bioaktivní látky jsou sloučeniny, které nejsou nezbytné k pokrytí základních lidských potřeb, ale mohou mít zdravotní přínosy. Například rostlinné metabolity zvané flavonoidy. Flavonoidy jsou typem polyfenolů, ze kterých jsou nejčastěji konzumovány flavan-3-oly, nebo jednoduše flavanoly.
Posudek dostupné literatury nadnesl, že denní příjem 400 až 600 mg flavanolů by byl přínosný pro kardiometabolickou ochranu a potenciálně pomohl zlepšit krevní tlak, cholesterol a krevní cukry. Všimněte si, je tu specifikováno, že jde o výživová doporučení, ne doporučení na doplňky stravy. V praxi pak jde spíše o doporučení nápojů, jelikož zelený i černý čaj by byl zdaleka nejjednodušším způsobem, jak dávky dosáhnout. Přesto najdeme dobré zdroje i v řadě bobulovin nebo kakau.
Nicméně existuje enzym zvaný polyfenoloxidáza, který rozkládá polyfenoly jako flavanoly. Právě proto některé druhy ovoce a zeleniny zhnědnou po nakrájení, třeba banány a brambory. Proč by si to rostlina dělala? Zřejmě jde o obranný mechanismus, součást rostlinného imunitního systému. Při vystavení kyslíku polyfenoloxidáza umí zoxidovat polyfenoly na produkty rozkladu s antimikrobiální aktivitou. Takže když jsou banány pomačkány nebo když rozkrojíte avokádo, polyfenoloxidáza může začít oxidovat polyfenoly na obranné látky, které se spojí a utvoří hnědou látku zvanou melanin. Stejná třída látek, jaká ztmavuje pokožku banánu, ztmavuje i naši pokožku.
Dobře, žádný problém, stačí nejíst hnědé banány, jelikož jde o viditelný důkaz, že mnoho polyfenolů bylo ztraceno. Jenže co když ten banán rozmixujete, i když víte, že je plný enzymu polyfenoloxidázy, do smoothie se surovinami bohatými na polyfenoly jako bobulovité ovoce nebo kakao? Může se stát, že přijdete o některé živiny? Čokoládový průmysl zaplatil výzkum, aby to zjistil. Vzali množství flavanolů odpovídající 40 gramům kakaa a dali je do smoothie obsahujícího banán. Porovnali se stejným množstvím ve smoothie s bobulovitým ovocem bez banánu.
Zde je vidět, kolik čokoládových flavanolů se dostalo do krevního oběhu během pár hodin od vypití čokoládového smoothie s bobulemi v porovnání se stejným množstvím kakaa zamíchaným do banánového smoothie. Je to jako kdybyste prakticky žádné kakao nepřidali. Nejspíše proto, že enzymy z banánu znehodnotily všechny dobré látky z kakaa. Nehádejme však. Opět umixovali čokoládové smoothie s banánem: banán, mandlové mléko a čokoládové flavanoly. Pak změřili množství flavanolů po hodině odstátí smoothie. Podívejte na to. Flavanoly z kakaa prudce poklesly, o více než 90 %. Poločas rozpadu asi 10 minut. Takže zhruba každých deset minut hladiny klesnou na polovinu. Jak si mohou být jistí, že za tím stál enzym polyfenoloxidáza? Protože po přidání specifických blokátorů enzymu byl účinek zablokován.
Dobře, žádný problém. Pokud přidáváte do svých smoothie banány, nestačí snad vypít ho rychle, než enzymy zapracují? Dá se očekávat, že enzym by byl deaktivován při kontaktu s kyselou lázní v žaludku. Ale to jsou jen předpoklady. Jistotu nám dá jedině otestování. Líbí se mi, že výzkumníci podnikli všechny tyto kroky navíc. Tentokrát přiměli účastníky studie střídavě usrkávat z čistě banánového smoothie s mandlovým mlékem a čokoládovým mlékem, v kterém byly flavanoly z kakaa a mandlové mléko. Takže ke smíchání nedošlo v mixéru, tam se banánový enzym a flavanoly nepotkaly, smíchaly se až v žaludku. Zde vidíme, kolik kakaových flavanolů se dostalo do krve při popíjení samotného čokoládového mléka. Při smíchání s banánem v žaludku dostanete toto: o 37 % méně v krvi. Ukazuje nám to, že enzym z banánu stále dokáže napáchat škody na polyfenolech i v žaludku. A ano, v podmínkách simulujících žaludeční kyselinu je enzym polyfenoloxidáza utlumen jen částečně.
Takže ano, pokud pijete smoothie obsahující banán, je lepší nenechat ho odstát. Nicméně i když ho vypijete okamžitě, stále se vám může do těla vstřebat méně polyfenolů, než kdybyste banán vynechali. Jenže s banány je smoothie tak krémové a syté. Existuje něco, co můžeme přidat do smoothie jako protisílu vůči působení banánového enzymu? Přesně na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Crowe-White KM, Evans LW, Kuhnle GGC, et al. Flavan-3-ols and cardiometabolic health: first ever dietary bioactive guideline. Adv Nutr. 2022;13(6):2070-2083.
- Meccariello R, D’Angelo S. Impact of polyphenolic-food on longevity: an elixir of life. An overview. Antioxidants (Basel). 2021;10(4):507.
- Almeida ME, Nogueira JN. The control of polyphenol oxidase activity in fruits and vegetables. A study of the interactions between the chemical compounds used and heat treatment. Plant Foods Hum Nutr. 1995;47(3):245-256.
- Fuerst EP, Okubara PA, Anderson JV, Morris CF. Polyphenol oxidase as a biochemical seed defense mechanism. Front Plant Sci. 2014;5:689.
- Moon KM, Kwon EB, Lee B, Kim CY. Recent trends in controlling the enzymatic browning of fruit and vegetable products. Molecules. 2020;25(12):2754.
- Ottaviani JI, Ensunsa JL, Fong RY, et al. Impact of polyphenol oxidase on the bioavailability of flavan-3-ols in fruit smoothies: a controlled, single blinded, cross-over study. Food Funct. 2023;14(18):8217-8228.