Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nikdy není pozdě začít jíst zdravěji
Jelikož mnoho nádorů může růst celá desetiletí, je pozoruhodné, jak moc lze riziko rakoviny snížit dokonce i tehdy, když se změnami začneme v pozdějším věku.
Před sto lety informovaly noviny The New York Times o studii, která byla na tu dobu poměrně sofistikovaná. Vědci sledovali 4 600 lidí s rakovinou po dobu 7 let. Výsledky naznačily, že na vině je zvýšená konzumace živočišných potravin. O sto let později nejnovější odborný posudek na toto téma dospěl k závěru, že úmrtnost na všechny příčiny dohromady, tedy ischemickou chorobu srdeční, oběhová onemocnění, včetně těch v mozku (mrtvice), byla výrazně nižší u těch, kteří ve svém jídelníčku neměli maso. Tito lidé měli také méně rakoviny a cukrovky.
Překvapilo mě, že vědci zjistili takto významné výsledky. Lidé v těchto studiích totiž většinou přestali s konzumací masa až v pozdější části svého života. Například v největší studii, která se do té doby uskutečnila, byla třetina lidí vegetariány po kratší dobu než 5 let. Přesto měli nakonec nižší výskyt srdečního onemocnění. Nezáleželo na tom, jestli byli mladší nebo starší 60 let. Nezáleželo ani na tom, zda měli nadváhu nebo zdravou váhu, nebo jestli někdy kouřili či ne. Bez ohledu na tyto prvky životního stylu měli lidé, kteří přestali jíst maso, nižší riziko onemocnění. To nám naznačuje, že i desítky let rizikového chování mohou být napraveny pouhými několika lety zdravějšího stravování.
Pokud se podíváte na země, ve kterých došlo k přechodu z tradiční stravy, založené převážně na rostlinných potravinách, na takřka západní stravu, zjistíte, že může trvat i 20 let, než výskyt rakoviny vystřelí nahoru. U většiny nádorů trvá růst celá desetiletí. Když se podíváme například na Asii, posun ve stravování byl doprovázen výrazným nárůstem míry úmrtnosti na rakovinu prsu, tlustého střeva a prostaty. Zde například jsou úmrtí na rakovinu prsu nebo rakovinu prostaty v Japonsku. Křivka stoupá strmě vzhůru. Opět upozorňuji, že může trvat celé roky, než nezdravá strava a návyky stvoří rakovinu. Totéž můžeme vidět u migračních studií. Muži stěhující se z venkovských oblastí Číny do USA čelí prudkému nárůstu rizika rakoviny. Nádory si však dávají na čas.
Považuji proto za pozoruhodné, že po většině života stráveného na standardní západní stravě stačí k naprostému obratu a zvrácení rizika chronického onemocnění jen zdravá strava, dokonce i v pozdější fázi.
Měli bychom se proto všichni začít stravovat vegetariánsky? Zde je úvodník přiložený k výsledkům největší studie týkající se Američanů na rostlinné stravě, která kdy byla zveřejněna. Studie zjistila, že vegetariánské stravování je spojeno s nižším úmrtím na všechny příčiny. To znamená, že lidé, kteří se začali stravovat vegetariánsky, žili déle. Nutno říci, že analýza zahrnovala i semivegetariány, kteří jedli maso nejméně jednou měsíčně, ale zároveň ne více než jednou týdně.
Zatím tedy není jasné, jak špatná je konzumace masa při několika porcích týdně pro naši dlouhověkost. Všichni se však můžeme shodnout na tom, že bychom měli omezit svůj příjem nezdravých potravin a živočišného tuku a jíst více ovoce a zeleniny. Většina autorit se také shodne, že by strava měla obsahovat celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy. Namísto soupeření, která strava je ta nejlepší, bychom měli vzít na vědomí prvky, které mají společné různé jídelníčky spojené s menší nemocností. Měli bychom zaměřit svou pozornost na pomoc pacientům, měli bychom jim pomoci vyhnout se silným obchodním tlakům snažícím se o opak.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M J Orlich, P N Singh, J Sabate, K Jaceldo-Siegl, J Fan, S Knutsen, W L Beeson, G E Fraser. Vegetarian dietary patterns and mortality in Adventist Health Study 2. JAMA Intern Med. 2013 Jul 8;173(13):1230-8
- D Li. Effect of the vegetarian diet on non-communicable diseases. J Sci Food Agric. 2014 Jan 30;94(2):169-73.
- T Huang, B Yang, J Zheng, G Li, M L Wahlgvist, D Li. Cardiovascular disease mortality and cancer incidence in vegetarians: a meta-analysis and systematic review. Ann Nutr Metab. 2012;60(4):233-40.
- F L Growe, P N Appleby, R C Travis, T J Key. Risk of hospitalization or death from ischemic heart disease among British vegetarians and nonvegetarians: results from the EPIC-Oxford cohort study. Am J Clin Nutr. 2013 Mar;97(3):597-603.
- W B Grant. A Multicountry Ecological Study of Cancer Incidence Rates in 2008 with Respect to Various Risk-Modifying Factors. Nutrients. Jan 2014; 6(1): 163–189.
- Cancer increasing among meat eaters. New York Times 1907.
- J Zhang, I B Dhakal, Z Zhao, L Li. Trends in mortality from cancers of the breast, colon, prostate, esophagus, and stomach in East Asia: role of nutrition transition. Eur J Cancer Prev. 2012 Sep;21(5):480-9.
- P C Walsh. Re: Trends in mortality from cancers of the breast, colon, prostate, esophagus, and stomach in East Asia: role of nutrition transition. J Urol. 2012 Jul;188(1):112-3.