Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nízkobílkovinné diety při Parkinsonově chorobě
Jak bychom mohli maximalizovat terapeutickou účinnost levodopy?
Parkinsonova choroba je nemoc z nedostatku dopaminu v mozku. Nestačí lidem dopamin dodávat uměle, protože nepronikne hematoencefalickou bariérou. Můžeme však lidem dávat prekurzor dopaminu zvaný levodopa, L-dopa, který se dokáže dostat do mozku a tam přetvořit na dopamin. Nicméně při delším užívání u pacientů pozitivní odezva na levodopu začne mizet. Po pěti letech léčby levodopou se příznivé účinky začnou vytrácet už před podáním další dávky, u značné části pacientů dokonce nelze ani na chvíli zcela utlumit potíže. Nemoc je významným původcem zdravotní indispozice a výrazně zhoršuje kvalitu života. Proto je maximalizace léčebného účinku levodopy důležitým cílem. A zde může pomoci nízkobílkovinná dieta. Počkat, jak bílkoviny souvisejí s Parkinsonovou chorobou?
Některé aminokyseliny obsažené v bílkovinách dokáží narušit léčebné účinky levodopy snížením jejího vstřebávání a vstupu do mozku. Používají totiž stejné transportní molekuly, a tak si konkurují. Zde je PET snímek před a po, na kterém je vidět aktivita levodopy v mozku před a po dávce bílkovin. Proto nízkobílkovinné diety umí zlepšit účinnost levodopy. Nabízí se tři způsoby: celkové omezení bílkovin, redistribuce bílkovin, nebo kombinace obojího.
Jakožto výživová strategie je nízkobílkovinná dieta skvělá, protože je nejen účinná, ale také jednoduchá na pochopení i dodržení. A nízkou dávkou bílkovin se zde myslí pouhé dodržování doporučeného příjmu bílkovin okolo 0,8 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. Jak jsem vysvětlil již dříve, většina lidí přijímá nadbytek bílkovin a trpí tím. 0,8 gramů na kilogram je 0,36 gramů na libru. Vezmete svou váhu v librách a vynásobíte 0,36. Výsledkem je počet gramů bílkovin, kolik máte denně sníst. Když vážíte 140 liber, měli byste sníst asi 50 gramů bílkovin denně. Příznivý účinek omezení příjmu bílkovin ze stravy může přijít během jednoho týdne. Dokonce i u pacientů, kteří již nereagují na změnu režimu podávání levodopy a jiných léků proti Parkinsonově chorobě.
Redistribuce bílkovin byla velmi důkladně prozkoumána a je potvrzené, že jde o účinnou dietu s pozoruhodnou mírou příznivé odezvy 60 až 100 %. Víme o nepříznivých účincích bílkovin ze stravy a přínosu nízkobílkovinné diety, nicméně roli nehraje jen celkový denní příjem bílkovin, ale také jejich rozložení v průběhu dne. Když budeme jíst jídla bohatá na bílkoviny jen večer a na snídani a oběd se budeme držet pod 10 gramů komplet, můžeme eliminovat nárůsty aminokyselin v průběhu dne. A pak příliš nezáleží, zda narostou, až budeme v posteli. Parkinsonova choroba je pohybová porucha, takže pokud léky někdy nemají fungovat, nejlepší bude, když k tomu bude docházet ve spánku.
Vláknina je další možností, jak přimět levodopu lépe fungovat. Znatelná zlepšení v krevních hladinách L-dopy a příznaků Parkinsonovy choroby započala již 30 až 60 minut po konzumaci pokrmu bohatého na nerozpustnou vlákninu, která je zejména v celozrnných obilovinách.
Pokud pomáhá vláknina, co vyzkoušet ke zmírnění Parkinsonovy choroby rostlinnou stravu? Odpověď nám poskytne řádná studie. Vědci zkoumali rostlinnou stravu s normálním množstvím přerozdělených bílkovin a zjistili, že pacienti s Parkinsonovou chorobou pocítili velké zlepšení potíží a svého výkonu. Takže jde o praktický způsob, jak spojit pozitivní účinky přiměřeného příjmu bílkovin a vyššího příjmu vlákniny bez nutnosti omezit množství potravy.
Naplánování takového jídelníčku je docela jednoduché, základem jsou nezpracované rostlinné potraviny, ovšem rostliny bohaté na bílkoviny jako fazole, hrách, cizrna, čočka, arašídy, se konzumují večer. A je to tu. Klinické zlepšení u všech hlavních motorických příznaků: svalová zatuhlost, třes, zpomalenost pohybů. Přesně to, na čem pacientům s Parkinsonem nejvíce záleží. Zejména ten třes, který často nelze utišit léky. Na rostlinnou stravu ovšem reagoval velice pozitivně. Rostliny tedy mohou být lepší volbou při Parkinsonově chorobě. Jak dobře budou působit na vás, zjistíte jedině tak, že je vyzkoušíte.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org