Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ochrana zubů před ibiškovým čajem
Jak můžeme chránit svou zubní sklonu před erozivními přírodními kyselinami obsaženými v kyselých potravinách a nápojích?
Ibiškový čaj je tak zdravý, že ho dokonce chtějí dávat do masa. Požadavky spotřebitelů na zdravější produkty z masa se rychle zvyšují, ale předchozí pokusy o přidání zdravých složek selhaly. Například přidání ostružin do burgerů, díky čemuž získají jasně purpurovou barvou. Ale krvavě červená barva ibišku se k tomu dokonale hodí.
Ibiškový čaj je stejně účinný jako nejlepší léky na hypertenzi, ale bez vedlejších účinků, které zahrnují cokoliv od nedostatku vitality, přes růst prsou u mužů, až po impotenci; s celou řadou dalších negativních účinků u mužů i u žen, včetně vzácných případů potenciálně smrtelného poškození jater. Existuje dokonce mnemotechnická pomůcka, kterou se učíme na medicíně, když si máme zapamatovat hlavní vedlejší účinky léků. Ale i ibišek samotný může mít nepříznivé účinky.
Jak jsem se již zmínil dříve, zdá se, že ti, kteří jedí rostlinnou stravu, mají zdravější zuby, méně onemocnění dásní, méně příznaků zánětu, jako je krvácení. Mají ale dvakrát více zubních erozí – tj. oblastí na zubech, kde se sklovina ztenčila kvůli častější konzumaci kyselého ovoce a zeleniny. Takže když sníme třeba takový citrusový plod, měli bychom si vypláchnout ústa vodou, abychom kyselinu z našich zubů odstranili. To zahrnuje i nápoje.
Jsem velkým fanouškem ibiškového čaje, ale neříkají mu kyselý čaj pro nic za nic. Vědci na Fakultě zubního lékařství University of Iowa testovali pětadvacet oblíbených čajů. U dvou z nich zjistili pH pod 3, což znamená, že byly stejně kyselé, jak pomerančový džus nebo Coca Cola. Byly to Tazo´s Passion a Bigelow´s Red Raspberry. Oba tyto čaje obsahují jako hlavní ingredienci ibišek, což nás přivádí i k čaji Red Zinger.
Aby se zjistilo, zda by čaje dokázaly skutečně rozpustit zuby, vzali výzkumníci 30 stoliček, vytržených pacientům. A skutečně, z pětice zkoumaných čajů způsobovalo největší erozi namočení do čaje, jenž obsahoval nejvíce ibišku. Zub v čaji nechali namočený celých 25 hodin, to ale mělo simulovat celoživotní expozici. Z toho vyplývá, bylinné čaje jsou potenciálně erozivní, zejména ovocné a citrusové čaje jako ty, co obsahují ibišek, ale závisí to na celé řadě faktorů. Abychom minimalizovali erozivní potenciál, můžeme používat brčko. A po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů bychom si měli vypláchnout ústa vodou, což pomůže kyseliny zneutralizovat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M A Bassiouny, J Yang. Influence of drinking patterns of carbonated beverages on dental erosion. Gen Dent. 2005 May-Jun;53(3):205-10.
- Par Pharmaceutical Inc. Capoten – captopril tablet. 2005 Mar.
- E Jung, N Joo. Roselle (Hibiscus sabdariffa L.) and soybean oil effects on quality characteristics of pork patties studied by response surface methodology. Meat Sci. 2013 Jul;94(3):391-401.
- I Staufenbiel, K Weinspach, G Forster, W Geurtsen, H Gunay. Periodontal conditions in vegetarians: a clinical study. Eur J Clin Nutr. 2013 Aug;67(8):836-40.
- J L Hendricks, T A Marshall, J D Harless, M M Hogan, F Qian, J S Wefel. Erosive potentials of brewed teas. Am J Dent. 2013 Oct;26(5):278-82.
- A L Hopkins, M G Lamm, J L Funk, C Ritenbaugh. Hibiscus sabdariffa L. in the treatment of hypertension and hyperlipidemia: a comprehensive review of animal and human studies. Fitoterapia. 2013 Mar;85:84-94.
- A Herrera-Arellano, S Flores-Romero, M A Chavez-Soto, J Tortoriello. Effectiveness and tolerability of a standardized extract from Hibiscus sabdariffa in patients with mild to moderate hypertension: a controlled and randomized clinical trial. Phytomedicine. 2004 Jul;11(5):375-82.
- H Mozaffari-Khosravi, B A jalali-Khanabadi, M Afkhami-Ardekani, F Fatehi, M Noori-Shadkam. The effects of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on hypertension in patients with type II diabetes. J Hum Hypertens. 2009 Jan;23(1):48-54.
- C H Chu, K K Pang, E C Lo. Dietary behavior and knowledge of dental erosion among Chinese adults. BMC Oral Health. 2010 Jun 3;10:13.
Images thanks to Partha S. Sahana via Flickr.