Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Odšťavňování odstraňuje víc než jen vlákninu
Většina polyfenolových fytoživin bývá vázaná na vlákninu. To by mohlo pomoci vysvětlit velký rozdíl mezi zdravotními přínosy celého ovoce a ovocné šťávy.
Studie, jako je tato, v níž vědci z Harvardu zjistili, že konzumace celých plodů, jako jsou borůvky, hrozny a jablka, byla významně spojena s nižším rizikem cukrovky 2. typu, zatímco větší spotřeba ovocných šťáv byla spojena s vyšším rizikem, zdůraznily dramatický rozdíl mezi konzumací celého ovoce a pitím ovocných šťáv.
Pokud jíte jablka, pak váš cholesterol, oproti pití jablečného džusu, klesá. Ale ponechte v něm jen trochu vlákniny – zakalený jablečný džus – a už je zde rozdíl.
Mysleli jsme si, že vláknina je objemnou látkou, která pomáhá střevům s pravidelnou činností. Téhož laxativního účinku však můžete docílit i za použití nestravitelných částic plastu. Krmte lidi několika lžícemi polyvinylových trubek pokrájených na plátky denně a zvýšíte tím objem jejich stolice, její frekvenci i konzistenci. Vláknina bývala považována za podobně inertní, nestravitelnou látku.
Dnes již ale víme, že vláknina je stravitelná našimi střevními bakteriemi, které z ní vyrábějí mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ty mají řadu zdraví prospěšných účinků, jako je potlačení růstu špatných bakterií a zvýšení absorpce minerálů. Například experimentální infuzí do lidského konečníku vědci dokáží podpořit vstřebávání vápníku. Můžete tak zvýšit hustotu kostní hmoty u dospívajících pouze tím, že jim budete dodávat vlákninu přirozeně se vyskytující třeba v cibuli, chřestu, banánech. Naše dobré bakterie také používají vlákninu k udržení normální střevní struktury a funkcí, když pomáhají při prevenci nebo zmírnění průjmu. Rovněž stimulují krevní oběh v tlustém střevě, a to až pětinásobně. Zlepšují i příjem tekutin a elektrolytů. Hlavním palivem pro buňky, které tvoří střevní výstelku, je butyrát, jenž naše hodné bakterie vytvářejí z vlákniny. Takže když je nakrmíme, nakrmí ony na oplátku nás.
Ale pokud je jediný rozdíl mezi ovocem a ovocným džusem vláknina, proč nemohou výrobci džusů do šťávy jen přidat vlákninu, tedy přidat trochu Metamucilu? Proč nemůže být šťáva s přidanou vlákninou stejně hodnotná jako celé ovoce? Důvodem je to, že když odšťavňujeme ovoce a zeleninu, odstraňujeme víc než jen vlákninu. Ztrácíme všechny živiny, které se na vlákninu vážou.
V 80. letech zjistila jedna studie nesrovnalosti ohledně množství vlákniny v karobu při použití dvou různých metod Byla zde rozdíl okolo 20 %, který nebyl identifikován jako vláknina, ale jako nevyloučitelné polyfenoly, tj. jako třída fytonutrientů, o nichž se předpokládá, že mají řadu účinků podporujících zdraví. Ve světle těchto výsledků stojí za zmínku, že některé z účinků spojených s příjmem rostlinné vlákniny v potravě mohou být skutečně způsobeny přítomností těchto polyfenolů napojených na vlákninu.
Nevyloučitelné polyfenoly, jež se často opomíjejí, jsou hlavní součástí polyfenolů ve stravě. Většina polyfenolových fytonutrientů v rostlinách je vázána na vlákninu.
Tyto tzv. ztracené polyfenoly se dostanou do našeho tlustého střeva, kde jsou „osvobozeny“ přátelskou střevní flórou a pak se mohou vstřebat do našeho systému. Fytonutrienty v ovocných a zeleninových džusech mohou tak být pouhou špičkou ledovce.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F Saura-Calixto. Effect of Condensed Tannins in the Analysis of Dietary Fiber in Carob Pods. Journal of Food Science. Aug 2006; 53(6):1769 - 1771.
- L Bravo, R Abia, F Saura-Calixto. Polyphenols as Dietary Fiber Associated Compounds. Comparative Study on in Vivo and in Vitro Properties. J. Agric. Food Chem., 1994, 42 (7), pp 1481–1487.
- S Arranz, J M Silván, F Saura-Calixto. Nonextractable polyphenols, usually ignored, are the major part of dietary polyphenols: A study on the Spanish diet. Mol Nutr Food Res. 2010 Nov;54(11):1646-58.
- V Kumar, A K Sinha, H P Makkar, G de Boeck, K Becker. Dietary roles of non-starch polysaccharides in human nutrition: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2012;52(10):899-935.
- F Saura-Calixto. Concept and health-related properties of nonextractable polyphenols: the missing dietary polyphenols. J Agric Food Chem. 2012 Nov 14;60(45):11195-200.
- G Ravn-Haren, L O Dragsted, T Buch-Andersen, E N Jensen, R I Jensen, M Nemeth-Balogh, B Paulovicsova, A Berstrom, A Wilcks, T R Licht, J Markowski, S Bugel. Intake of whole apples or clear apple juice has contrasting effects on plasma lipids in healthy volunteers. Eur J Nutr. 2013 Dec;52(8):1875-89.
- I Muraki, F Imamura, J E Manson, F B Hu, W C Willett, R M van Dam, Q Sun. Fruit consumption and risk of type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies. BMJ. 2013 Aug 28;347:f5001.
- J M Wojcicki, M B Heyman. Reducing childhood obesity by eliminating 100% fruit juice. Am J Public Health. 2012 Sep;102(9):1630-3.
- S A Abrams, I J Griffin, K M Hawthorne, L Liang, S K Gunn, G Darlington, K J Ellis. A combination of prebiotic short- and long-chain inulin-type fructans enhances calcium absorption and bone mineralization in young adolescents. Am J Clin Nutr. 2005 Aug;82(2):471-6.
- J Tomlin, N W Read. Laxative properties of indigestible plastic particles. BMJ. Nov 5, 1988; 297(6657): 1175–1176.
- H Alexiou, A Franck. Prebiotic inulin-type fructans: nutritional benefits beyond dietary fibre source. Nutrition Bulletin: 33: 227–233, 13 Aug 2008.
Images thanks to las – initially via Flickr.