Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Omezení kalorií vs. omezení živočišných bílkovin
Prodloužení života spojené s omezením kalorického příjmu nemusí být způsobeno nižším příjmem kalorií, ale spíše nižším příjmem živočišných bílkovin (konkrétně aminokyseliny leucinu, který může urychlovat stárnutí prostřednictvím enzymu TOR).
Přestože příznivé účinky omezení příjmu kalorií na zdraví a délku života byly jasně prokázány, je obtížné do našich životů zavést takové omezení. V klasické minnesotské studii o hladovění trpěli mnozí dobrovolníci nutkavými myšlenkami na jídlo, neustálým hladem, přejídáním a mnoha emocionálními a psychologickými problémy. Dokonce i výzkumníci, kteří omezení kalorií studují, ho jen zřídka sami praktikují. Musí existovat lepší způsob, jak potlačit aktivitu enzymu stárnutí TOR.
Z toho důvodu byli výzkumníci tak nadšení rapamycinem, lékem, který TOR inhibuje. Domnívali se, že by mohl fungovat jako kalorické omezení v pilulce, ale jako každý lék má také své vedlejší účinky. Musí existovat nějaké lepší řešení.
Průlom přišel, když vědci zjistili, že přínos dietních omezení možná nepochází z omezení kalorií, ale z omezení příjmu bílkovin. Pokud se podíváme na první komplexní srovnávací metaanalýzu dietních omezení, podíl příjmu bílkovin byl pro prodloužení délky života prostřednictvím dietních opatření důležitější než míra omezení kalorií. Ve skutečnosti má pouhé omezení příjmu bílkovin bez změny příjmu kalorií podobné účinky jako kalorické omezení.
To je dobrá zpráva, protože omezení příjmu proteinů je na udržení mnohem méně náročné než omezení příjmu kalorií a může mít silnější vliv, protože potlačuje TOR i IGF-1, což jsou dvě cesty, o kterých si myslíme, že jsou odpovědné za extrémní přínos kalorického omezení pro zdraví a dlouhověkost.
A některé bílkoviny jsou horší než jiné. Zvláště jedna aminokyselina, leucin, má patrně na TOR největší vliv. Zdá se, že omezení příjmu samotného leucinu je téměř stejně účinné jako omezení příjmu všech bílkovin. V čem se tedy nachází leucin? Převážně živočišné potraviny: vejce, mléčné výrobky a maso včetně kuřat a ryb, zatímco rostlinné potraviny: ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny jej obsahují mnohem méně.
Obecně platí, že nižší hladiny leucinu lze dosahnout omezením živočišných bílkovin. Abychom rostlinnou stravou dosáhli příjmu leucinu z mléka nebo masa, museli bychom sníst pět kilo zelí – to jsou asi čtyři velké hlávky – nebo 100 jablek. Tyto výpočty jsou příkladem extrémních rozdílů v množství leucinu pocházejícího ze standardní stravy ve srovnání s rostlinnou stravou. Funkční role leucinu při regulaci aktivity enzymu TOR může pomoci vysvětlit mimořádné výsledky hlášené ve studii Cornell-Oxford-China, neboť kvazi-veganská strava s umírněným obsahem bílkovin mívá relativně nízký obsah leucinu.
To může také pomoci vysvětlit délku života dlouhověkých populací, jako byli Japonci z Okinawy, kteří měli asi poloviční míru úmrtnosti. Tradiční okinawská strava obsahovala pouze asi 10 % bílkovin, a prakticky žádný cholesterol, protože jedli téměř výhradně rostlinnou stravu. Pouze 1 % stravy tvořily ryby, maso, vejce a mléčné výrobky – méně než 1 %, což odpovídá jedné porci masa měsíčně a jednomu vejci každé dva měsíce. Jejich délku života překonávají pouze vegetariánští adventisté v Kalifornii, kteří mají patrně nejvyšší očekávanou délku života mezi všemi formálně popsanými populacemi v historii. A tak jsme teď možná trochu blíže té záhadě, proč populace, které se živí rostlinnou stravou, žijí nejdéle.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L Yan, R. F. Lamb. Amino acid sensing and regulation of mTORC1. Semin Cell Dev Biol. 2012 23(6):621 - 625.
- X Wang, C G Proud. Nutrient control of TORC1, a cell-cycle regulator. Trends Cell Biol. 2009 19(6):260 - 267.
- SH Lee, KJ Min. Caloric restriction and its mimetics. BMB Rep. 2013 46(4):181-187.
- K Morris, American Nursing Association. Live long and prosper. Ohio Nurses Rev. 2013 88(4):10-11, 13.
- SC Johnson, PS Rabinovitch, M Kaeberlein. mTOR is a key modulator of ageing and age-related disease. Nature. 2013 493(7432):338 - 345.
- S Davinelli, DC Willcox, G. Scapagnini. Extending healthy ageing: nutrient sensitive pathway and centenarian population. Immun. Ageing. 2012 9:9.
- SJ Simpson, D Raubenheimer. Macronutrient balance and lifespan. Aging (Albany NY). 2009 1(10):875 - 880.
- J Gallinetti, E Harputlugil, JR Mitchell. Amino acid sensing in dietary-restriction-mediated longevity: Roles of signal-transducing kinases GCN2 and TOR. Biochem J. 2013 449(1):1 - 10.
- S Nakagawa, M Lagisz, KL Hector, HG Spencer. Comparative and meta-analytic insights into life extension via dietary restriction. Aging Cell. 2012 11(3):401 - 409.
- UN Das. When less is adequate: Protein and calorie restriction boosts immunity and possibly, longevity--but how and why? Nutrition. 2009 25(9):892 - 895.
- L Fontana, L Partridge, VD Longo. Extending healthy life span--from yeast to humans. Science. 2010 328(5976):321 - 326.
- DC Willcox, BJ Willcox, H Todoriki, M Suzuki. The Okinawan diet: health implications of a low-calorie, nutrient-dense, antioxidant-rich dietary pattern low in glycemic load. J Am Coll Nutr. 2009 28 (Suppl 500S - 516S).
- B J Willcox, D C Willcox, H Todoriki, A Fujiyoshi, K Yano, Q He, J D Curb, M Suzuki. Caloric restriction, the traditional Okinawan diet, and healthy aging: the diet of the world's longest-lived people and its potential impact on morbidity and life span. Ann. NY Acad Sci. 2007 1114(1):434 - 455.
- R Pallavi, M Giorgio, P G Pelicci. Insights into the beneficial effect of caloric/ dietary restriction for a healthy and prolonged life. Front Physiol. 2012 3:318.
- A J Dirks, C Leeuwenburgh. Caloric restriction in humans: potential pitfalls and health concerns. Mech. Ageing Dev. 2006 127(1):1 - 7.
- B C Melnik. Leucine signalling in the pathogenesis of type 2 diabetes and obesity. World J Diabetes. 2012 3(3):38 - 53.
- M F McCarty. mTORC1 activity as a determinant of cancer risk--rationalizing the cancer-preventive effects of adiponectin, metformin, rapamycin, and low-protein vegan diets. Med Hypotheses 2011 77(4):642 - 648.
- G E Fraser, D J Shavlik. Ten years of life: Is it a matter of choice? Arch Intern Med. 2001 161(13):1645 - 1652.
Images thanks to Great Beyond via flickr