Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Opravdu lze odstranit bradavice jen pomocí univerzální lepicí pásky?
Univerzální lepící páska porazila deset dalších způsobů léčby bradavic nejen s ohledem na cenu, ale také účinnost. Proč se tedy běžně nepoužívá?
Jedním z neobvyklých, inovativních a dlouho zapomenutých prostředků uvedených v tomto dermatologickém časopise, bylo použití lepicí pásky k léčbě bradavic. A konečně to vědci i řádně otestovali. Existují nejrůznější konvenční terapie, od leptání kyselinou přes kryochirurgii až po vypálení laserem, ale většina z nich je drahá, bolestivá, nebo obojí zároveň. Jednoduché nalepení pásky na bradavici nebolí a je levné. A může to být dokonce účinnější než pokusy o zmrazení bradavic.
Někteří lékaři studii chválili a poznamenali, že používají lepicí pásku již po desetiletí jako bezbolestnou, ale účinnou léčbu, což se nedá říci o chirurgickém odstranění a dalších invazivních metodách. Jedinou nevýhodou je, že si o vás pacienti mohou myslet, že jste spadl z višně. Nicméně pokud to zafunguje, ocení vaše moudré rozhodnutí minimalizovat nepohodlí svého pacienta.
Jiní lékaři tak nadšení nebyli. Oni přece utrácejí peníze za všechny možné moderní přístroje a teď by měla přijít do hry obyčejná lepicí páska? Takové studie „by mohly poškodit pověst kryochirurgie.“ Stěžovali si, že desetivteřinové působení tekutého dusíku ve studii bylo příliš krátké, takže se jednalo o nespravedlivé porovnávání. Evidentně musíte nechat dusík působit déle a mrazit bradavici až do chvíle, dokud se neobjeví puchýř. Ano, bolí to skutečně intenzivně. Dokonce i zlehčovali případ chudáka dítěte, které zvracelo ze strachu z bolesti před každým mrazením, dělali si z toho legraci.
Je však něco pravdy na tom, že 10 vteřin opravdu nestačí? V té studii srovnávající účinek lepicí pásky s kryoterapií prováděné vždy po dobu deseti vteřin, účinkovala kryoterapie v 60 % případů. To je více než ve většině studií o této metodě, kde byla úspěšnost okolo 50 %. Ve skutečnosti běžná léčba mrazením funguje tak špatně, že ze statistického hlediska ani nepřekoná placebo. Takže všechna ta bolest může být jen tak pro nic. Zdá se však, že agresivnější kryoterapie účinkuje lépe.
Podle reakce jiného lékaře měli ve studii léčbu provést tak, že do hry zapojí i skalpel a pak bradavici budou mrazit až do chvíle, kdy se začnou tvořit puchýře. Za týden to zkusí znovu a pokusí se skalpelem toho co nejvíce vyškrábat. Pak to mohou zkusit ještě potřetí. Chvástal se, že takto by se dostali až na 90% úspěšnost. To asi ano, ale za jakou cenu?
Ve studii s lepicí páskou jeden pacient přišel o bradavici při nehodě na trampolíně, při které však přišel zároveň o celý prst. Podívejte, máme k dispozici léčbu, která je 100% úspěšná: amputace! Ale za jakou cenu? Osmdesát pět procent pacientů ve skupině léčené lepicí páskou bylo vyléčeno i bez poškození tkáně, zatímco agresivní kryoterapie může vyžadovat injekce lidokainu ke znecitlivění nervů, aby nebyl proces takovým utrpením. Navíc může způsobit trvalé poškození tkáně. Můžete skončit s těmito velkými nekrotickými omrzlinovými lézemi. Na jednu stranu je poškození tkáně vlastně celý smysl mrazení bradavic, na druhou stranu můžete skončit s hlubokými popáleninami nebo natrženými šlachami. To může v ojedinělých případech vést k trvalému postižení nebo velkému zjizvení. Paradoxem také je, že už jen psychický stres z toho, že se musíte na toto bolestivé mrazení dostavovat opakovaně, může narušit naši schopnost vypořádat se s viry bradavic.
V tom případě by už podobná účinnost obou léčebných metod značila, že je lepicí páska lepší volbou než kryoterapie. Nicméně páska se ukázala být ještě lepší, možná vůbec nejúčinnější léčebnou metodou. Ve srovnání s deseti dalšími typy léčby bradavic lepicí páska jasně zvítězila z hlediska účinnosti, ale také nákladů. Je levnější než všechny ostatní metody, kromě nicnedělání. Ve srovnání s nejvýhodnějšími dostupnými léčebnými postupy je volně prodávaná univerzální lepicí páska 10x levnější. Jde o vskutku neobvyklou, zato vítanou událostí v oblasti zdravotnictví, když běžný zdravotní neduh stejně dobře reaguje i na levnou, dobře snášenou a bezpečnou alternativní léčebnou terapii.
Pokud se podíváte na poslední odborný posudek organizace Cochrane, což je zlatý standard v oblasti odborných posudků založených na dostupných důkazech, tak se v něm píše, že kryoterapie je méně vhodná, bolestivější a dražší metoda. Přestože se v tehdejším odborném posudku nadchli nad účinností lepicí pásky, dvě později provedené studie pak ukázaly, že lepicí páska zcela pohořela. Měli bychom se tedy vzdát naděje na léčení bradavic lepicí páskou, nebo má tento příběh ještě svou druhou stranu? Bude to ještě napínavé. Příště se dozvíme, jak to dopadlo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Abramovits W. Cryotherapy vs Duct Tape. Arch Pediatr Adolesc Med. 2003;157(5):491.
- Yates VM, Scott MM, Carter ED. Rupture of tendon after cryotherapy for hand wart. BMJ. 1988;297(6656):1106.
- Mcgeorge D. Rupture of tendons after cryotherapy for hand warts. BMJ. 1988;297(6661):1475.
- Wagner AM, Suresh S. Peripheral nerve blocks for warts: taking the cry out of cryotherapy and laser. Pediatr Dermatol. 1998;15(3):238-41.
- Kwok CS, Gibbs S, Bennett C, Holland R, Abbott R. Topical treatments for cutaneous warts. Cochrane Database Syst Rev. 2012;(9):CD001781.
- Kwok CS, Holland R, Gibbs S. Efficacy of topical treatments for cutaneous warts: a meta-analysis and pooled analysis of randomized controlled trials. Br J Dermatol. 2011;165(2):233-46.
- Focht DR, Spicer C, Fairchok MP. The efficacy of duct tape vs cryotherapy in the treatment of verruca vulgaris (the common wart). Arch Pediatr Adolesc Med. 2002;156(10):971-4.
- Allen JJ, Dveirin K. Mechanism of wart disappearance: an alternative hypothesis. Arch Pediatr Adolesc Med. 2003;157(5):490.
- Engel JJ. Effective wart removal. Arch Pediatr Adolesc Med. 2003;157(5):490-1.
- Rudolph RI. Warts and duct tape--a good combo!. Arch Pediatr Adolesc Med. 2003;157(5):489-90.
- Thomas KS, Keogh-brown MR, Chalmers JR, et al. Effectiveness and cost-effectiveness of salicylic acid and cryotherapy for cutaneous warts. An economic decision model. Health Technol Assess. 2006;10(25):iii, ix-87.
- Stone SP. Unusual, innovative, and long-forgotten remedies. Dermatol Clin. 2000;18(2):323-38, xi.
- Keogh-brown MR, Fordham RJ, Thomas KS, et al. To freeze or not to freeze: a cost-effectiveness analysis of wart treatment. Br J Dermatol. 2007;156(4):687-92.
- Sarwar U, Tickunas T. Frostbite developing secondary to cryotherapy for viral warts. Br J Gen Pract. 2013;63(610):239-40.
- Buccolo LS, Moore TK. Duct tape occlusion for common warts: is effectiveness overestimated?. Arch Pediatr Adolesc Med. 2003;157(5):491.
- Lynch TJ. Duct tape removes warts. J Fam Pract. 2003;52(2):111-2.
Image credit: kerttu via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video