Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Optimalizace pitného režimu pro snadnější hubnutí
Vypití dvou skleniček studené vody na prázdný žaludek několikrát za den jako pomocník při hubnutí.
Vypijte dvě skleničky vody a váš hormon nadledvinek noradrenalin se vyplaví do krevního řečiště ve stejném množství jako po několika cigaretách nebo šálcích kávy. Výsledkem je zrychlení metabolismu až o 30 % do hodiny. Toto zrychlení pak v randomizovaných a kontrolovaných studiích urychlovalo hubnutí o 44 %. To z něj dělá rozhodně nejbezpečnější, nejjednodušší a nejlevnější prostředek ke zrychlení metabolismu.
Pokud užíváte léky beta-blokátory, tato strategie na vás nemusí fungovat. Beta-blokátory jsou obvykle předepisovány na potíže se srdcem, vysoký krevní tlak a jejich název končí na „lol“ - atenolol, nadolol, propranolol, s obchodními názvy Tenormin, Corgard a Inderal. Když například lidem podáte beta-blokátor metoprolol prodávaný jako Lopressor před vypitím těch 2 skleniček vody, dojde k zabránění zrychlení metabolismu. Dává to smysl, jelikož „beta“ v názvu beta-blokátorů odkazuje na beta receptory ovlivňované noradrenalinem. V jiný případech by voda měla fungovat. Jaký objem, druh, teplota a načasování pití je nejlepší?
Jediná sklenička dokáže zaktivovat noradrenalinové nervy, ale při vypití dvou nebo více skleniček byly pozorovány větší přínosy. Varování: Nikdy byste neměli vypít více než 3 skleničky za hodinu, jelikož tak můžete překročit množství tekutin, které ledviny zvládnou za tu dobu zpracovat. Pokud máte srdeční nebo ledvinové selhání, lékař vám může vyšší příjem tekutin zakázat. I se zdravými ledvinami je cokoliv nad 3 skleničky za hodinu rizikové - hrozí naředění elektrolytů v mozků, což může mít hrozivé následky. V knize How Not to Diet píšu o svém prvním pacientovi, kterého jsem jako stážista v nemocnici zabil. Byl to muž, který se upil k smrti vodou. Měl neurologickou poruchu způsobující patologickou žízeň. Věděl jsem dost na to, abych mu omezil přísun nápojů a odpojil vodu v umyvadle - že by se mohl napít z toaletní mísy, to mě nenapadlo. Zpátky k tématu.
Musí jít o obyčejnou vodu z kohoutku? Nemělo by na tom záležet, ne? Voda je voda, ať už ochucená, oslazená nebo v dietním nápoji. Jenže ono na tom záleží. Když se snažíte zabránit omdlení před darováním krve, ovocná šťáva nefunguje stejně jako voda. Když chcete předejít motání hlavy při prudším postavení se, voda pomůže, ale stejné množství vody s přidanou solí už ne. Co za tím může být?
Mysleli jsme si, že spouštěčem je roztažení žaludku. Když jíme, tělo přesune krev do trávicího ústrojí, zčásti tím, že uvolní noradrenalin, aby přesunulo krev z končetin do trupu. Říkáme tomu gastrovaskulární reflex. Pití vody bylo zkrátka považováno za nekalorický způsob, jak roztáhnout žaludek. Když však vypijete dvě skleničky slaného roztoku - vody se solí, tak se urychlení metabolismu ztratí. Takže roztažení žaludku nemůže vysvětlit účinek vody.
Nyní už víme, že tělo dokáže detekovat osmolaritu, koncentraci látek rozpuštěných ve vodě. Když lidem tajně pustíte hadičkou do žaludku tekutinu o různé hustotě, můžete naměřit rozdíly v pocení, jež je odrazem uvolněného noradrenalinu. Může za tím být míšní reflex, jenž je zachován i u kvadruplegiků; nebo detekce našimi játry - menší uvolnění noradrenalinu pozorujeme u pacientů po transplantaci jater, jimž byly jaterní nervy přerušeny. Ať už je to jak chce, naše tělo to pozná. Mysleli jste si, že máme jen 5 smyslů? Aktuálně jsme na čísle 33. Možná by film s Brucem Willisem měl nést název 34. smysl?
Ve své doporučované Denní dvanáctce hodnotím některé čaje jako nejzdravější nápoje vůbec. Konec konců, mají vše dobré z vody a antioxidanty jako bonus. Z hlediska hubnutí však může být čistá voda lepší volbou. Tím lze vysvětlit, proč studie, randomizující lidí s obezitou či nadváhou k nahrazení dietních nápojů čistou vodou, ukázaly mnohem lepší výsledky se shazováním váhy. Vědci to považovali za vliv odstranění umělých sladidel, ale možná byly dietní nápoje zkrátka jen příliš koncentrované na to, aby poskytly stejné zrychlení metabolismu jako čistá voda. Dietní nápoje a čaje mají 10x více rozpuštěných látek než kohoutková voda. Takže čistá voda na prázdný žaludek je asi nejlepší.
A záleží na teplotě vody? V časopise vydávaném American Society of Mechanical Engineers profesor inženýrství pronesl, že tajemstvím úspěchu syrové stravy v redukci váhy je teplota, při které se jídlo konzumuje. Abyste ohřáli dvě skleničky vody o pokojové teplotě na teplotu těla, tak dle jeho výpočtů musí vaše tělo sáhnout do tukových rezerv a použít až 6 000 kalorií. Stačí si to spočítat, viďte? Tvrdí, že kalorie je definována jako množství energie potřebné k ohřátí jednoho gramu vody o jeden stupeň Celsia. Jelikož jsou dvě skleničky vody rovny asi 500 gramům a rozdíl mezi pokojovou a tělesnou teplotou je asi 12 stupňů Celsia, pak 500 x 12 = 6 000 potřebných kalorií.
Odhalil někdo jeho chybu? Ve výživě je kalorie ve skutečnosti kilokalorií, je tedy tisíckrát větší než stejné slovo (kalorie) používané v ostatních vědních oborech. Matoucí, viďte? Přesto jsem překvapen, že dokument vůbec vydali.
Takže pití dvou skleniček vody o pokojové teplotě ve skutečnosti vyžaduje k zahřátí jen 6 kalorií, ne 6 000. Kdybyste byli kolibříkem a pili chladivý nektar v objemu 4x větším než vlastní tělo, můžete pálit i 2 % energetických rezerv jen na jeho zahřátí. Pro člověka je to však zanedbatelné.
A co takhle ledová voda? Článek nazvaný „Ledová dieta“ byl publikován v Annals of Internal Medicine. Podle něj by konzumace asi litru ledu, velkého kopce drceného ledu, bez jakéhokoliv sirupu, vedla ke spotřebě 150 kalorií na zahřátí. Stejné množství energie, jaké vydáte při běhu na 1,6 km. Není to však tak, že byste přímo pálili tuk k ohřátí vody. Vaše tělo jen posbírá více z odpadního tepla, které běžně vydáváte, a to tak, že zaškrtí kožní cévy. A jak to dělá? Zase noradrenalin!
Když porovnáte pití vody o teplotě těla a pokojové teplotě s ledovou vodou, ke znatelnému omezení průtoku krve do kůže dochází pouze po vypití vody studené nebo pokojové. Teplá ani vlažná voda nedokáží zrychlit metabolismus tolik jako studená voda z lednice. Vaše tělo tedy nakonec alespoň nepřímo spálí více kalorií, když pijete studenou vodu.
Dvě skleničky studené vody na prázdný žaludek několikrát denně. A záleží na načasování? Ano. Podívejte se na mou lekci hubnutí, podloženou vědeckými poznatky, abyste zjistili, jak využít přínosů předzásobení se zápornými kaloriemi tím, že budete před každým jídlem pít vodu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Scott EM, Greenwood JP, Gilbey SG, Stoker JB, Mary DA. Water ingestion increases sympathetic vasoconstrictor discharge in normal human subjects. Clin Sci. 2001;100(3):335-42.
- Jordan J, Shannon JR, Black BK, et al. The pressor response to water drinking in humans: a sympathetic reflex? Circulation. 2000;101(5):504-9.
- Boschmann M, Steiniger J, Hille U, et al. Water-induced thermogenesis. J Clin Endocrinol Metab. 2003;88(12):6015-9.
- Dennis EA, Dengo AL, Comber DL, et al. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults. Obesity (Silver Spring). 2010;18(2):300-7.
- Shen WK, Sheldon RS, Benditt DG, et al. 2017 ACC / AHA / HRS guideline for the evaluation and management of patients with syncope: a report of the American College of Cardiology / American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelines and the Heart Rhythm Society. Circulation. 2017;136(5):e60-122.
- Verbalis JG, Goldsmith SR, Greenberg A, Schrier RW, Sterns RH. Hyponatremia treatment guidelines 2007: expert panel recommendations. Am J Med. 2007;120(11 Suppl 1):S1-21.
- Noakes TD, Wilson G, Gray DA, Lambert MI, Dennis SC. Peak rates of diuresis in healthy humans during oral fluid overload. S Afr Med J. 2001;91(10):852-7.
- Lu CC, Li MH, Ho ST, et al. Glucose reduces the effect of water to promote orthostatic tolerance. Am J Hypertens. 2008;21(11):1177-82.
- Raj SR, Biaggioni I, Black BK, et al. Sodium paradoxically reduces the gastropressor response in patients with orthostatic hypotension. Hypertension. 2006;48(2):329-34.
- van Orshoven NP, Oey PL, van Schelven LJ, Roelofs JM, Jansen PA, Akkermans LM. Effect of gastric distension on cardiovascular parameters: gastrovascular reflex is attenuated in the elderly. J Physiol (Lond). 2004;555(Pt 2):573-83.
- Boschmann M, Steiniger J, Franke G, Birkenfeld AL, Luft FC, Jordan J. Water drinking induces thermogenesis through osmosensitive mechanisms. J Clin Endocrinol Metab. 2007;92(8):3334-7.
- May M, Jordan J. The osmopressor response to water drinking. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2011;300(1):R40-6.
- Tank J, Schroeder C, Stoffels M, et al. Pressor effect of water drinking in tetraplegic patients may be a spinal reflex. Hypertension. 2003;41(6):1234-9.
- May M, Gueler F, Barg-Hock H, et al. Liver afferents contribute to water drinking-induced sympathetic activation in human subjects: a clinical trial. PLoS ONE. 2011;6(10):e25898.
- Durie B. Senses special: doors of perception. New Sci. 2005;2484.
- Madjd A, Taylor MA, Delavari A, Malekzadeh R, MacDonald IA, Farshchi HR. Effects on weight loss in adults of replacing diet beverages with water during a hypoenergetic diet: a randomized, 24-wk clinical trial. Am J Clin Nutr. 2015;102(6):1305-12.
- Madjd A, Taylor MA, Delavari A, Malekzadeh R, MacDonald IA, Farshchi HR. Beneficial effects of replacing diet beverages with water on type 2 diabetic obese women following a hypo-energetic diet: a randomized, 24-week clinical trial. Diabetes Obes Metab. 2017;19(1):125-32.
- Dubnov-Raz G, Constantini NW, Yariv H, Nice S, Shapira N. Influence of water drinking on resting energy expenditure in overweight children. Int J Obes (Lond). 2011;35(10):1295-300.
- Maughan RJ, Watson P, Cordery PA, et al. A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index. Am J Clin Nutr. 2016;103(3):717-23.
- Wong KV. Temperature of food and drink intake matters. J Energy Resour Technol. 2016;138(5):054701.
- Bradley TH, Melby CL. Discussion: “Temperature of Food and Drink Intake Matters” (Wong KV, 2016, ASME J. Energy Resour. Technol., 138(5), p. 054701). J Energy Resour Technol. 2017;139(1):015501-1-2.
- Weiner BC, Weiner AC. The ice diet. Ann Intern Med. 2010;153(4):279.
- Kocełak P, Zak-Gołąb A, Rzemieniuk A, et al. The influence of oral water load on energy expenditure and sympatho-vagal balance in obese and normal weight women. Arch Med Sci. 2012;8(6):1003-8.
- Girona M, Grasser EK, Dulloo AG, Montani JP. Cardiovascular and metabolic responses to tap water ingestion in young humans: does the water temperature matter? Acta Physiol (Oxf). 2014;211(2):358-70.