Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ořechy mohou pomoci předejít úmrtí
Pouhých pár malých porcí ořechů týdně může prodloužit život a snížit riziko rakoviny.
Již víme, že zvýšená konzumace ořechů je spojována se sníženým rizikem závažných chronických onemocnění, včetně srdečního onemocnění a cukrovky. Žijí však lidé konzumující ořechy skutečně delší dobu? Klinické studie ukázaly, že ořechy pomáhají snižovat cholesterol a oxidaci, zlepšují funkci tepen a upravují hladiny cukru v krvi. Projeví se to však na délce života?
Vědci z Harvardu zkoumali spojitost mezi konzumací ořechů a následnou úmrtností u více než 100 000 lidí sledovaných po dobu několika desítek let. Za tu dobu desítky tisíc lidí zemřeli, ale ti, kteří jedli ořechy každý den, žili podstatně déle. Každodenní konzumenti ořechů méně umírali na rakovinu, srdeční onemocnění a onemocnění dýchací soustavy. Ve výsledcích je přitom již zohledněn možný vliv dalších prvků životosprávy. Konzumenti ořechů tedy žili podstatně déle bez ohledu na to, zda byli starší, mladší, tlustší nebo hubenější, zda cvičili více nebo méně, zda kouřili, pili alkohol nebo jedli potraviny, které mohou mít vliv na úmrtnost.
Ořechy však obsahují tolik tuku, že někteří mohou mít obavy z toho, že jejich častá konzumace může mít za následek zvýšení tělesné hmotnosti. Nicméně nic takového vědci nezjistili. V dalších studiích se dokonce ukázalo, že konzumace ořechů je spojena s užším pasem, nižší tělesnou hmotností a nižším rizikem vzniku obezity. Pokud ovšem dáte všechny studie na toto téma dohromady, vliv na tloušťku je neutrální. Zdá se, že strava obohacená o ořechy vůbec neovlivňuje tělesnou hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI) nebo obvod pasu.
Jen pro představu, toto je jedna z nejnovějších studií tohoto typu, v níž měli účastníci za úkol přidat do svého každodenního jídelníčku buď 0, 70 nebo 120 pistácií. Byla to pořádná odpolední svačina, kterou si dávali po dobu tří měsíců. A výsledky vypadaly takto. Nelze ani poznat, kdo jedl kolik ořechů. Na výsledcích nevidíme rozdíl mezi tím, jestli jedli 0 nebo více než 100 ořechů denně. Vypadá to tedy, že zařazení 1-2 hrstí ořechů do každodenního jídelníčku je vhodným krokem k dosažení řady příznivých účinků na zdraví bez rizika přibírání na váze. Na tomto odborném posudku je dobré to, že jeho autoři nemají žádné zjevné vazby na odvětví dodávající ořechy.
Kolik jich musíme jíst? Ne moc, už několik porcí týdně nám může prodloužit život a snížit riziko rakoviny. Tento návyk si však zřejmě musíme udržet. Ve studii PREDIMED, ve které dlouhodobí konzumenti ořechů měli za úkol opět snížit jejich konzumaci nebo je nahradit extra panenským olivovým olejem, účastníci během pěti let zjevně ztratili většinu z přínosů ořechů na dlouhověkost. Pouze skupina, která začala jíst ořechy a pokračovala v konzumaci alespoň stejného množství ořechů i nadále, se dočkala výrazného zlepšení vyhlídek na přežití.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Y. Bao, J. Han, F. B. Hu, E. L. Giovannucci, M. J. Stampfer, W. C. Willett, C. S. Fuchs. Association of nut consumption with total and cause-specific mortality. N. Engl. J. Med. 2013 369(21):2001 - 2011.
- V. Vadivel, C. N. Kunyanga, H. K. Biesalski. Health benefits of nut consumption with special reference to body weight control. Nutrition 2012 28(11 - 12):1089 - 1097.
- M. Guasch-Ferré, M. Bulló, M. Á. Martínez-González, E. Ros, D. Corella, R. Estruch, M. Fitó, F. Arós, J. Wärnberg, M. Fiol, others. Frequency of nut consumption and mortality risk in the PREDIMED nutrition intervention trial. BMC medicine 2013 11(1):164.
- S. Rohrmann, D. Faeh. Should we go nuts about nuts? BMC medicine 2013 11(1):165.
- G. Flores-Mateo, D. Rojas-Rueda, J. Basora, E. Ros, J. Salas-Salvadó. Nut intake and adiposity: Meta-analysis of clinical trials. Am. J. Clin. Nutr. 2013 97(6):1346 - 1355.
- X. Wang, Z. Li, Y. Liu, X. Lv, W. Yang, others. Effects of pistachios on body weight in Chinese subjects with metabolic syndrome. Nutr. J. 2012 11(1):20.
Images thanks to The Daily Meal