Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovlivňují mobilní telefony spánek?
Účinky záření z mobilních telefonů na délku a kvalitu spánku.
„Spánek je zásadní pro správný fyzický a psychický vývoj dětí,“ bylo však zjištěno, že řada faktorů ovlivňuje, jestli se jej dostává dostatek, včetně používání elektronických zařízení pro přístup k médiím. V dnešní době má většina dětí, a takřka všichni dospívající, v pokoji, ve kterém spí, alespoň jedno takové zařízení. A nejvíce jej používají těsně před spaním. Takové užívání je přitom spojeno s nedostatkem spánku a jeho nižší kvalitou, což ústí v nadměrnou ospalost během dne. Ozývají se proto hlasy pro omezení přístupu k těmto přístrojům před spaním. Nesuďme však předčasně. Co bylo první, příjem elektronických médií nebo problémy se spánkem? Nespí, protože se dívají do svého telefonu, nebo se dívají do svého telefonu, protože nemohou usnout?
Častější sledování médií je dlouhodobě spojováno s celou řadou problémů se spánkem. Jsou informacemi na obrazovce tak zaujatí, že zapomínají jít včas spát, nebo je to natolik rozruší, že z toho nemohou usnout? U vysokoškolských studentů to může být spíše naopak. To, že nemohou usnout, řeší hleděním do obrazovek namísto toho, aby jen hleděli do stropu. V raném dětství to však může být kombinace obojího. Jak může čas strávený před obrazovkou ovlivnit spánek?
Možná nejde jen o zpožděné usnutí způsobené přílišnou stimulací mozku. „Světlo vyzařované zařízeními může ovlivnit cirkadiánní rytmus tím, že ovlivňuje tvorbu melatoninu, což je spánkový hormon, jehož hladiny stoupají se západem slunce. Když však člověk v noci rozsvítí obrazovku svého mobilu, na noc nepřiměřené množství světla náš mozek může zmást. Samozřejmě v případě, že si prohlížíte emaily s rozsvícenými světly v místnosti, jste už tak vystaveni velkému množství světla, a to malé množství světla navíc z vaší obrazovky velký rozdíl neudělá. Pokud však sedíte někde po tmě a ještě chcete napsat někomu jednu zprávu nebo něco podobného, pak může pomoci upravit si osvětlení displeje tak, že bude mít vyřazované světlo žlutý tón.
A co záření z mobilních telefonů? Mohl by mobil odložený na nočním stolku nějak nepříznivě ovlivnit váš spánek? Existuje enzym zvaný ß-stopový protein, který slouží jako neurohormon navozující v našem mozku spánek. Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří jsou více vystavování mobilním a bezdrátovým telefonům, mívají nižší hladiny tohoto enzymu v krvi. Myšlenka spočívá v tom, že záření unikající z telefonu může ovlivňovat uvolňování enzymu z tkání obklopující mozek, zejména v oblastech hned pod lebkou, nejblíže k telefonu. Existuje tedy možný mechanismus, jakým by mobilní telefony skutečně mohly ovlivňovat náš spánek. Jisti si však být nemůžeme, dokud neprovedeme test.
Účastníci studie byli vystaveni působení mobilního telefonu po dobu 30 minut. Telefon byl v jednom z těchto režimů: hovor, poslech, pohotovostní režim, vypnutý. Všechna světla a reproduktory byly vypnuty, navíc byla použita izolace, aby se zabránilo možnosti, že uživatel ucítí například zahřívání telefonu. Účastníci tedy nevěděli, ve které skupině se nacházejí. Po půl hodině jim telefony odebrali, zhasli jim světla a řekli jim, ať se pokusí usnout. Ti, kteří byli vystaveni vypnutému telefonu a telefonu v pohotovostním či poslechovém režimu, usnuli zhruba za 20-30 minut. Pokud však byli vystaveni stejnému telefonu v režimu hovoru, trvalo jim usnout v průměru 50 minut.
Důvodem významného rozdílu mezi hovorem a poslechem může být skutečnost, že typická hodnota SAR, (specifická míra vstřebávání), tedy kolik energie z mobilního telefonu vaše tělo vstřebá, je asi devětkrát vyšší v případě hovoru než v případě pouhého poslechu.
Když tedy konečně usnete, jaké jsou další účinky působení mobilního telefonu na váš spánek? Bylo provedeno asi 20 studií, přičemž polovina z nich ukázala, že telefon nepříznivě ovlivňuje parametry spánku, druhá polovina, že nikoliv. Připomíná mi to poznatky o funkci mozku. Zvýšená vzrušivost mozkové kůry (vnější vrstvy mozku) způsobená vystavení záření z mobilních telefonů, může narušit spánek, ale zvýšená vzrušivost této části mozku může také znamenat lepší reakční časy.
Podobné to bylo u lidí vystavených telefonu v aktivním režimu, vykazovali významně více R spánku. R spánkem se zde myslí REM spánek, takže vlastně snili v průměru o 4 % delší dobu. To nemusí být nezbytně něco špatného.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hardell L, Söderqvist F, Carlberg M, Zetterberg H, Mild KH. Exposure to wireless phone emissions and serum beta-trace protein. Int J Mol Med. 2010;26(2):301-6.
- Zhang J, Sumich A, Wang GY. Acute effects of radiofrequency electromagnetic field emitted by mobile phone on brain function. Bioelectromagnetics. 2017;38(5):329-338.
- Hung CS, Anderson C, Horne JA, Mcevoy P. Mobile phone 'talk-mode' signal delays EEG-determined sleep onset. Neurosci Lett. 2007;421(1):82-6.
- Oh JH, Yoo H, Park HK, Do YR. Analysis of circadian properties and healthy levels of blue light from smartphones at night. Sci Rep. 2015;5:11325.
- Dijk DJ. Not so fast: sleep and media use. J Sleep Res. 2014;23(4):363.
- Danker-hopfe H, Dorn H, Bolz T, et al. Effects of mobile phone exposure (GSM 900 and WCDMA/UMTS) on polysomnography based sleep quality: An intra- and inter-individual perspective. Environ Res. 2016;145:50-60.
- Carter B, Rees P, Hale L, Bhattacharjee D, Paradkar MS. Association Between Portable Screen-Based Media Device Access or Use and Sleep Outcomes: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Pediatr. 2016;170(12):1202-1208.
- Tavernier R, Willoughby T. Sleep problems: predictor or outcome of media use among emerging adults at university?. J Sleep Res. 2014;23(4):389-96.
- Zhang J, Sumich A, Wang GY. Acute effects of radiofrequency electromagnetic field emitted by mobile phone on brain function. Bioelectromagnetics. 2017;38(5):329-338.
Image credit: StockSnap via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.