Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovoce, zelenina a dlouhověkost: o kolik nám prodlouží život?
První studie, která se snažila vyčíslit, o kolik se nám život proslouží v závislosti na porcích ovoce a zeleniny. Výsledky naznačují, že každodenní salát by nám mohl prodloužit život o celé roky.
Jednou z mála věcí, na kterých se výživová doporučení shodují, je jíst více ovoce a zeleniny, což prakticky znamená jíst více rostlin, protože termín zelenina vlastně označuje všechny části rostliny, které nejsou ovoce. Ovoce a zeleninu bychom měli jíst, abychom si prodloužili život, ale teprve nedávno bylo zjištěno, o kolik let si jej asi prodloužíme.
První studie sledovala lidi v průběhu času, aby vyhodnotila křivku dávky a odezvy mezi konzumací ovoce, zeleniny a úmrtností. Ti, kteří jedí jen čtyři porce ovoce a zeleniny denně, v porovnání s těmi, kteří jedí pět porcí, přijdou o jeden měsíc života. Tři porce denně a přijdete o tři měsíce života. A tak to jde dál z kopce. Dvě porce denně a váš život bude o 7 měsíců kratší, jedna porce denně a zkrátíme si život prakticky o rok a půl, půl porce denně znamená o dva roky kratší život, a pokud nejíme ovoce a zeleninu vůbec, připravíme se o tři roky života.
Jediná porce ovoce za den, například jedno jablko, může přinést posun o 19 měsíců mezi životem a smrtí. A jeden snědený salát denně může znamenat, že se život prodlouží o několik let navíc.
V této studii se jednalo převážně o lidi ve věku 50 – 60 let. Je však v 70 letech už pozdě na to začít? Ne! Ve skupině sedmdesátiletých žen, měly, ty, které měly v krvi nejvyšší hladinu karotenoidů, dvakrát vyšší šanci, že přežijí následujících pět let – oproti ženám, které měly hladiny tohoto fytonutrientu nejnižší. Dvojnásobná pravděpodobnost přežití jen tím, že si posloužíme trochou ovoce a zeleniny.
V této studii provedené na Tchaj-wanu útrata pouhých 10 Kč denně za ovoce nebo zeleninu navíc přinesla pokles úmrtnosti o 10 %. To by šlo! Představte si, že by existoval lék, který by – bez vedlejších účinků – snížil riziko úmrtí o 10 %. Kolik myslíte, že by si asi tak za něj farmaceutické firmy účtovaly? Asi více než 10 Kč.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Bellavia, S C Larsson, M Bottai, A Wolk, N Orsini. Fruit and vegetable consumption and all-cause mortality: A dose-response analysis. Am J Clin Nutr. 2013 98(2):454 – 459.
- EJ Nicklett, RD Semba, QL Xue, J Tian, K Sun, AR Cappola, EM Simonsick, L Ferrucci, LP Fried. Fruit and vegetable intake, physical activity, and mortality in older community-dwelling women. J Am Geriatr Soc. 2012 60(5):862-868.
- YT Lo, YH Chang, ML Wahlqvist, HB Huang, MS Lee. Spending on vegetable and fruit consumption could reduce all-cause mortality among older adults. Nutr J. 2012 11:113.
- CP Wen, SP Tsai, YT Shih, WS Chung. Bridging the gap in life expectancy of the aborigines in Taiwan. Int J Epidemiol. 2004 Apr;33(2):320-7.
Images thanks to kona99 via flickr; Brian Arthur, Palosirkka, Sasa Stefanovic, Hindustanilanguage, Borgx, Nard the Bard, and Sasa Stefanovic via Wikimedia; and HolgersFotografie, Johanna84, and PDPics via Pixabay