Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pomáhá vám pití většího množství vody zhubnout?
Ti, kteří zůstávají hydratovaní, mají tendenci udržovat si zdravější tělesnou hmotnost, ale je to příčina a následek?
V mé videosérii začínající videem „Jak dosáhnout hubnoucích účinků efedrinu bez přidružených rizik“ poznamenávám, že pití vody ovlivňuje vylučování hormonu nadledvin noradrenalinu, což z něj dělá nejbezpečnější metabolický posilovač pro hubnutí. Doporučil jsem vypít 0,5 litrů studené vody na lačný žaludek několikrát denně, ideálně před jídlem. Jde o formu předzásobení se „zápornými kaloriemi“, jak rozebírám ve videu „Hubnutí podložené důkazy“. A co prostě udržovat se hydratovaný?
V národním průzkumu byla jedna z hubnoucích praktik nejčastěji spojená s úspěšným hubnutím právě „hojné pití vody“. Jenže návyk byl také spojen s neúspěšnými pokusy o zhubnutí. Jde zkrátka o jeden z celkově nejrozšířenějších rad na hubnutí vyskytující se v hlavních médiích i jako časté doporučení pacientům od lékařů. A funguje to? Stačí prostě přidat vodu?
Celkově o tom vyšlo zhruba tucet studií a celkově se zdá, že zvýšený příjem vody má při hubnutí určitý přínos. Co je však zjevným matoucím faktorem? Přidružené matoucí faktory, jinak také „číhající proměnné“, jsou třetím elementem, který je nakonec skutečným vysvětlením předpokládaného spojení mezi těmi dvěma elementy. Zde je učebnicový příklad. Existuje úzká korelace mezi prodejem zmrzlin a utonutím, ale to neznamená, že zmrzlina způsobuje tonutí. Pravděpodobnějším vysvětlením je, že tam číhá nějaká třetí proměnná, například teplé počasí, léto, která vysvětluje, proč je nejvíce případů utonutí v době vrcholné konzumace zmrzliny. Co by mohlo být tím matoucím faktorem, který nabízí alternativní vysvětlení, proč lidé pijící více vody obvykle více zhubnou? Možná je to tím, že lidé popíjející více vody zároveň pijí méně limonád. Možná je důvodem, proč je větší příjem vody spojen s větším hubnutím, přítomnost třetí proměnné, matoucí proměnné, například snížená konzumace limonád spojující obojí, a to je pravá příčina.
Primárním důvodem, proč organizace CDC, USDA, American Medical Association, American Diabetes Association, American Heart Association a American Academy of Pediatrics shodně doporučují pít vodu pro udržování zdravé váhy, je nahrazení nápojů s kaloriemi. Už nahrazení jednoho slazeného nápoje nebo piva denně vodou je spojeno s nižším dlouhodobým výskytem obezity. Americké děti a dospívající vypijí tolik limonád, že nahrazení všech sladkých nápojů vodou by mohlo vést k průměrné redukci o 235 kalorií za den.
A co cvičení? To je další zjevný nabízející se matoucí kandidát. Koneckonců, kdo pije hodně vody? Lidé trávící hodiny pohybem. Není tedy divu, že konzumenti vody mohou být štíhlejší. Studie na ženách s nadváhou držící dietu zohlednila příjem limonád i cvičení, přesto stále nalezla přínos spojený se zvýšenou spotřebou vody. Za rok lidé, kteří vypili nejméně litr čisté vody za den, zhubli v průměru o 2,3 kg více než ti, kteří tak nečinili. Výzkumníci byli schopni zohlednit fyzickou aktivitu i příjem ostatních nápojů, jenže co ostatní potraviny? Ukazuje se, že lidé pijící více vody obvykle taktéž jedí více ovoce a zeleniny, listové zeleniny, luštěnin a celozrnných obilovin. Také sní celkově méně cukru a rychlého občerstvení. Není divu, že mají zdravější hmotnost.
Aby vědecký svět mohl vzít v potaz výživové faktory, musel přijít s velkými zbraněmi - Harvardskými velkými kohortovými studiemi sledujícími stravu a zdraví více než 100 000 lékařů a zdravotníků po desetiletí. Byli schopni zohlednit nejen ostatní nápoje a výživové faktory jako cvičení, kouření, spaní a sledování TV, ale i širokou škálu příjmů zdravého a nezdravého jídla od ovoce a zeleniny přes maso až po cukrovinky. Byli první, kteří ukázali, že „samotné zvýšení příjmu vody bylo nezávisle a značně spojeno s menším přibíráním“ v dlouhodobém horizontu.
Stravování však bylo v těchto studiích sledováno jen formou hlášení. Účastníci byli prostě požádáni, aby vyplnili podrobné dotazníky týkající se stravy. Pro objektivnější měřítko se výzkumníci obrátili přímo na status hydratace vyhodnocením koncentrace látek v krvi a moči. U dospělých i u dětí byla větší hydratace spojena s nižším rizikem obezity. Namátkovou kontrolou moči téměř 10 000 mužů a žen výzkumníci zjistili, že téměř polovina obézních jedinců nebyla dostatečně hydratovaná. U lidí s normální nebo nižší váhou to byl jenom každý třetí.
Problém se studiemi zachycujícími jen okamžik tkví v tom, že nevíme, co nastalo jako první. Vedla nedostatečná hydratace k obezitě, nebo vedla obezita k nedostatečné hydrataci? S hmotností stoupá i potřeba vody. Denní potřeba vody pro muže s průměrnou výškou vážícího 95 kilogramů může být o 0,95 litrů více než u stejného muže vážícího jen 73 kilogramů. A kdo je lépe hydratovaný? Ti, kteří jedí více potravin bohatých na vodu jako ovoce a zeleninu. A je tu opět přízrak v podobě matoucího faktoru. Jediný způsob, jak prokázat příčinnost, je podrobit to testu v intervenční studii, a na takovou se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sciamanna CN, Kiernan M, Rolls BJ, et al. Practices associated with weight loss versus weight-loss maintenance results of a national survey. Am J Prev Med. 2011;41(2):159-166.
- Chang T, Ravi N, Plegue MA, Sonneville KR, Davis MM. Inadequate hydration, BMI, and obesity among US adults: NHANES 2009-2012. Ann Fam Med. 2016;14(4):320-324.
- Muckelbauer R, Sarganas G, Grüneis A, Müller-Nordhorn J. Association between water consumption and body weight outcomes: a systematic review. Am J Clin Nutr. 2013;98(2):282-299.
- Joiner BL. Lurking variables: some examples. Am Stat. 1981;35(4):227-233.
- An R, McCaffrey J. Plain water consumption in relation to energy intake and diet quality among US adults, 2005-2012. J Hum Nutr Diet. 2016;29(5):624-632.
- Stookey JJD. Negative, null and beneficial effects of drinking water on energy intake, energy expenditure, fat oxidation and weight change in randomized trials: a qualitative review. Nutrients. 2016;8(1):19.
- Fresán U, Gea A, Bes-Rastrollo M, Ruiz-Canela M, Martínez-Gonzalez MA. Substitution models of water for other beverages, and the incidence of obesity and weight gain in the SUN cohort. Nutrients. 2016;8(11):688.
- Wang YC, Ludwig DS, Sonneville K, Gortmaker SL. Impact of change in sweetened caloric beverage consumption on energy intake among children and adolescents. Arch Pediatr Adolesc Med. 2009;163(4):336-343.
- Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD. Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity (Silver Spring). 2008;16(11):2481-2488.
- Leung CW, DiMatteo SG, Gosliner WA, Ritchie LD. Sugar-sweetened beverage and water intake in relation to diet quality in U.S. children. Am J Prev Med. 2018;54(3):394-402.
- Kant AK, Graubard BI. Contributors of water intake in US children and adolescents: associations with dietary and meal characteristics--National Health and Nutrition Examination Survey 2005-2006. Am J Clin Nutr. 2010;92(4):887-896.
- Goodman AB, Blanck HM, Sherry B, Park S, Nebeling L, Yaroch AL. Behaviors and attitudes associated with low drinking water intake among US adults, Food Attitudes and Behaviors Survey, 2007. Prev Chronic Dis. 2013;10:E51.
- Pan A, Malik VS, Hao T, Willett WC, Mozaffarian D, Hu FB. Changes in water and beverage intake and long-term weight changes: results from three prospective cohort studies. Int J Obes (Lond). 2013;37(10):1378-1385.
- Carretero-Gómez J, Arévalo Lorido JC, Gómez Huelgas R, et al. Hydration and obesity among outpatient-based population: H2Ob study. J Investig Med. 2018;66(4):780-783.
- Rosinger AY, Lawman HG, Akinbami LJ, Ogden CL. The role of obesity in the relation between total water intake and urine osmolality in US adults, 2009-2012. Am J Clin Nutr. 2016;104(6):1554-1561.