Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pomáhají chia semínka s břišním tukem?
Tajemstvím ke zpřístupnění zdravotních přínosů chia semínek může být jejich namletí.
Ve svém nejnovějším odborném posudku o zdraví prospěšných a léčivých účincích chia semínek jsem narazil na mnoho studií, jako je tato: strategie zakomponování chia semínek do párků jakožto zdraví prospěšné složky. Koneckonců, v posledních letech jsme viděli sílící snahy o dosažení zdravějšího životního stylu a zdravějších stravovacích návyků. V reakci na to se objevuje velký zájem o sloučeniny původně obsažené v rostlinách, které by propůjčily příznivé účinky skutečným jídlům, jako jsou třeba párky v rohlíku. A opravdu, přetvořené párky s obsahem chia semínek obsahovaly výrazně vyšší množství rostlinných bílkovin, vlákniny a minerálů. Dokonce by, vzhledem k novým výživovým hodnotám, mohly takto upravené párky v rohlíku vyhovět požadavkům ohledně řady různých tvrzení o zdravotní prospěšnosti. Vepřové maso obohacené chia semínky pomohlo starým potkanům krmeným nekvalitní stravou, takže šup, hned tam přilepíme doporučení.
Chia semínka byla konzumována po tisíce let, to znamená, že jsou přinejmenším bezpečnou potravinou. Poskytují však nějaké zvláštní příznivé účinky? Rozhodně jsou hodně výživná. Mají spoustu vlákniny, antioxidantů – černá semínka pravděpodobně více než bílá, dále rostlinné bílkoviny, vitamíny skupiny B a minerály. Takže jsou zcela jistě výživná, ale to je prakticky každá celistvá rostlinná potravina. Takže ještě jednou, mají i zvláštní účinky? Existuje spousta tvrzení, jež uvádějí prodejci chia semínek, ale pro definitivní stanovení skutečných příznivých účinků potřebujeme něco, co nazýváme vědeckými důkazy. Nepotřebujeme kulturní tradice, osobní poznatky nebo „zavádějící reklamu“, přičemž slovo zavádějící ani nemusíme zmiňovat.
Například na YouTube najdeme asi 50 000 videí o chia semínkách a přebytečném tuku na břiše, ale co říká skutečná věda? Chia semínka snižují množství tuku na břiše potkanů. Zřejmě snižují i hmotnost kuřat. Je jasné, že lidem se nelíbí kuřata smrdící nebo chutnající po rybách, takže přidáním chia semínek do krmiva můžete zvýšit úrovně omega-3 bez toho, abyste vytvořili kuřata s rybím zápachem. Co se však stane, když odstraníte prostředníka, v tomto případě slepici, a sníte semínka sami?
Co se stane, když si do svého jogurtu ke svačině přisypete 1 nebo 2 lžičky semínek? Po konzumaci jogurtu s chia semínky účastníci hlásili výrazně menší hlad, což později vedlo k nižšímu počtu kalorií, které snědli na oběd podávaný o dvě hodiny později. Zprvu jsem si myslel, že prostě lidem dávali větší porci jídla – přidali chia semínka do podávaného pokrmu – to by pak bylo jasné, že mají menší hlad. Ale nebylo tomu tak. Dávali lidem menší množství jogurtu, aby mělo jídlo stále stejný počet kalorií. Můžeme tedy říci, že chia semínka přinejmenším zasytí více než jogurt. Jenže oni o ty dvě hodiny později při obědě nesnědli jen o trochu méně, ale asi o 25 % méně kalorií, pokud předtím jedli jídlo s chia semínky. Čajová lžička chia semínek má jen 50 kalorií, přesto lidé na oběd snědli skoro o 300 kalorií méně, to je mnohem více než pouhá kompenzace. Takže pokud byste jedli ke svačině chia semínka každý den – 1 nebo 2 čajové lžičky fungovaly stejně dobře – tak byste očekávali, že časem něco zhubnete. Jak by to však dopadlo, to nevíme, dokud to neotestujeme. Subjekty byly náhodně rozděleny do skupiny konzumující 1 čajovou lžičku chia semínek dvakrát denně. Jedli je před prvním a posledním jídlem dne po dobu osmi týdnů. Vědci zjistili, že chia semínka nepomáhají k hubnutí. Cože?
Je to asi takhle, z odborných dokumentů o lněném semínku víme, že pokud dáte lidem muffiny s přídavkem celého lněného semínka, tak z nich lidé příznivé účinky nenačerpají. Zato z muffinů z mletého lněného semínka ano. A totéž, zdá se, platí pro chia semínka. Jíte-li celá chia semínka po dobu 10 týdnů, žádné zvýšení hladiny omega 3 s krátkým řetězcem nebo omega-3 s dlouhým řetězcem se nedostaví. Pokud však jíte stejné množství chia semínek v mleté podobě, hladiny vystřelí. Takže možná problém s touto studií spočíval v tom, že lidem podávali celá semínka. Až dosud jsme neměli studii, která by zkoumala vliv mletých chia semínek na hubnutí.
Randomizovaná kontrolovaná studie s dvěma lžícemi mletých chia semínek denně. Proti chia semínkům v kontrolní skupině stála vláknina – převážně z ovesných otrub. Díky tomu víte, že studie nebyla financována producenty chia semínek. Postavili totiž chia semínka proti skutečnému kontrolnímu přípravku, ne jen cukrové placebo pilulce nebo něčemu podobnému. Vlákninu tedy zohlednili. Takže pokud by konzumací chia semínek došlo k poklesu hmotnosti, věděli bychom, že to nebylo jen vlákninou, ale něčím, co je obsaženo jen v chia semínkách. Lidé konzumující mletá chia semínka zhubli znatelně více. Výrazně se jim zeštíhlil pas, měli výrazně menší obvod pasu (ukazatel břišního tuku). Přidaným příznivým účinkem pak bylo, že hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) klesly na hladinu značící protizánětlivé účinky chia. Možná tedy některá z těch 50 000 videí na YouTube nebyly úplně mimo mísu.
Existuje však jedna podoba chia prášku, od níž bych se držel dál. Již jsem hovořil o použití gelu z chia semínek jako náhrady za vejce či olej při pečení. Smícháte čajovou lžičku semínek s čtvrtinou šálku vody a necháte hodinu a půl odležet. Jistě jde o způsob, jak snížit svůj cholesterol, ale zároveň chcete snížit své riziko infekce salmonelou, jenže v různých státech již došlo k propuknutím nákazy salmonelou, pocházející z naklíčených mletých chia semínek. Klíčení může vytvořit ideální prostředí pro množení bakterií. Napříč americkými státy bylo infikováno 94 lidí. Je sice pravda, že to není tak velký problém, jako vejce nakažená salmonelou, vzhledem k tomu, že ta každoročně zapříčiní infekci asi u 79 000 Američanů, ale přesto bych vám doporučil se naklíčeným mletým chia semínkům vyhýbat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Marcinek K, Krejpcio Z. Chia seeds (Salvia hispanica): health promoting properties and therapeutic applications – a review. Rocz Panstw Zakl Hig. 2017;68(2):123-129.
- Valdivia-lópez MÁ, Tecante A. Chia (Salvia hispanica): A Review of Native Mexican Seed and its Nutritional and Functional Properties. Adv Food Nutr Res. 2015;75:53-75.
- Pintado T, Herrero AM, Jiménez-colmenero F, Ruiz-capillas C. Strategies for incorporation of chia (Salvia hispanica L.) in frankfurters as a health-promoting ingredient. Meat Sci. 2016;114:75-84.
- Santos-lópez JA, Garcimartín A, López-oliva ME, et al. Chia Oil-Enriched Restructured Pork Effects on Oxidative and Inflammatory Status of Aged Rats Fed High Cholesterol/High Fat Diets. J Med Food. 2017;20(5):526-534.
- Borneo R, Aguirre A, León AE. Chia (Salvia hispanica L) gel can be used as egg or oil replacer in cake formulations. J Am Diet Assoc. 2010;110(6):946-9.
- Harvey RR, Heiman marshall KE, Burnworth L, et al. International outbreak of multiple Salmonella serotype infections linked to sprouted chia seed powder - USA and Canada, 2013-2014. Epidemiol Infect. 2017;145(8):1535-1544.
- Ayaz A, Akyol A, Inan-eroglu E, Kabasakal cetin A, Samur G, Akbiyik F. Chia seed () added yogurt reduces short-term food intake and increases satiety: randomised controlled trial. Nutr Res Pract. 2017;11(5):412-418.
- Nieman DC, Cayea EJ, Austin MD, Henson DA, Mcanulty SR, Jin F. Chia seed does not promote weight loss or alter disease risk factors in overweight adults. Nutr Res. 2009;29(6):414-8.
- Austria JA, Richard MN, Chahine MN, et al. Bioavailability of alpha-linolenic acid in subjects after ingestion of three different forms of flaxseed. J Am Coll Nutr. 2008;27(2):214-21.
- Nieman DC, Gillitt N, Jin F, et al. Chia seed supplementation and disease risk factors in overweight women: a metabolomics investigation. J Altern Complement Med. 2012;18(7):700-8.
- Vuksan V, Jenkins AL, Brissette C, et al. Salba-chia (Salvia hispanica L.) in the treatment of overweight and obese patients with type 2 diabetes: A double-blind randomized controlled trial. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2017;27(2):138-146.
- Chicco AG, D'alessandro ME, Hein GJ, Oliva ME, Lombardo YB. Dietary chia seed (Salvia hispanica L.) rich in alpha-linolenic acid improves adiposity and normalises hypertriacylglycerolaemia and insulin resistance in dyslipaemic rats. Br J Nutr. 2009;101(1):41-50.
- Ayerza R, Coates W, Lauria M. Chia seed (Salvia hispanica L.) as an omega-3 fatty acid source for broilers: influence on fatty acid composition, cholesterol and fat content of white and dark meats, growth performance, and sensory characteristics. Poult Sci. 2002;81(6):826-37.
- Vuksan V, Choleva L, Jovanovski E, et al. Comparison of flax (Linum usitatissimum) and Salba-chia (Salvia hispanica L.) seeds on postprandial glycemia and satiety in healthy individuals: a randomized, controlled, crossover study. Eur J Clin Nutr. 2017;71(2):234-238.
- Food Facts. From the U.S. Food and Drug Administration. Egg Safety: What You Need to Know.
Image credit: fesehe via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.