Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pomáhají doplňky s vitamínem C proti úzkostem?
Doplňky stravy proti úzkosti. Jaká jsou rizika a přínosy užívání vitaminu C při depresi a úzkosti?
„Nově přibývající důkazy naznačují, že vyšší denní příjem ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu je spojen s nižším výskytem úzkostí u dospělých lidí a současně větší radostí a spokojeností ze života a lepší emoční pohodou.“ Proto „přesvědčovat lidi ke zvýšení konzumace ovoce a zeleniny může prospět nejen jejich dlouhodobému fyzickému zdraví, ale také psychickému zdraví už v krátkodobém horizontu.“ Například konzumace ovoce má ochranou spojitost s hlavními zabijáky, jako je srdeční onemocnění, mrtvice, cukrovka a rakovina, ale i deprese. Otázkou je, proč tomu tak je.
Představeno bylo několik možných rozdílných mechanismů. Například může jít o antioxidanty a protizánětlivé účinky plodin a s tím spojené vychytávání volných radikálů zapojených do zánětu souvisejícího s depresí. Pokud je to tak, stačilo by užívat doplněk s vitamínem C? V mozku nalezneme jedny z nejvyšších hladin vitamínu C v těle. Myšlenka je taková, že doplňováním vitamínu C bychom mohli dosáhnout léčivého účinku na nemoci mozku. Zejména když vezmeme v potaz, že nejde jen o antioxidant, ale vitamín C má i jiné klíčové funkce v mozku, například pomáhá utvářet neurotransmitery, jako je dopamin. Jestli doplňky pomohou, se dozvíme jedině náležitým otestováním.
Jedna studie naměřila příznivý účinek přidání vitamínu C jako doplňkové léčby k antidepresivu, zatímco jiná studie nenašla žádný užitek doplňování vitamínu C.
Takže důkazy o účinku vitamínu C proti depresi máme smíšené. Zde je další studie, která nenaměřila přínosy z hlediska deprese, ale lidé randomizováni k užívání vitamínu C místo placeba vykazovali úbytek úzkostí. A nebyla to jediná studie.
Účinky orálních doplňků s vitamínem C na úzkosti u studentů: dvojitě zaslepená randomizovaná placebem kontrolovaná studie. Středoškolští studenti dostávali 500 mg céčka nebo placebo. 500 mg vitamínu C zhruba odpovídá obsahu v pěti pomerančích, čtyřech kiwi nebo guavách, případně jedné a půl žluté paprice. Již během dvou týdnů došlo ve srovnání s placebem díky vitamínu C ke snížení úzkostí a zároveň snížení tepové frekvence.
Díky těmto poznatkům ukazujícím možné účinky vitamínu C proti úzkostem si vědci dali za cíl zjistit, jestli by i jednorázová dávka dokázala ovlivnit emoční stav. Je to tak. Už po dvou hodinách od užití vitamínu C účastníci pocítili značný pokles úzkostí oproti placebu. Ovšem jen ti jedinci, kteří začínali s nejvážnějšími úzkostmi.
Jako bonus může užívání vitamínu C snižovat o pár čísel krevní tlak. Ovšem celé ovoce a zelenina umí to stejné a u těch, kteří to potřebují nejvíce, funguje možná ještě lépe. Jak jsem dříve ukázal, přidání dvou porcí ovoce a zeleniny do denního jídelníčku může mít přínosy pro psychickou pohodu do dvou týdnů. A nebudete ohroženi tvorbu ledvinových kamenů jako u doplňků stravy s vitamínem C, ačkoliv tento problém se týká jen mužů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Dreher ML. Whole fruits and fruit fiber emerging health effects. Nutrients. 2018;10(12):E1833.
- Ocean N, Howley P, Ensor J. Lettuce be happy: A longitudinal UK study on the relationship between fruit and vegetable consumption and well-being. Soc Sci Med. 2019;222:335-45.
- Angelino D, Godos J, Ghelfi F, et al. Fruit and vegetable consumption and health outcomes: an umbrella review of observational studies. Int J Food Sci Nutr. 2019;70(6):652-67.
- Kocot J, Luchowska-Kocot D, Kiełczykowska M, Musik I, Kurzepa J. Does vitamin c influence neurodegenerative diseases and psychiatric disorders? Nutrients. 2017;9(7):E659.
- Ballaz SJ, Rebec GV. Neurobiology of vitamin C: Expanding the focus from antioxidant to endogenous neuromodulator. Pharmacol Res. 2019;146:104321.
- Amr M, El-Mogy A, Shams T, Vieira K, Lakhan SE. Efficacy of vitamin C as an adjunct to fluoxetine therapy in pediatric major depressive disorder: a randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study. Nutr J. 2013;12:31.
- Sahraian A, Ghanizadeh A, Kazemeini F. Vitamin C as an adjuvant for treating major depressive disorder and suicidal behavior, a randomized placebo-controlled clinical trial. Trials. 2015;16:94.
- Sarris J, Murphy J, Mischoulon D, et al. Adjunctive nutraceuticals for depression: a systematic review and meta-analyses. Am J Psychiatry. 2016;173(6):575-87.
- Mazloom Z, Ekramzadeh M, Hejazi N. Efficacy of supplementary vitamins C and E on anxiety, depression and stress in type 2 diabetic patients: a randomized, single-blind, placebo-controlled trial. Pak J Biol Sci. 2013;16(22):1597-600.
- de Oliveira IJL, de Souza VV, Motta V, Da-Silva SL. Effects of oral vitamin c supplementation on anxiety in students: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Pak J Biol Sci. 2015;18(1):11-8.
- Moritz B, Schwarzbold ML, Guarnieri R, Diaz AP, S Rodrigues AL, Dafre AL. Effects of ascorbic acid on anxiety state and affect in a non-clinical sample. Acta Neurobiol Exp (Wars). 2017;77(4):362-72.
- Juraschek SP, Guallar E, Appel LJ, Miller ER. Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2012;95(5):1079-88.
- Appel LJ, Moore TJ, Obarzanek E, et al. A clinical trial of the effects of dietary patterns on blood pressure. DASH Collaborative Research Group. N Engl J Med. 1997;336(16):1117-24.
- Conner TS, Brookie KL, Carr AC, Mainvil LA, Vissers MCM. Let them eat fruit! The effect of fruit and vegetable consumption on psychological well-being in young adults: A randomized controlled trial. PLoS One. 2017;12(2):e0171206.
- Jiang K, Tang K, Liu H, Xu H, Ye Z, Chen Z. Ascorbic acid supplements and kidney stones incidence among men and women: a systematic review and meta-analysis. Urol J. 2019;16(2):115-20.
- Guan Y, Dai P, Wang H. Effects of vitamin C supplementation on essential hypertension: A systematic review and meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2020;99(8):e19274.