Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Poskytují lékaři pacientům zavádějící informace o rizicích a přínosech statinů?
Jaké je ošklivé tajemství léků podávaných na nemoci způsobené životním stylem? Kdyby pacienti znali pravdu o tom, jak málo tyto léky ve skutečnosti fungují, téměř nikdo by nesouhlasil s jejich užíváním.
Výrobci léků se snaží ze všech sil, například prostřednictvím přímých reklam, prezentovat léky jako preferované řešení pro regulaci cholesterolu, zatímco úpravu životosprávy se snaží shazovat. Odráží se to i v lékařské literatuře. Navzdory dekádám nabádání ke zlepšení v tomto úvodníku v Journal of the American Medical Association stojí: "Vysoký výskyt špatných životních návyků přetrvává, srdeční infarkty a mrtvice nadále zůstávají hlavní příčinou úmrtí v USA." Evidentně musíme více pacientům nasazovat léky. V British Medical Journal na to zareagovali. Lékaři jsou opět žádáni, aby vystřízlivěli - přestali doufat, že úsilí pomoci pacientům a komunitám osvojit si zdravé životní návyky přinese ovoce, a začali lidem více předepisovat statiny. To nevidí, že jde o sebenaplňující se proroctví? Měl bych zmínit, že autor úvodníku na podporu statinů přiznal financování 11 různými farmaceutickými firmami, které vydělávají miliardy dolarů na lécích snižujících cholesterol.
S každým vydáním nového doporučení rozšiřujícího počet lidí, pro něž je vhodné užívání statinů, přichází kritika a nařčení z „líbání nohou průmyslu“. Je to pochopitelné, jelikož většina členů rady sestavující doporučení zřejmě má finanční střet zájmů. Dnes už většině statinů vypršel patent, máme tedy levné generické verze. Například nejbezpečnější a nejúčinnější statin je generikum Lipitoru, prodávaný jako atorvastatin. Vyjde na pár dolarů měsíčně. Dnes už tak pokyny k léčbě vysokého cholesterolu nejsou nutně součástí spiknutí průmyslu.
Problémem nejsou pokyny, ale americký způsob života. Důvodem, proč tolik lidí kandiduje na uživatele léků snižujících cholesterol a krevní tlak, je bídná péče o vlastní tělo. Z toho plyne, že jednotlivci musí převzít více odpovědnosti za své vlastní zdravé návyky a chování. Pokud nejste ochotni nebo nemůžete zlepšit svou stravu a upravit životosprávu dost na to, abyste své riziko snížili, jestli je vaše 10leté riziko prodělání srdečního infarktu 7,5 % a více a nadále tak zůstane, pak přínosy užívání statinů nejspíše převáží rizika. Rozhodnutí je na vás. Vaše tělo, vaše volba.
Jestli celkové vyhodnocení poměru přínosů a rizik odůvodňuje ve vašem konkrétním případě užívání léků, to nemůže rozhodnout žádná komise sestavující doporučení, systém zdravotní péče, ani váš lékař. Je to právě samotný pacient, který má plné právo rozhodnout se, jestli mu užívání léků za to stojí nebo ne. Některé osvícené osoby z oboru medicíny si to uvědomovaly již dříve, ale teprve nedávno se lékařská profese začala přesouvat od paternalistického přístupu „lékař ví vše nejlépe“ k výslovnému schvalování společného rozhodování založeného na důkazech a zájmech pacienta samotného.
Jedním z problémů při sdělování důkazů týkajících se statinů pro podporu společného rozhodování je skutečnost, že většina lékařů špatně rozumí konceptům rizika, pravděpodobnosti a statistiky. Pro preventivní medicínu je přitom jejich pochopení klíčové. Když lékaři nabízejí lék snižující cholesterol, dělají něco zcela jiného než je léčení nemocného pacienta. Promění se prakticky v prodejce životního pojištění, nabízí vám budoucí přínosy výměnou za průběžné náklady. V tomto novém druhu medicíny je neporozumění riziku ekvivalentem neznalosti základní anatomie. Pojďme se tedy na to podívat zblízka a zjistit, co přesně je v sázce.
Když výrobci léků říkají, že statiny snižují riziko srdečního infarktu o 36 %, jde o tzv. relativní riziko. Když se podíváte, kam odkazuje hvězdička, zjistíte, jak k číslu dospěli. Ve velké klinické studii 3 % pacientů užívajících placebo prodělala srdeční infarkt za určité časové období, zatímco u uživatelů toho léku to byly jen 2 %. Takže léčivo snížilo riziko srdečního infarktu z 3 na 2 %. Pokles asi o třetinu, proto uváděné snížení relativního rizika o 36 %. Můžeme se však na to podívat i jinak, 3 a 2 % znamená, že absolutní riziko pokleslo jen o 1 %. Takže v praxi je vaše šance na vyhnutí se infarktu během několika příštích let asi 97 % bez jakékoliv léčby, zvýšit ji můžete asi na 98 % každodenním užíváním statinů. Ještě to lze vyjádřit tak, že byste museli lék podávat 100 lidem, abyste zabránili jednomu infarktu. Taková statistika hodně lidí šokuje.
Když se pacientů zeptáte, v jaké účinky po informování věřili, rozhodně si nemysleli, že šance vyhnout se infarktu v příštích letech je při užívání statinů 1 : 100. Čekali 1 : 2. V průměru si mysleli, že většina pacientů bude moci odvrátit srdeční infarkt, ne jen 1 % pacientů. Na tento rozdíl mezi skutečnými a očekávanými přínosy může být nahlíženo jako na lékařské dilema. Na jednu stranu není eticky přijatelné, aby poskytovatelé zdravotní péče úmyslně klamali lidi a tvrdili jim, že léky účinkují lépe, než tomu je. Na druhou stranu, jak jinak přimět lidi, aby své pilulky užívali?
Když se lidí zeptáte, chtějí snížit absolutní riziko alespoň o 30 %, mají-li denně užívat léky snižující cholesterol. Jenže snížení absolutního rizika je reálně jen okolo 1 %. Malým nehezkým tajemstvím je, že kdyby pacienti znali pravdu o tom, jak málo tyto léky vlastně fungují, skoro nikdo by s jejich užíváním nesouhlasil. Takže lékaři buď své pacienty dostatečně neinformují, nebo jim podávají zavádějící informace. Vzhledem k tomu, že většina pacientů očekává mnohem větší přínosy, než jakých se jim dostane, vzniká napětí mezi právem pacienta znát pravdu a možným snížením ochoty užívat léky, když se pravdu dozví. Zní to hrozně paternalisticky, ale v sázce mohou být stovky tisíc životů.
Kdyby pacienti věděli všechno, lidé by umírali. Statiny užívá asi 20 milionů Američanů. I kdyby zachránily jen 1 ze 100, stále by to znamenalo stovky tisíc zmařených životů, pokud by všichni statiny přestali užívat. Je paradoxní, že plné informování pacientů o statinech by zhoršilo právě ty následky, kterým mají předejít.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Byrne S, Niederdeppe J, Avery RJ, Cantor J. "When diet and exercise are not enough": an examination of lifestyle change inefficacy claims in direct-to-consumer advertising. Health Commun. 2013;28(8):800-13.
- Robinson JG. Accumulating evidence for statins in primary prevention. JAMA. 2013;310(22):2405-6.
- Abramson JD, Rosenberg HG, Jewell N, Wright JM. Authors' reply to Huffman and colleagues. BMJ. 2014;348:g1523.
- Lenzer J. Half of panelists on controversial new cholesterol guideline have current or recent ties to drug manufacturers. BMJ. 2013;347:f6989.
- Rosenbaum L. Conflicts of interest: part 1: Reconnecting the dots—reinterpreting industry-physician relations. N Engl J Med. 2015;372(19):1860-4.
- Yebyo HG, Aschmann HE, Kaufmann M, Puhan MA. Comparative effectiveness and safety of statins as a class and of specific statins for primary prevention of cardiovascular disease: A systematic review, meta-analysis, and network meta-analysis of randomized trials with 94,283 participants. Am Heart J. 2019;210:18-28.
- Greenland P. Cardiovascular Guideline Skepticism vs Lifestyle Realism? JAMA. 2018;319(2):117-8.
- Newman CB, Preiss D, Tobert JA, et al. Statin Safety and Associated Adverse Events: A Scientific Statement From the American Heart Association. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2019;39(2):e38-81.
- Barrett B, Ricco J, Wallace M, Kiefer D, Rakel D. Communicating statin evidence to support shared decision-making. BMC Fam Pract. 2016;17:41.
- Martyn C. Risky business: doctors' understanding of statistics. BMJ. 2014;349:g5619.
- Lipitor.
- Lipitor.
- Diamond DM, Ravnskov U. How statistical deception created the appearance that statins are safe and effective in primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Expert Rev Clin Pharmacol. 2015;8(2):201-10.
- Lytsy P, Westerling R. Patient expectations on lipid-lowering drugs. Patient Educ Couns. 2007;67(1-2):143-50.
- Trewby PN, Reddy AV, Trewby CS, Ashton VJ, Brennan G, Inglis J. Are preventive drugs preventive enough? A study of patients' expectation of benefit from preventive drugs. Clin Med (Lond). 2002;2(6):527-33.
- Diprose W, Verster F. The Preventive-Pill Paradox: How Shared Decision Making Could Increase Cardiovascular Morbidity and Mortality. Circulation. 2016;134(21):1599-600.