Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potravinové zdroje alkylfenolových endokrinních disruptorů
Potraviny živočišného původu (zejména ryby) jsou zřejmě pro lidi nevýznamnějším zdrojem průmyslových znečišťujících látek, jakými jsou alkylfenolové xenoestrogeny.
Existuje mnoho tříd průmyslových znečišťujících látek narušujících endokrinní systém. Obavy z alkylfenolů se začaly objevovat až před pár desetiletími, kdy si skupina badatelů z Tufts University povšimla nadměrného množení lidských rakovinových buněk prsu uložených v určitých typech plastových nádob. To je účinek podobný tomu, který uvidíte, když buňky vystavíte nějakému estrogenu. Jako viníka označili alkylfenol louhující se z plastu. Jeho účinky při testu na lidských buňkách rakoviny prsu byly podobné účinkům estrogenu.
To není dobré. Evropské země proto začaly zakazovat a omezovat použití těchto chemikálií. Ovšem americká EPA reagovala pomalu. Půl miliónu tun těchto chemikálií se nadále každý rok dostávalo do životního prostředí. Bylo jich tolik, že se nacházely i v dešťových kapkách a poté se hromadily v potravinovém řetězci.
Již jsem hovořil o epidemii sezónních alergií v Japonsku. Kde v japonské stravě nalezneme tyto endokrinní disruptory s možným zesilujícím účinkem na alergické reakce? Převážně v kuřecím mase a nejvíce v rybách. V tělech vodních živočichů a ptáků se tyto chemikálie soustřeďují nejvíce. Dosahují hladin tisíckrát vyšších, než jsou ty v životním prostředí, jelikož se jedná o látky rozpustné v tucích. Proto mohou snadno kontaminovat potraviny živočišného původu, které jsou považovány za nejdůležitější zdroj mnoha organických znečišťujících látek, nejen alkylfenolů, u lidí. Tato skupina také zjistila, že rybí maso dopadlo nejhůře.
Které druhy ryb? Ančovičky a makrely byly nejhorší v této studii, v této studii pak losos a treska. Losos byla dokonce jediná testovaná potravina, která byla kontaminovaná nonylfenol diethoxylátem, který je ještě silnější než běžný nonylfenol.
A hladiny kontaminace ryb odpovídaly těm, při kterých rakovinné buňky ve zkumavkách začínají bláznivě růst.
Tato zjištění jsou v souladu se skutečností, že konzumace mořských živočichů je spojována se závažným astmatem a běžnou i závažnou alergickou rýmou s alergickým zánětem spojivek, což je v podstatě projev alergie na sezónní pyl. Dále pak běžná a závažná forma ekzému a alergické onemocnění kůže u dospívajících lidí po celém světě.
Pokud tyto syntetické xenoestrogeny hrají roli, co pak přírodní fytoestrogeny, které se nacházejí třeba v sójových potravinách? Ukazuje se, že u pacientů s astmatem je konzumace stravy se středně vysokými až vysokými hladinami sójových fytoestrogenů spojena s lepší funkcí plic a lepším stavem astmatu. Takže bychom se měli zabývat těmito chemickými znečišťujícími látkami, které dopadají na zem s deštěm a kontaminují rostliny, půdu a poté se shromažďují v potravinovém řetězci, jelikož se ukládají v tuku zvířat. Člověk se nyní dá považovat za vrcholného predátora ekosystému, tak jako lední medvěd nebo orel bělohlavý.
Naštěstí už mezi námi není mnoho kanibalů. Ovšem, určitá skupina se i nadále živí z lidských tkání (kojenci). Bylo zjištěno, že alkylfenoly se hromadí v lidském mateřské mléce, a to zejména u žen, které konzumují ryby. Nejvyšší hladiny těchto znečišťujících látek narušujících endokrinní systém byly nalezeny ve vzorcích mléka matek, které dle svých výpovědí jedly ryby nejméně dvakrát týdně. To je v souladu se skutečností, že konzumace mořských živočichů je významným zdrojem příjmu alkylfenolu.
A dokonce už tyto mírně zvýšené hladiny endokrinních disruptorů v mléce matek s jídelníčkem bohatým na mořské živočichy mohou být spojeny s nežádoucími účinky na neurologický vývoj dítěte, růst plodu a poporodní růst, a také fungování paměti u kojených dětí. Tyto znečišťující látky totiž mohou ovlivňovat endokrinní nebo hormonální systém.
Ještě horší jsou pak čisté živočišné tuky, například kuřecí tuk, sádlo a lůj, které zde byly považovány za tuky na vaření. Špatně je na tom i rybí olej. Konzumace kapslí s rybím olejem a zpracovaných výrobků z ryb byla spojena se shromažďováním alkylfenolu v mateřském mléce, opět kvůli bioakumulaci v potravinovém řetězci.
Navíc je problémem, že jateční zbytky recyklujeme a používáme ke krmení hospodářských zvířat. Hladiny se tak mohou v potravinách živočišného původu zvyšovat a zvyšovat.
Reakce jednoho komentátora byla následující: Ano, tyto znečišťující látky kontaminují lidské mléko, ale kontaminují také kravské mléko. Žijeme v tom stejném znečištěném světě. Dokonce bylo zjištěno, že kojenecká výživa je více než 5x kontaminovanější než mateřské mléko. Takže lidské mateřské mléko je pro dítě stále nejlepší volbou. Nicméně studie tohoto typu jsou důležité pro zajištění dobrých rad ohledně toho, co by měly kojící matky konzumovat. Účelem je zabránit těmto znečišťujícím látkám v pronikání do těl kojenců.
Mohli bychom se zbavit prostředníka v podobě ryb, posunout se na potravním řetězci níž – v naději, že snížíme naše vystavení těmto průmyslovým toxinům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Bergman, J. J. Heindel, T. Kasten, K. A. Kidd, S. Jobling, M. Neira, R. T. Zoeller, G. Becher, P. Bjerregaard, R. Bornman, I. Brandt, A. Kortenkamp, D. Muir, M.-N. B. Drisse, R. Ochieng, N. E. Skakkebaek, A. S. Byléhn, T. Iguchi, J. Toppari, T. J. Woodruff. The impact of endocrine disruption: A consensus statement on the state of the science. Environ. Health Perspect. 2013 121(4):A104 - 6.
- L. S. Birnbaum. State of the science of endocrine disruptors. Environ. Health Perspect. 2013 121(4):A107.
- A. M. Soto, H. Justicia, J. W. Wray, C. Sonnenschein. P-Nonyl-phenol: An estrogenic xenobiotic released from
- R. J. B. Peters, H. Beeltje, R. J. van Delft. Xeno-estrogenic compounds in precipitation. J. Environ. Monit. 2008 10(6):760 - 769.
- B. Shao, H. Han, D. Li, Y. Ma, X. Tu, Y. Wu. Analysis of alkylphenol and bisphenol A in meat by accelerated solvent extraction and liquid chromatography with tandem mass spectrometry. Food Chem. 2007 105(3):1236 - 1241.
- F. Ferrara, F. Fabietti, M. Delise, E. Funari. Alkylphenols and alkylphenol ethoxylates contamination of crustaceans and fishes from the Adriatic Sea (Italy). Chemosphere 2005 59(8):1145 - 1150.
- H. R. Andersen, A. M. Andersson, S. F. Arnold, H. Autrup, M. Barfoed, N. A. Beresford, P. Bjerregaard, L. B. Christiansen, B. Gissel, R. Hummel, E. B. Jorgensen, B. Korsgaard, R. Le Guevel, H. Leffers, J. McLachlan, A. Moller, J. B. Nielsen, N. Olea, A. Oles-Karasko, F. Pakdel, K. L. Pedersen, P. Perez, N. E. Skakkeboek, C. Sonnenschein, A. M. Soto. Comparison of short-term estrogenicity tests for identification of hormone-disrupting chemicals. Environ. Health Perspect. 1999 107 - Suppl - 1:89 - 108.
- P. Ellwood, M. I. Asher, L. García-Marcos, H. Williams, U. Keil, C. Robertson, G. Nagel. Do fast foods cause asthma, rhinoconjunctivitis and eczema? Global findings from the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) phase three. Thorax 2013 68(4):351 - 360.
- C. Bime, C. Y. Wei, J. Holbrook, L. J. Smith, R. A. Wise. Association of dietary soy genistein intake with lung function and asthma control: A post-hoc analysis of patients enrolled in a prospective multicentre clinical trial. Prim Care Respir J 2012 21(4):398 - 404.
- N. Ademollo, F. Ferrara, M. Delise, F. Fabietti, E. Funari. Nonylphenol and octylphenol in human breast milk. Environ Int 2008 34(7):984 - 987.
- G.-W. Chen, W.-H. Ding, H.-Y. Ku, H.-R. Chao, H.-Y. Chen, M.-C. Huang, S.-L. Wang. Alkylphenols in human milk and their relations to dietary habits in central Taiwan. Food Chem. Toxicol. 2010 48(7):1939 - 1944.
- J. G. Dórea. Alkylphenols and other pollutants contaminate human milk as well as cow's milk: Formula feeding cannot abate exposure in nursing infants. Environ Int 2009 35(2):451.
- K. Guenther, V. Heinke, B. Thiele, E. Kleist, H. Prast, T. Raecker. Endocrine disrupting nonylphenols are ubiquitous in food. Environmental science & technology 2002 36(8):1676 - 1680.
- B. Björkstén. Effects of intestinal microflora and the environment on the development of asthma and allergy. Springer Semin. Immunopathol. 2004 25(3 - 4):257 - 270.
- K. Saito, T. Yokoyama, Y. Miyake, S. Sasaki, K. Tanaka, Y. Ohya, Y. Hirota. Maternal meat and fat consumption during pregnancy and suspected atopic eczema in Japanese infants aged 3-4 months: The Osaka Maternal and Child Health Study. Pediatr Allergy Immunol 2010 21(1 - Pt - 1):38 - 46.
- Y. Miyake, K. Tanaka, H. Okubo, S. Sasaki, M. Arakawa, others. Dietary meat and fat intake and prevalence of rhinoconjunctivitis in pregnant Japanese women: Baseline data from the Kyushu Okinawa Maternal and Child Health Study. Nutrition Journal 2012 11(1):19.
- Y. Kaneko, Y. Motohashi, H. Nakamura, T. Endo, A. Eboshida. Increasing prevalence of Japanese cedar pollinosis: A meta-regression analysis. Int. Arch. Allergy Immunol. 2005 136(4):365 - 371.
- J.-L. Suen, C.-H. Hung, H.-S. Yu, S.-K. Huang. Alkylphenols--potential modulators of the allergic response. Kaohsiung J. Med. Sci. 2012 28(7 - Suppl):S43 - 8.
- S. De Coster, N. van Larebeke. Endocrine-disrupting chemicals: Associated disorders and mechanisms of action. J Environ Public Health 2012 2012:713696.
- K Sasaki. Determination of Alkylphenols and 2, 4-Dichlorophenol in Foods. 1999 40(6):460 - 472.
- A. Blom, E. Ekman, A. Johannisson, L. Norrgren, M. Pesonen. Effects of xenoestrogenic environmental pollutants on the proliferation of a human breast cancer cell line (MCF-7). Arch. Environ. Contam. Toxicol. 1998 34(3):306 - 310.
- I Mao,Y Lu,M Chen. A simplified method for simultaneous quantitation of alkylphenols and alkylphenol ethoxylates in meat and fish using high-performance liquid chromatography with fluorescence detection. Int. J. Environ. Anal. Chem. 2007 86(10):713-722.
- H. Adachi, A. Hino. Trends in nutritional intake and serum cholesterol levels over 40 years in Tanushimaru, Japanese men. J Epidemiol 2005 15(3):85 - 89.
- B. M. Thomson, P. J. Cressey, I. C. Shaw. Dietary exposure to xenoestrogens in New Zealand. J. Environ. Monit. 2003 5(2):229 - 235.
- R. Renner. European bans on surfactant trigger transatlantic debate. Environ. Sci. Technol. 1997 31(7):316A - 20A.
- N. Olea, P. Pazos, J. Exposito. Inadvertent exposure to xenoestrogens. Eur. J. Cancer Prev. 1998 7 - Suppl - 1(NA):S17 - 23.
- L. J. Guillette Jr, D. B. Pickford, D. A. Crain, A. A. Rooney, H. F. Percival. Reduction in penis size and plasma testosterone concentrations in juvenile alligators living in a contaminated environment. Gen. Comp. Endocrinol. 1996 101(1):32 - 42.
- V. Bencko. Human exposure to endocrine disrupters: Carcinogenic risk assessment. Folia Histochem. Cytobiol. 2001 39 - Suppl - 2:24 - 25.
Images thanks to nordique, mineobskuriteter and chesbayprogram via flickr, Dezidor via Wikimedia, and Marion County, Oregon