Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potraviny, které dokáží utlumit gen pro metastazování rakoviny
Ženy s rakovinou prsu by měly do svého jídelníčku zařadit velká množství brukvovité zeleniny.
Obě studie, Women's Intervention Nutrition Study a Women's Health Initiative Study ukázaly, že ženy randomizované ke konzumaci nízkotučné stravy měly příznivější míru přežití rakoviny. Počkejte chvíli. Co ta studie Women's Healthy Eating and Living Study, ve které ženy s rakovinou prsu byly také randomizovány ke snížení příjmu tuku na 15 až 20 % kalorií, přesto však po sedmi letech nebyl nalezen žádný rozdíl v míře relapsu rakoviny nebo přežití? Kdykoliv se vám dostane neočekávaných výsledků, musíte vždy ověřit, jestli lidé skutečně pečlivě dodržovali pokyny. Například když randomizujeme lidi do skupiny na odvykání kouření a jim stejně vyjde shodný výskyt rakoviny plic jako skupině, která nemá za úkol přestat kouřit, bude pravděpodobným vysvětlením, že pokusná skupina ve skutečnosti kouřit nepřestala. Ve studii Women's Healthy Eating and Living Study obě skupiny, intervenční i kontrolní, začínaly na 30 % kalorií z tuku. Pak bylo dietní skupině řečeno, ať podíl sníží na 15 až 20 % kalorií. Na konci studie byl naměřen „pokles“ z 28,5 % kalorií z tuku na 28,9 % kalorií z tuku! Vlastně vůbec nic nezměnily. Není proto divu, že se skupina nedočkala přínosu proti rakovině prsu.
Nicméně když ke všem ostatním zahrnete i tu nepovedenou studii, tak účinek nízkotučné stravy na přežití rakoviny prsu jasně uvidíte, snížené riziko relapsu rakoviny prsu i úmrtí. Závěr: Přechod na nízkotučnou stravu po diagnostikování rakoviny prsu může zlepšit vyhlídky na přežití rakoviny snížením rizika návratu rakoviny. A nyní už možná i víme proč. Tkví to v cílení na rakovinné buňky spouštěcí metastázu skrze tukový receptor CD36, o čemž jsem již hovořil v posledních dvou videích.
Víme, že receptor zodpovědný za šíření rakoviny je posilován v aktivitě nasyceným tukem. Existuje i potravina, která by ho mohla tlumit? Brokolice. Brokolice vykazuje schopnost tlumit expresi CD36 až o 35 %, tedy alespoň u myší. Ze všech druhů ovoce a zeleniny jen brukvovitá zelenina jako brokolice byla spojena se značným snížením celkového rizika rakoviny a ne jen prvního propuknutí rakoviny. Lidé s rakovinou močového měchýře konzumující brokolici zjevně žijí déle než ti, kteří brokolici nejedí. Lidé s rakovinou plic konzumující více brukvovité zeleniny také zjevně přežívají delší dobu. Například po jednom roce 75 % pacientů s rakovinou plic konzumujících více než jednu porci brukvovité zeleniny denně bylo stále mezi živými. Naopak většina pacientů konzumujících méně než půl porce denně byla již mrtvá, zabitá rakovinou.
Rakovina vaječníků. „Konzumace brukvovité zeleniny zlepšovala vyhlídky na přežití,“ zatímco „maso vyhlídky na přežití snižovalo.“ Mléko zjevně taktéž zdvojnásobovalo riziko úmrtí. Zde jsou grafy přežití. Například po osmi letech zhruba 40 % pacientek s rakovinou vaječníků s průměrným příjmem masa a mléka bylo po smrti. U pacientek s příjmem masa a mléka nanejvýš pár porcí týdně to bylo jen 20 %.
Mohlo to být prostě tím, že tuk a cholesterol z masa zvyšoval hladiny cirkulujícího estrogenu. Nebo to bylo růstovými hormony z masa, případně všemi těmi karcinogeny. A galaktóza, cukr přirozeně obsažený v mléku může mít také přímé toxické účinky na vaječníky. Mléčné výrobky jsou také plné hormonů. Nicméně snížení rizika pomocí brokolice a zvýšení rizika kvůli masu a mléku je zároveň v souladu s mechanismem CD36 pro šíření rakoviny, o kterém jsem vám již pověděl.
Co takhle rozhodnout testem u pacientů s pokročilým stádiem rakoviny slinivky, podávat jim brokolicové klíčky v prášku nebo placebo. V porovnání s těmi v placebo skupině měli lidé v brokolicové skupině nižší úmrtnost...“ Po měsíci bylo 18 % lidí v placebo skupině mrtvých, v brokolicové skupině nezemřel nikdo. Za tři měsíce zemřela v placebo skupině další čtvrtina lidí, ale v brokolicové skupině ani jeden. Za šest měsíců bylo i 43 % zbývajících lidí z placebo skupiny po smrti, stejně jako prvních 25 % lidí z brokolicové skupiny. Naneštěstí pacienti věděli, ve které skupině jsou, jelikož brokolici cítili, když si říhli. Tím se příslušnost prozradila a porovnání s placebem se nekonalo. Navíc ani nebyli pořádně randomizováni, jelikož mnoho pacientů se odmítalo účastnit studie, pakliže nebudou součástí aktivně léčené skupiny. Pro to máme pochopení, ale výsledky jsou kvůli tomu ještě méně vypovídající. Nevadí, trocha brokolice přece neublíží. Právě absence negativ vedla ke vzniku „Doporučení pro ženy podstupující léčbu rakoviny prsu,“ ve kterém radí například zahrnout „libovolné kulinářské využití brukvovité zeleniny...“ To stejné platí pro omezení nasyceného tuku.
„Je načase pacientům s rakovinou prsu předepsat nízkotučnou stravu?“ „Ačkoliv radit ženám, aby po diagnostikování rakoviny prsu začaly jíst zdravěji, zaručeně prospěje celkovému zdraví,“ píše se v úvodníku časopisu National Cancer Institute, tak „současné důkazy stále nejsou dosti silné k prokázání, že jim to pomůže i snížit riziko návratu rakoviny a úmrtí.“ Co však můžete ztratit? Konec konců, jak říkají, zaručeně prospějete celkovému zdraví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chlebowski RT, Blackburn GL, Thomson CA, et al. Dietary fat reduction and breast cancer outcome: Interim efficacy results from the Women's Intervention Nutrition Study. J Natl Cancer Inst. 2006;98(24):1767-76.
- Chlebowski RT, Aragaki AK, Anderson GL, et al. Association of low-fat dietary pattern with breast cancer overall survival: A secondary analysis of the Women's Health Initiative Randomized Clinical Trial. JAMA Oncol. 2018;4(10):e181212.
- Pierce JP, Natarajan L, Caan BJ, et al. Influence of a diet very high in vegetables, fruit, and fiber and low in fat on prognosis following treatment for breast cancer: The Women's Healthy Eating and Living (WHEL) randomized trial. JAMA. 2007;298(3):289-98.
- López-Soto A, Gonzalez S, Smyth MJ, Galluzzi L. Control of metastasis by NK cells. Cancer Cell. 2017;32(2):135-54.
- Xing MY, Xu SZ, Shen P. Effect of low-fat diet on breast cancer survival: A meta-analysis. Asian Pac J Cancer Prev. 2014;15(3):1141-4.
- Pascual G, Avgustinova A, Mejetta S, et al. Targeting metastasis-initiating cells through the fatty acid receptor CD36. Nature. 2017;541(7635):41-5.
- Hua W, Huang HZ, Tan LT, et al. CD36 mediated fatty acid-induced podocyte apoptosis via oxidative stress. PLoS One. 2015;10(5):e0127507.
- Chen YJ, Wallig MA, Jeffery EH. Dietary broccoli lessens development of fatty liver and liver cancer in mice given diethylnitrosamine and fed a western or control diet. J Nutr. 2016;146(3):542-50.
- Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, et al. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017;46(3):1029-56.
- Tang L, Zirpoli GR, Guru K, et al. Intake of cruciferous vegetables modifies bladder cancer survival. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2010;19(7):1806-11.
- Wu QJ, Yang G, Zheng W, et al. Pre-diagnostic cruciferous vegetables intake and lung cancer survival among Chinese women. Sci Rep. 2015;5:10306.
- Dolecek TA, McCarthy BJ, Joslin CE, et al. Prediagnosis food patterns are associated with length of survival from epithelial ovarian cancer. J Am Diet Assoc. 2010;110(3):369-82.
- Lozanovski VJ, Polychronidis G, Gross W, et al. Broccoli sprout supplementation in patients with advanced pancreatic cancer is difficult despite positive effects-results from the POUDER pilot study. Invest New Drugs. 2020;38(3):776-84.
- Lemanne D, Maizes V. Advising women undergoing treatment for breast cancer: A narrative review. J Altern Complement Med. 2018;24(9-10):902-9.
- Ligibel JA. Is it time to give breast cancer patients a prescription for a low-fat diet? JNCI Cancer Spectr. 2018;2(4):pky066.