Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potraviny pro růst vlasů
Pálivé papriky, sójové potraviny a dýňová semínka mohou pomoci při vypadávání vlasů.
Androgenní alopecie, neboli mužské a ženské plešatění, je jedním z nejčastějších chronických problémů, se kterými lidé chodí k dermatologům. Takže tomu říkají mužské plešatění a ženské plešatění? Ano, u mužů lze hovořit o mužském plešatění a u žen o ženském plešatění, obojí dle vlastního typického vzoru. Dobře. Každopádně jde o progresivní úbytek vlasů převážně ve středové části kštice. O doplňcích proti řídnutí vlasů už jsem mluvil. Mluvil jsem i o lécích proti řídnutí vlasů. A co potraviny proti řídnutí vlasů? Jakou roli může hrát strava v léčbě plešatění?
Pokusy na lidech s transplantací stolice nám poskytly nápovědu, jak mocný je vlastně náš mikrobiom. Máme zprávy o ústupu plešatění po zavedení kaše z čerstvých fekálií dárce do tlustého střeva jiné osoby. A rozdíl nebyl malý. Zcela plešatému muži začnou znovu růst vlasy už pár měsíců po fekální transplantaci. Po roce a kousku pak můžeme vidět, že mu vlasy dorostly po celé ploše. Poučením není pít hnědé koktejly, ale udržovat si spokojenou střevní mikroflóru.
Populační studie ukázaly, že mužské plešatění je spojeno se špatnými spacími návyky a s konzumací masa a nezdravého jídla. Naopak ochrannou spojitost nalezli vědci při konzumaci syrové zeleniny, čerstvých bylin a časté konzumaci sójového mléka. Pití sójového nápoje na týdenní bázi bylo spojeno se snížením pravděpodobnosti středního až silného úbytku vlasů o 62 %, díky čemuž vyvstává možnost existence rostlinných sloučenin s ochrannými účinky.
Doplňková a alternativní léčba „se chlubí schopností ‚vyléčit‘ ztrátu vlasů ‚bezpečně‘ a ‚s méně vedlejšími účinky‘ než konvenční medicína. Je však důležité prohlédnout, co stojí za těmito přehnanými hesly a marketingem, kriticky zhodnotit vědeckou literaturu.“ Mnoho studií je jen málo relevantních, protože čerpá z pokusů na oholených hlodavcích. Proč nezkusit potřít oholené myši včelím jedem? A když už dělají klinické studie na opravdových lidech, někdy chybí placebo skupina. Nemáme pak ponětí, jestli s tím potravina jakkoliv souvisela.
Máme však randomizovanou dvojitě zaslepenou a placebem kontrolovanou studii látek z chilli papriček a sóji, která ukázala, že tyto látky významně podporují růst vlasů. Zde je pár snímků mužů i žen před a po testování. Dobře, ale jak vysoké dávky byly použity? 6 mg kapsaicinu denně a 75 miligramů isoflavonů. A jak taková dávka vypadá v podobně skutečné potraviny? 6 mg kapsaicinu získáte už při konzumaci čtvrtiny čerstvé jalapeno papričky denně. To zní velmi proveditelně. A 75 mg isoflavonů získáte konzumací tři čtvrtě šálku tempehu nebo sójových bobů. Pražené sójové boby jsou koncentrované, jde o na sucho pražené sójové boby. Nicméně s ohledem na vznik koncových produktů pokročilé glykace v potravinách s vysokým obsahem tuku/bílkovin bych vám doporučil vyvarovat se pravidelné konzumaci pražených ořechů, semínek nebo sóji.
Máme také randomizovanou dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou studii oleje z dýňových semínek. Jak je to napadlo? V roce 2009 studie z Jižní Koreje zjistila, že randomizování mužů s nezhoubně zvětšenou prostatou k užívání jen 320 mg dýňového oleje denně (to je asi šestnáctina čajové lžičky, pár kapek za den) zesílilo proud moči při močení. Proud moči se nadále zhoršoval v kontrolní skupině, zatímco při užívání ekvivalentu konzumace cca dvou dýňových semínek denně muži pozorovali značné zlepšení. Takový účinek by šlo považovat za antiandrogenní, proto by mohl pomoci s úbytkem vlasů.
U myší to zřejmě při místním podání fungovalo. Co zkusit lidem podávat dýňová semínka k snědku. Ublížit jim to nemůže. Je smutné, že často vyhazujeme semínka z dýní, tykví nebo melounů, přitom právě semínka jsou bohatým zdrojem živin. Jestli semínka pomáhají proti plešatění, se dozvíme jedině otestováním.
Ve studii 76 mužů trpících typickým mužským plešatěním dostávalo 400 mg oleje z dýňových semen denně v kapslích. Kontrolní skupina dostávala kapsle s placebem. Test trval pár měsíců. Opakuji, že dostávali ekvivalent pouhých dvou dýňových semínek denně, maximálně dvou a půl semínek. Růst vlasů na hlavě měřili pomocí celé řady objektivních i subjektivních měřítek. A po 24 týdnech léčby bylo subjektivní zlepšení a skóre spokojenosti vyšší právě ve skupině se skutečným dýňovým olejem. A také měli objektivně více vlasů. 40% nárůst počtu vlasů v porovnání s pouhým 10% nárůstem v placebo skupině. Zde jsou názorné ukázky, snímky pořízené před a po. Ukazují zahuštění vlasového porostu po užívání dvou a půl dýňových semínek v podobě dýňového oleje. Když tyto snímky ukážete nezaujatým pozorovatelům, kteří nevědí, kdo je v které skupině, tak vyhodnotí, že placebo skupina si s přibývajícím časem přihoršovala, ale v dýňové skupině došlo k velkému zlepšení.
V dýňové skupině 95 % účastníků mělo stejné nebo hustší vlasy, zatímco v kontrolní skupině přes 90 % zůstalo beze změny nebo jim vlasy ubyly. Jelikož jsou tyto účinky docela výrazné, je důvod obávat se sexuálních vedlejších účinků? Při prozkoumání indexu erektilní dysfunkce před a po nebyl nalezen žá
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org