Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potraviny s nejlepšími účinky na autismus
Množství sulforafanu, jaké najdeme v porci brokolicových klíčků v hodnotě 1 Kč, podle testů stačí ke zlepšení autismu takovým způsobem, jakým to nikdy žádný lék v randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studii nedokázal.
Možná si pamatujete moji sérii videí o enzymu stárnutí zvaném TOR. Těla dětí s autismem mají sklony k vyšší aktivitě enzymu TOR. Tato hyperaktivní signalizace TOR může ve skutečnosti hrát roli v zapříčiňováni autismu, což činí z TORu potenciální cíl léčby autismu. Dokonce bychom mohli nemoc i zvrátit, kdybychom uměli zacílit po proudu signalizaci TORu. Například mezi TORem a S6K1. Inu, to je vlastně jeden ze způsobů, jakým účinné látky z brokolice zabíjejí buňky rakoviny prostaty. Tlumí signální transdukci mezi TORem a S6K1. To samé u rakoviny prsu. Sulforafan je silný inhibitor rakovinných buněk prsu, protože se zaměřuje na další prvky cesty TORu.
Takže kdybychom dali autistům brokolici, pakliže sulforafan zablokuje TOR, možná by to zabránilo i některým synaptickým dysfunkcím, jež přispívají k projevům autismu. Toto je ještě navíc ke čtyřem dalším cestám, kterými blokuje rozvoj autismu. Těmi jsou ochrana před oxidačním stresem a sníženou antioxidační kapacitou, oprava mitochondriálních dysfunkcí a ochrana před zánětem mozku. Dokáže to nejen v Petriho misce. Sulforafan dokáže překonat hematoencefalickou (krev-mozek) bariéru. Sníte brokolici a sulforafan rychle pronikne až do mozku, aby uplatnil své ochranné účinky – teoreticky. Jestli to je skutečně tak, to se potvrdí jedině testováním.
Teď už chápete, proč taková studie přilákala výzkumníky z předních institucí, jako je Harvard či Hopkins, a také byla zveřejněna v jednom z nejprestižnějších žurnálů – PNAS (Sborník Národní akademie věd). No, a co tedy vědci zjistili? Nejdříve se podíváme, jak postupovali. Šlo o placebem kontrolovanou, dvojitě zaslepenou a randomizovanou studii. Účastníci byli mladí muži (13-27 let) s mírným až závažným autismem. Dostávali buď sulforafan z brokolicových klíčků, nebo nerozeznatelnou cukrovou pilulku. Dávkování bylo upraveno na základě tělesné hmotnosti. Mladí muži lehčí než 45 kg dostali přibližně množství, jaké se nachází v jedné lžíci brokolicových klíčků, případně v šálku brokolice. Ti s váhou mezi 45 až 90 kg dostávali ekvivalent 2 šálků brokolice resp. 2 lžic brokolicových klíčků. A opravdoví pořízci dostávali dávku ekvivalentní 3 šálkům denně, nebo necelé čtvrtce šálku brokolicových klíčků. Proč nepoužili skutečnou brokolici nebo klíčky? Protože pak by studie nemohla být zaslepená; pacienti, lékaři a rodiče by věděli, kdo podstupuje zvláštní léčbu a kdo ne. Mohlo by to vést ke zkreslení kvůli placebo efektu. Takhle nikdo až do konce nevěděl, jestli dostává sulforafan, nebo jen „pilulku s ničím“.
Sulforafan vybrali kvůli jeho kapacitě ke zvrácení oxidace, dysfunkcí a zánětu. Dobře, ale fungovalo to i ve skutečnosti, když to testovali? Placebo nefungovalo. Podáváte-li autistům „nic“, nic moc se toho nestane. Zato když jim efektivně a nenápadně podstrčíte trochu brokolice, dočkáte se podstatného zlepšení v jejich chování, sociální interakci a verbální komunikaci. Jakmile s brokolicí přestali, všechen efekt zmizel.
Dovolte mi, abych vám ukázal, jak to vypadá. Toto je skóre ABC – kontrolního seznamu abnormálního chování, které zahrnuje věci jako opakující se chování. Ve skupině s placebem nenastala žádná velká změna, což byste očekávali. Zato v sulforafanové skupině počet abnormálního chování prudce klesl. Ve skupině, jejíž příjem sulforafanu by v brokolicových klíčcích vyšel na pouhou 1 Kč denně. Studie skončila 18. týdnem. Potom se jejich stav začal vracet na stejnou hodnotu, na jaké začínali.
Podobné výsledky byly také u sociálních interakcí: pacienti se významně zlepšovali, ale jen do té doby, než pokus skončil. Poté se to zase navracelo do starých kolejí, do stejného stavu, v jakém byli autisté z placebo skupiny. Výsledky nebyly znát jen na papíře. Zlepšení bylo tak zjevné, že ho zaznamenávali doktoři i rodiče a pečovatelé. U žádného léku nikdy nebyly prokázány takové účinky. No, a když si vezmeme, že tito mladí muži měli nejméně 13 let, snadno si představíme, že by to mohlo fungovat stejně dobře nebo ještě lépe u mladších dětí, jejichž mozky jsou stále ve vývoji.
A jaké jsou nežádoucí účinky? Brokolicové klíčky jsou běžně konzumovány po celém světě, a to zcela bez nežádoucích účinků. Nezapomeňte, že se bavíme o celých potravinách, nikoliv o doplňcích z brokolice nebo čistém sulforafanu. Vzpomeňte si, že jsem o nich již natočil videa. Brokolicové klíčky fungují, komerční doplňky vyrobené z brokolicových klíčků ne. Brokolice obsahuje sulforafan zejména v růžičkách, ve stoncích je ho méně.
Brokolicové klíčky ho mají asi desetkrát více, ale pilulky, prášky a doplňky z brokolice neobsahují prakticky žádný. Takže brokolici a košťálovou zeleninu by měly jíst všechny děti, ať už mají nebo nemají autismus. A vlastně se hodí i těhotným ženám pro potenciální prenatální prevenci autismu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Liu H, Talalay P, Fahey JW. Biomarker-Guided Strategy for Treatment of Autism Spectrum Disorder (ASD). CNS Neurol Disord Drug Targets. 2016;15(5):602-13.
- Singh K, Connors SL, Macklin EA, Smith KD, Fahey JW, Talalay P, Zimmerman AW. Sulforaphane treatment of autism spectrum disorder (ASD). Proc Natl Acad Sci U S A. 2014 Oct 28;111(43):15550-5.
- Singh K, Zimmerman AW. Sulforaphane Treatment of Young Men with Autism Spectrum Disorder. CNS Neurol Disord Drug Targets. 2016;15(5):597-601.
- Wang H, Doering LC. Reversing autism by targeting downstream mTOR signaling. Front Cell Neurosci. 2013 Mar 26;7:28.
- Sato A. mTOR, a Potential Target to Treat Autism Spectrum Disorder. CNS Neurol Disord Drug Targets. 2016;15(5):533-43.
- Onore C, Yang H, Van de Water J, Ashwood P. Dynamic Akt/mTOR Signaling in Children with Autism Spectrum Disorder. Front Pediatr. 2017 Mar 15;5:43.
- Wiczk A, Hofman D, Konopa G, Herman-Antosiewicz A. Sulforaphane, a cruciferous vegetable-derived isothiocyanate, inhibits protein synthesis in human prostate cancer cells. Biochim Biophys Acta. 2012 Aug;1823(8):1295-305.
- Pawlik A, Wiczk A, Kaczyńska A, Antosiewicz J, Herman-Antosiewicz A. Sulforaphane inhibits growth of phenotypically different breast cancer cells. Eur J Nutr. 2013 Dec;52(8):1949-58.
- Clarke JD, Hsu A, Riedl K, Bella D, Schwartz SJ, Stevens JF, Ho E. Bioavailability and inter-conversion of sulforaphane and erucin in human subjects consuming broccoli sprouts or broccoli supplement in a cross-over study design. Pharmacol Res. 2011 Nov;64(5):456-63.
- Nakagawa K, Umeda T, Higuchi O, Tsuzuki T, Suzuki T, Miyazawa T. Evaporative light-scattering analysis of sulforaphane in broccoli samples: Quality of broccoli products regarding sulforaphane contents. J Agric Food Chem. 2006 Apr 5;54(7):2479-83.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.