Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pozor: protizánětlivé potraviny ve třetím trimestru
Ze stejného důvodu, jako se nemají v pokročilém těhotenství užívat protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen), by se mělo dávat pozor na protizánětlivé potraviny, mohou totiž zvýšit riziko předčasného uzavření Botallovy tepenné dučeje.
Pravá strana srdce, která je zde zobrazená modře, pumpuje krev bez kyslíku z těla do plic, kde se může nasytit kyslíkem, a poté levá strana srdce, zobrazená zde červeně, rozvádí okysličenou krev z plic do zbytku těla. Takže krev prochází z těla do pravé strany srdce, do plic, levé strany srdce a zpět do těla.
Ale co když jste ještě v děloze? Když jste ve stavu plodu, vaše plíce nefungují, protože jsou naplněné tekutinou. Jak tedy vaše srdce obchází plíce a rozvádí krev obohacenou kyslíkem přicházející přes pupeční šňůru do zbytku těla?
Než se narodíme, máme speciální tepnu zvanou ductus arteriosus, která přímo spojuje pravou stranu srdce s levou stranou srdce, čímž obejdete nefunkční plíce – až do narození, kdy se poprvé nadechnete a pak se tato tepna uzavře. Ale u přibližně 1 z 10 000 narozených dětí se tato tepna uzavře předčasně, zatímco dítě je stále v břiše, což vyžaduje nouzový císařský řez.
U většiny případů, kde je známá příčina, se za viníka považuje užívání protizánětlivých léků, jako je aspirin nebo ibuprofen. Je to způsobeno tím, že vaše tělo udržuje tuto tepnu otevřenou pomocí skupiny prozánětlivých látek nazývaných prostaglandiny. Pokud užíváte protizánětlivé léky, můžete narušit schopnost vašeho těla udržet tuto tepnu otevřenou a může dojít k tomu, že se uzavře předčasně.
To je důvod, proč většina autorit doporučuje ve třetím trimestru tyto protizánětlivé léky ze skupiny NSAID vyloučit. Pravděpodobnost, že se stane něco špatného, je mimořádně nízká, ale je lepší být přehnaně opatrný než později litovat. Někdy toto předčasné zúžení nastane, i když ženy neužívají léky, to jsou tzv. „idiopatické“ případy, což přeloženo z odborného jazyka znamená: „Nemáme tušení, co to způsobilo.“
Pokud to však mohou způsobit protizánětlivé léky, co protizánětlivé potraviny? Před několika lety jsem se blíže zabýval dvěma případy, které byly zřejmě způsobeny tím, že těhotné ženy pily heřmánkový čaj. U jednoho z nich došlo k obratu. Tepna se ihned zase otevřela, jakmile žena čaj vysadila, ale druhé dítě muselo jít rovnou ven.
Od té doby existují další případové zprávy, například ženy, které každý den pily několik deci nápoje z bobuloviny acai, nebo jiná žena, která pila švestkovou šťávu a fialovou zeleninovou šťávu obsahující směs ovoce a zeleniny. Těhotné ženy by proto měly být při konzumaci většího množství těchto silných protizánětlivých přípravků z bobulového ovoce zvýšeně opatrné.
A co s bobuloviny samotné a zelený čaj, a všechny ty ostatní skvělé protizánětlivé potraviny a nápoje? Tato skupina výzkumných pracovníků v Brazílii porovnávala ultrazvukové obrazy srdíček dětí v třetím trimestru v břiše maminek, kteří jedly hodně těchto protizánětlivých potravin – ve srovnání se ženami, které jich jedly méně, a byl zjištěn znatelný rozdíl. Rychlost proudění krve v dučeji u matek na protizánětlivé stravě byla vyšší, což naznačovalo, že dučej je užší, stejně jako když zmáčknete otvor hadice a voda proudí rychleji. A také pravá strana srdce dětí, jejichž matky jedly protizánětlivou stravu, byla větší než levá strana, což naznačuje určité městnání krve, další ukazatel těsnější dučeje.
Vědci doporučili změnu stravy v pokročilém stádiu těhotenství, ale kritici odpověděli, že rozdíly, které byly pozorovány, nemusí mít jakýkoli klinický význam, což znamená, že nezáleží na tom, zda je dučej trochu otevřenější nebo uzavřenější. A my také nechceme ženy děsit, neboť mnohé z těchto protizánětlivých potravin mohou být prospěšné, jako třeba brusinky mohou napomáhat při prevenci infekcí močových cest, což může být rizikovým faktorem pro předčasný porod. Takže brusinky jsou z hlediska veřejného zdraví a zvážení nákladů atraktivní, pokud mohou zabránit tomu, aby se některé z těchto nedonošených dětí narodilo příliš brzy.
Takže předtím, než omezíte zdravé potraviny, jako jsou brusinky, bychom rádi měli nějaké silnější důkazy o tom, že jsou potenciálně škodlivé. A co společně se vyskytující faktory – například ty ženy, kteří jedly spoustu protizánětlivých potravin, mohly mít odlišné charakteristiky, které by mohly ovlivnit průtok krve u plodu. Potřebujeme intervenční studii, v níž těhotným ženám změníte stravu a uvidíte, co se stane. Ale takové studie jsme neměli. Tedy až dosud.
Několik týdnů během třetího trimestru, kdy ženy omezily konzumaci protizánětlivých potravin, jako jsou čaj, káva, tmavá čokoláda, hrozny a citrusy, skutečně pomohlo dučej otevírat. Toto proběhlo během normálních těhotenství. U žen, jejichž plod měl neobvykle zúžené cévy, stačilo několik týdnů stravy bez potravin bohatých na polyfenoly, aby v 96 % případů došlo ke zvrácení duktálního zúžení. Důležité je říct, že tyto děti nebyly po porodu sledovány, aby se zjistilo, zda to způsobilo nějaký rozdíl.
Zmíněné úplné uzavření se děje pouze u 1 z 10 000 porodů; nejsme si jisti, jaké účinky má jen relativní zúžení, takže na uvalení zákazu na tmavou čokoládu u těhotných žen je příliš brzo. V této fázi, kde nyní jsme, můžeme pouze doporučovat opatrnost.
Takže po celý zbytek života doporučuji se zásobit zdravými potravinami, jako jsou bobule a kakaový prášek, ale po přibližně 28. týdnu až do porodu dítěte by těhotné ženy měly být při jejich konzumaci obezřetné, dokud nebudeme vědět víc.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D A Wing, P J Rumney, C W Preslicka, J H Chung. Daily cranberry juice for the prevention of asymptomatic bacteriuria in pregnancy: a randomized, controlled pilot study. J Urol. 2008 Oct;180(4):1367-72.
- Y SHima, H Ishikawa, Y Matsumura, K Yashiro, M Nakajima, M Migita. Idiopathic severe constriction of the fetal ductus arteriosus: a possible underestimated pathophysiology. Eur J Pediatr. 2011 Feb;170(2):237-40.
- P Zielinsky, S Busato. Prenatal effects of maternal consumption of polyphenol-rich foods in late pregnancy upon fetal ductus arteriosus. Birth Defects Res C Embryo Today. 2013 Dec;99(4):256-74.
- P Zielinsky, A L Jr Piccoli, I Vian, A M Zilio, A A Naujorks, L H Nicoloso, C W Barbisan, S Busato, M Lopes, C Klein. Maternal restriction of polyphenols and fetal ductal dynamics in normal pregnancy: an open clinical trial. Arq Bras Cardiol. 2013 Sep;101(3):217-25.
- B Schiessl, K T Schneider, A Zimmermann, F Kainer, K Friese, R Oberhoffer. Prenatal constriction of the fetal ductus arteriosus--related to maternal pain medication? Z Geburtshilfe Neonatol. 2005 Apr;209(2):65-8.
- P Zielinsky, A L Jr Piccoli, J L Manica, L H Nicoloso, H Menezes, A Busat, M R Moraes, J Silva, L Bender, P Pizzato, L Aita, M Alievi, I Vian, L Almeida. Maternal consumption of polyphenol-rich foods in late pregnancy and fetal ductus arteriosus flow dynamics. J Perinatol. 2010 Jan;30(1):17-21.
- V Kapadia, D Embers, E Wells, M lemler, C R Rosenfeld. Prenatal closure of the ductus arteriosus and maternal ingestion of anthocyanins. Journal of Perinatology (2010) 30, 291–294; doi:10.1038/jp.2009.140.
- L Keiski-Nisula, P Keiskanen, S Heinonen. Extra-membranous pregnancy, prolonged ruptured membranes and circumvallate placenta. Acta Obstet Gynecol Scand. 2011 Oct;90(10):1170-1.
- P Zielinsky, A L Piccoli Jr, J L Manica, L H Nicoloso, I Vian, L Bender, P Pizzato, M Pizzato, F Swarosky, C Barbisan, A Mello, S C Garcia. Reversal of fetal ductal constriction after maternal restriction of polyphenol-rich foods: an open clinical trial. J Perinatol. 2012 Aug;32(8):574-9.
- H G Kohler. Premature closure of the ductus arteriosus (P.C.D.A.): a possible cause of intrauterine circulatory failure. Early Hum Dev. 1978 Apr;2(1):15-23.
- M Bloor, M Paech. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs during pregnancy and the initiation of lactation. Anesth Analg. 2013 May;116(5):1063-75.
- NA. Premature constriction of the fetal ductus arteriosus following the maternal consumption of camomile herbal tea. Ultrasound Obstet Gynecol 2009; 34: 358–360.
Images thanks to ZooFari via Wikimedia Commons.