Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Předcházení Crohnově nemoci pomocí stravy
Jídelníčky založené převážně na nezpracovaných rostlinných potravinách mohou pomáhat v prevenci Crohnovy choroby prostřednictvím přínosů v nich obsažené vlákniny na zachování nepropustnosti střevní bariéry. K tomu pomáhá i vyhýbání se určitým přídatným látkám obsaženým ve zpracovaných potravinách, jednou z nich je polysorbát 80.
Crohnova nemoc je autoimunitní porucha, která postihuje více než milion Američanů. Jde o zánětlivé onemocnění střev, při kterém vaše tělo napadá vlastní střeva. V současné době není znám žádný lék na Crohnovu nemoc a současný výzkum se zaměřuje jen na potlačení příznaků. Neexistuje žádná definitivní léčba. To nejlepší, co můžeme nabídnout, je strava s větším podílem rostlinných potravin. Taková strava měla nejlepší výsledky v zabraňování opětovnému úderu nemoci.
Na tuto myšlenku přišli díky zjištění, že strava bohatá na živočišné bílkoviny a tuky způsobuje pokles počtů prospěšných bakterií ve střevě. Proto navrhli částečně vegetariánskou stravu, která by tomu měla zabránit. U 100 % pacientů přetrvalo odeznění příznaků celý rok a u 92 % dokonce dva roky.
Tyto výsledky jsou mnohem lepší než výsledky dosahované současnými léky, včetně léků nových, tzv. biologických činitelů, které mohou vyjít až na 40 tis. dolarů za rok. Způsobují navíc vedlejší účinky, jako je progresivní multifokální leukoencefalopatie. Proti tomu pak stojí strava, která nestojí tolik a maximálně vám z ní něco uvízne mezi zuby. Navíc to vypadá, že strava účinkuje lépe.
A co Crohnově nemoci raději předcházet? Systematický přehled vědecké literatury o stravě a riziku vzniku zánětlivého onemocnění střev prozradil, že příjem tuků a masa je spojen se zvýšeným rizikem Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. Příjem vlákniny a ovoce naopak prospívá. Tento poznatek byl v nedávné době podpořen výsledky studie Harvard Nurses Health Study. Tři milióny člověkoroků poskytly mnoho informací o tom, že dlouhodobý příjem vlákniny, zejména z ovoce, byl spojen s nižším rizikem Crohnovy nemoci. Ženy spadající do skupiny s nejvyšším příjmem vlákniny měly riziko o 40 % nižší.
Doprovázející úvodník formuluje závěr, že podpora stravy s vysokým obsahem vlákniny může nakonec snížit výskyt Crohnovy nemoci. Paradoxem je, že skupina s nejvyšším příjmem přitom nedosáhla ani doporučeného minima. Nicméně i snížení nedostatku vlákniny vedlo k celé škále příznivých účinků, včetně významného snížení rizika vzniku Crohnovy nemoci. Ale proč? Autoři tvrdí, že vláknina zřejmě hraje zásadní roli při udržování funkce naší střevní bariéry.
Naše kůže nás odděluje od vnějšího světa, to samé dělá výstelka střev. U Crohnovy nemoci je tato bariérová funkce narušena. Můžete to vidět pod elektronovým mikroskopem: těsné spojení mezi střevními buňkami narušují různé malé otvory a trhlinky. Domněnkou je, že zvýšení výskytu zánětlivých střevních onemocnění může být vysvětleno změnami ve stravě vedoucími k rozpadu naší střevní bariéry. To pak teoreticky umožní pronikání bakterií do střevní stěny, tělo poté bakterie napadne a vyvolá tak zánět.
Víme, že vláknina působí v tlustém střevě jako prebiotikum, živí naše prospěšné bakterie. A co dělá vláknina v tenkém střevě, kde Crohnova nemoc často začíná? To jsme nevěděli až do doby, kdy byla zveřejněna tato význačná studie. Chtěli zjistit, co by mohlo zabránit bakteriím spojeným s Crohnovou nemocí pronikat do střevní stěny. Zjistili, že invaze je potlačena přítomností určitých druhů rozpustné vlákniny. Můžeme ji získat z brokolice či malých banánů, dostatečné množství poskytne i běžná porce. Uvažují, jestli by to nevysvětlilo, proč je výskyt nemoci u milovníků těchto banánů nižší. Také zjistili, že ve zpracovaných potravinách je něco, co usnadňuje invazi těchto bakterií. Polysorbát 80, který se nachází převážně ve zmrzlině, ale také ve výrobcích ze ztuženého tuku, ochucovadlech a tvarohovém sýru cottage. Stačí si číst etikety.
A co maltodextrin? Ten se nachází v umělých sladidlech, drobném občerstvení, salátových zálivkách a doplňcích s vlákninou. Maltodextrin výrazně zvýšil schopnost bakterií zasahovat do našich střevních buněk. Přitom jiné přídavné látky, jako karboxymethylcelulóza a xanthanová guma, nevykazovaly nepříznivé účinky.
To vše může pomoci vyřešit záhadu rostoucího výskytu Crohnovy nemoci ve vyspělých zemích. Jíme méně vlákniny a více zpracovaných potravin. Nyní potřebujeme intervenční studie, abychom zjistili, zda zvýšení příjmu vlákniny a vyhýbání se těmto přísadám v potravinách může být účinné v předcházení i léčbě Crohnovy nemoci. Co však lidem do té doby říkat?
Dostupné důkazy svědčí ve prospěch stravy chudé na živočišné tuky a bohaté na rostlinné potraviny s vysokým obsahem rozpustné vlákniny. Vhodné je vyvarovat se tučných potravin s obsahem zmíněných emulgátorů a nekonzumovat zbytkové množství přípravků na mytí nádobí, což může být také účinné; stačí nádobí dobře opláchnout. Vědci totiž zjistili, že někteří lidé nechají po umytí přípravek na nádobí zaschnout. To však asi není dobrý nápad. Máme nějaké studie o tom, že by vyhýbání se polysorbátu 80 a oplachování nádobí pomohlo? Ne, ale rada dle současných důkazů je lepší než žádná.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A N Ananthakrishnan, H Khalili, G G Konijeti, L M Higuchi, P de Silva, J R Korzenik, C S Fuchs, W C Willett, J M Richter, A T Chan. A prospective study of long-term intake of dietary fiber and risk of Crohn's disease and ulcerative colitis. Gastroenterology. 2013 Nov;145(5):970-7.
- G G Kaplan. Does consuming the recommend daily level of fiber prevent Crohn's disease? Gastroenterology. 2013 Nov;145(5):925-7.
- S Zeissig, N Burgel, D Gunzel, J Richter, J Mankertz, U Wahnschaffe, A J Kroesen, M Zeitz, M Fromm, J D Schulzke. Changes in expression and distribution of claudin 2, 5 and 8 lead to discontinuous tight junctions and barrier dysfunction in active Crohn's disease. Gut. Jan 2007; 56(1): 61–72.
- T Pfeffer-Gik, A Levine. Dietary clues to the pathogenesis of Crohn's disease. Dig Dis. 2014;32(4):389-94.
- J K Hou, B Abraham, H El-Serag. Dietary intake and risk of developing inflammatory bowel disease: a systematic review of the literature. Am J Gastroenterol. 2011 Apr;106(4):563-73.
- C L Roberts, A V Keita, S H Duncan, N O’Kennedy, J D Soderholm, J M Rhodes, B J Campbell. Translocation of Crohn's disease Escherichia coli across M-cells: contrasting effects of soluble plant fibres and emulsifiers. Gut. 2010 Oct;59(10):1331-9.
- K P Nickerson, C McDonald. Crohn's disease-associated adherent-invasive Escherichia coli adhesion is enhanced by exposure to the ubiquitous dietary polysaccharide maltodextrin. PLoS One. 2012;7(12):e52132.
- M Chiba, H Tsuda, T Abe, T Sugawara, Y Morikawa. Missing environmental factor in inflammatory bowel disease: diet-associated gut microflora. Inflamm Bowel Dis. 2011 Aug;17(8):E82-3.
- I Franks. Crohn's disease: soluble plant fibers may protect against E. coli translocation. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2010 Dec;7(12):650.
- S Bandzar, S Gupta, M O Platt. Crohn's disease: a review of treatment options and current research. Cell Immunol. 2013 Nov-Dec;286(1-2):45-52.
- G J Mantzaris. When can we cure Crohn's? Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2014 Jun;28(3):519-29.
- F Zaheer, J R Berger. Treatment-related progressive multifocal leukoencephalopathy: current understanding and future steps. Ther Adv Drug Saf. 2012 Oct;3(5):227-39.
- E Richman, MJ Rhodes. Review article: evidence-based dietary advice for patients with inflammatory bowel disease. Aliment Pharmacol Ther. 2013 Nov;38(10):1156-71.
Images thanks to Michael (a.k.a. moik) McCullough via Flickr.