Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence Alzheimerovy choroby pomocí kurkumy
Ve venkovských oblastech Indie je vůbec nejnižší potvrzený výskyt Alzheimerovy chorob. Je to konzumací kurkumy v kari, nebo tím, že jedí převážně rostlinnou stravu?
Na trhu existují protizánětlivé léky, které mohou snižovat riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, nicméně žaludeční, jaterní a ledvinová toxicita brání jejich rozsáhlejšímu použití. Možná by tedy protizánětlivé potraviny, například kurkuma, kterou nalezneme v kari koření, mohly nabídnout příznivé účinky bez rizik?
Než vůbec začneme zvažovat testování, mohli bychom si položit otázku: „Mají populace konzumující velké množství kurkumy nižší výskyt demence?“ Tyto populace mohou mít dokonce vůbec nejméně demence a Alzheimerovy choroby. Dobře, zatím to vypadá příznivě. Jenže možná jde o tak zbídačenou oblast, že tam lidé prostě nežijí dost dlouho. Potřebujeme znát více než jen rozšíření onemocnění, tedy kolik lidí s Alzheimerovou chorobu tam mají. Potřebujeme vědět, kolik nových případů onemocnění se tam každý rok vyskytne. Tento údaj odráží skutečnou míru výskytu onemocnění.
Ve venkovské Pensylvánii je výskyt nových případů Alzheimerovy choroby mezi seniory 19 na 1 000. U tolika lidí nad 65 let se ročně v této oblasti rozvine Alzheimerova choroba. Ve venkovských oblastech Indie při použití stejných diagnostických kritérií vychází 3 případy na 1 000 lidí. To potvrzuje, že mají jeden z nejnižších výskytu na světě.
Přestože mnoho dalších údajů nemáme, nižší míra výskytu Alzheimerovy choroby v Indii je obecně připisována konzumaci kurkumy, která je přísadou kari. A předpokládá se, že u lidí, kteří používají kurkumu pravidelně, je nižší výskyt onemocnění. Nezůstávejme však u předpokladů.
Bylo testováno 1 000 lidí a ti, kteří alespoň příležitostně konzumovali kari, podávali lepší výkon v jednoduchých testech kognitivních schopností než ti, kteří kari v podstatě nejedli. Ti, kteří jedli kari, měli často asi jen poloviční pravděpodobnost kognitivní poruchy, samozřejmě poté, co ve výsledcích zohlednili celou škálu jiných možných matoucích faktorů. To naznačuje, že konzumace kari může být spojena s lepším kognitivním výkonem.
Samozřejmě nejspíše záleží i na tom, s jakou potravinou kari použijeme. Mluvíme o Chicken Masala nebo o Chana Masala? První pokrm je s kuřetem, druhý s cizrnou. Nemusí to být náhoda, že země s nejnižším výskytem Alzheimerovy choroby patří mezi země s nejnižší konzumací masa. Významná část obyvatel dodržuje jídelníček bez masa a bez vajec.
Již více než 20 let víme, že ti, kteří jedí maso, ať červené nebo bílé, mají evidentně ve srovnání s vegetariány 2-3x větší pravděpodobnost, že je postihne demence. A čím déle člověk nejí maso, tím nižší má riziko demence, bez ohledu na to, jestli mozku dopřáváte kari nebo ne.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Monroy, G J Lithgow, S Alavez. Review Article Curcumin and Neurodegenerative Diseases. Biofactors. 2013 Jan-Feb;39(1):122-32.
- V Chandra, M Ganguli, R Pandav, J Johnston, S Belle, S T DeKosky. Prevalence of Alzheimer’s disease and other dementias in rural India. Neurology. 1998 Oct;51(4):1000-8.
- V Chandra, R Pandav, H H Dodge, J M Johnston, S T DeKosky, M Ganguli. Incidence of Alzheimer’s disease in a rural community in India. Neurology. 2001 Sep 25;57(6):985-9.
- T Ng, P Chiam, T Lee, H Chua, L Lim, E Kua. Curry consumption and cognitive function in the elderly. Am J Epidemiol. 2006 Nov 1;164(9):898-906.
- T Ahmed, A Gilani. Therapeutic potential of turmeric in Alzheimer’s disease: curcumin or curcuminoids. Phytother Res. 2014 Apr;28(4):517-25.
- B Lal, A K Kapoor, P K Agrawal, O P Asthana, R C Srimal. Role of Curcumin in idiopathic inflammatory orbital pseudotumors. Phytother Res. 2000 Sep;14(6):443-7.
- A Hutchins-Wolfbrandt, A M Mistry. Dietary turmeric potentially reduces the risk of cancer. Asian Pac J Cancer Prev. 2011;12(12):3169-73.
- P Giem, W L Beeson, G E Fraser. The Incidence of Dementia and Intake of Animal Products: Preliminary Findings from the Adventist Health Study. Neuroepidemiology 1993;12:28–36.
Images thanks to geralt via Pixabay and SweetOnVeg and I Believe I Can Fry via Flickr.