Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence cukrovky tím, že budete více jíst
Přímé srovnání účinnosti přidaných luštěnin a omezení porcí proti metabolickému syndromu.
Studie jako tato, ukazují, že u těch, kteří jedí nejvíce luštěnin, existuje, jak se zdá, jen zlomek rizika vzniku té formy prediabetu, která je známá jako metabolický syndrom. U těch, kteří jedli tři nebo více porcí luštěnin týdně, byla jen asi čtvrtinová pravděpodobnost onemocnění, ve srovnání s těmi, kteří snědli jednu celou porci nebo méně.
Ano, spotřeba luštěnin je v populačních studiích spojena s nižší tělesnou hmotností, útlejším pasem, menší mírou obezity a nižším krevním tlakem. Nebylo však jisté, zda je souvislost mezi konzumací luštěnin a příznivější tělesnou hmotností a rizikovými faktory metabolického syndromu způsobena fyziologickými účinky samotných luštěnin, anebo jde prostě jen o další indikátor zdravého životního stylu. Každý, kdo je tak chytrý, že jí luštěniny, může být dostatečně chytrý i na to, aby jedl různé další zdravé potraviny, takže je možná spotřeba luštěnin jen ukazatelem zdravého jídelníčku. Vědci se tedy rozhodli to otestovat.
Zredukování břišního tuku může být nejlepším způsobem léčby metabolického syndromu; snižuje riziko, že se prediabetes změní na skutečnou cukrovku. V základu většiny strategií pro snižování váhy je omezování energetického příjmu, nicméně důkazy naznačují, že většina těch, kteří hubnou tak, že omezují příjem kalorií, získá ztracenou váhu během následujících měsíců nebo let zpět. Hladovění téměř nikdy v dlouhodobém měřítku nefunguje. Je proto důležité určit potraviny, které mohou být snadno začleněny do jídelníčku a spontánně vedou k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti a lepší kontrole metabolismu.
Takže vůbec poprvé udělali vědci srovnávací testy. Luštěniny vs. omezování kalorií. Skupina konzumující luštěniny byla požádána, aby konzumovala týdně pět šálků čočky, hrachu, cizrny nebo bílých fazolí. Takže účastníci ve skupině, konzumující luštěniny, byly požádáni, aby jedli VÍCE. Účastníci ze skupiny, která omezovala kalorie, byli naopak požádáni, aby jedli MÉNĚ. A skupina, kde zkonzumovala VÍCE JÍDLA, zvítězila!
Nejenže byla pravidelná konzumace luštěnin při snižování rizikových faktorů prediabetu stejně účinná, jako bylo hlídání velikosti porcí, třeba při zeštíhlení pasu či lepší kontrole hladiny cukru v krvi, luštěninová dieta přinášela i další prospěšné účinky, na rozdíl od pouhého omezení kalorii. Snad to bylo způsobeno některými funkčními vlastnostmi luštěnin, jako jsou fazole či hrách. Na závěr, pět šálků fazolí, cizrny, půleného hrachu či čočky týdně jako přídavek ke stravě, přičemž účastníkům nebylo řečeno, že by jinak měli svůj jídelníček jakkoli měnit, snížilo rizikové faktory metabolického syndromu. A tyto účinky byly srovnatelné a v některých případech i lepší, než když bylo lidem řečeno, aby ze svého denního příjmu odebrali 500 kalorií.
Tyto výsledky jsou povzbudivou zprávou pro ty, kteří jsou ohroženi cukrovkou 2. typu, nebo už ji mají, protože naznačují, že jednoduché změny jídelníčku, jako je přídavek luštěnin, mohou mít pozitivní vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A M Hutchins, D M Winham, S V Thompson. Phaseolus beans: Impact on glycaemic response and chronic disease risk in human subjects. Br J Nutr 2012 108 - Suppl - 1:S52 – 65.
- S Hosseinpour-Niazi, P Mirmiran, Z Amiri, F Hosseini-Esfahani, N Shakeri, F Azizi. Legume intake is inversely associated with metabolic syndrome in adults. Arch Iran Med 2012 15(9).
- R C Mollard, B L Luhovyy, S Panahi, M Nunez, A Hanley, G H Anderson. Regular consumption of pulses for 8 weeks reduces metabolic syndrome risk factors in overweight and obese adults. Br J Nutr 2012 108 - Suppl - 1:S111 – 22.
Images thanks to tomcensani, Rob Russell, and 427 via flickr