Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence rakoviny kůže zevnitř
Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může pomoci ochránit kůži a zmírnit zarudnutí po spálení sluncem o 40 %. Naopak alkohol může výrazně snížit hladinu antioxidantů v kůži už během 8 minut od požití.
Každý rok je diagnostikováno více než milión nových případů rakoviny kůže. Rakovina kůže během života postihne asi jednoho ze tří Američanů.
Hlavním rizikovým faktorem je vystavení ultrafialovému záření ze slunce, ale svou roli může hrát i konzumace alkoholu. Většina rakovin spojených s užíváním alkoholu se však vyskytuje v trávicím traktu, od rakoviny úst, hrdla, žaludku až po rakovinu jater a tlustého střeva. Tyto tkáně přicházejí do přímého kontaktu s alkoholem. Proč tedy rakovina kůže?
Studie na 300 000 Američanů zjistila, že nadměrné pití alkoholu bylo spojeno s vyšším počtem spálenin od slunce. Je možné, že silná a nadměrná konzumace alkoholu je ukazatelem pro skrytou náchylnost ignorovat zdravotní rizika a klidně „vytuhnout“ na pláži. Možná je to však způsobeno produkty rozkládání alkoholu v těle. Ty mohou generovat takové množství volných radikálů, že vyčerpají všechny antioxidanty, které chrání naši pokožku před sluncem.
Rostliny si vyrábějí vlastní vestavěnou ochranu před oxidativním poškozením sluncem. A my můžeme zabudovanou ochranu získat tak, že tyto rostliny sníme. Poté budou chránit naše buňky v našem vlastním těle. Dalo by se říci, že ovoce a zelenina poskytují nejlepší balíček léků, tu nejlepší lékárnu v boji proti rakovině. Příjem rostlinných potravin zvyšuje antioxidační potenciál našeho krevního řečiště. Antioxidanty pak mohou být uloženy v našich tkáních a chránit nás před škodlivými účinky slunečních paprsků.
Otestováno to bylo až nedávno. Pokud vezmete 20 žen a spálíte jim hýždě UV lampou na začátku a na konci pokusu, při kterém polovina z nich konzumovala tři lžíce rajčatového pyré každý den po dobu tří měsíců, tak u žen konzumujících rajčata došlo k výrazně menšímu poškození DNA v kůži na hýždích.
Takže tři měsíce, nebo i pouhých 10 týdnů před sezónou plavek nám denní konzumace jídel bohatých na antioxidanty, jako je např. rajčatové pyré, může pomoci zmírnit zarudnutí kůže při spálení o 40 %. Je to jako mít v kůži zabudovaný opalovací krém. Nejde sice o tak silný ochranný účinek, jako má přípravek na opalování s vysokým SPF, ale k velké části vystavení slunci dochází v době, kdy naše kůže není chráněna přípravkem s ochranným faktorem. Proto může mít i tato ochrana proti slunci získaná ze stravy podstatný příznivý účinek.
Vlastní SPF ochranu však můžeme nejen posilovat, ale i oslabovat. Konzumace alkoholu snižuje schopnost pokožky se před zářením bránit. Pokud lidem podáte tři panáky vodky, již během 8 minut, nikoliv během 10 týdnů – již 8 minut stačí k tomu, aby hladina karotenoidních antioxidantů výrazně poklesla. Pokud však pijete stejné množství vodky s pomerančovou šťávou, pokles antioxidantů v kůži se sice dostaví, a tak budete na nižší než počáteční hodnotě, ale vodka s pomerančovou šťávou nemá tak silný účinek jako samotná vodka. Je ten rozdíl dost velký na to, aby se nějak projevil při slunění?
Po vypití nápoje vystavili dobrovolníky UV lampě a čekali, jak dlouho bude trvat, než se dobrovolníci spálí. Časový úsek do spálení pokožky byl po konzumaci alkoholu výrazně kratší než v pokusech, které nezahrnovaly konzumaci alkoholu, nebo byl konzumován v kombinaci s pomerančovým džusem. Vydalo to za 30 dalších minut bez spálení. Přitom záleželo jen na tom, co si před návštěvou pláže dáte. Přitom pomeranče jsou docela slabé, co se týče antioxidantů (i když ne tolik jako banány), naopak bobulovité ovoce je zdaleka nejlepší.
Vědci dospěli k závěru, že by si lidé měli být vědomi skutečnosti, že konzumace alkoholu v kombinaci s vystavením slunečnímu záření nebo soláriu zvyšuje riziko spáleniny a tím pádem i riziko předčasného stárnutí pokožky, a dokonce i rakoviny kůže. Pokud se konzumaci nelze vyhnout (to by vás asi někdo musel držet a nutit pít), pak byste se měli ujistit, že jste si na tělo nanesli opalovací krém, nebo si dali svůj alkoholický koktejl v jahodové verzi, nebo s nějakým jiným ovocem, které by snížilo oxidační poškození.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K J Mukamal. Alcohol consumption and self-reported sunburn: a cross-sectional, population-based survey. J Am Acad Dermatol. 2006 Oct;55(4):584-9. Epub 2006 Jun 12.
- R Gordon. Skin cancer: an overview of epidemiology and risk factors. Semin Oncol Nurs. 2013 Aug;29(3):160-9.
- R T Narendhirakannan, M A Hannah. Oxidative stress and skin cancer: an overview. Indian J Clin Biochem. 2013 Apr;28(2):110-5.
- R N Saladi, T Nektalova, J L Fox. Induction of skin carcinogenicity by alcohol and ultraviolet light. Clin Exp Dermatol. 2010 Jan;35(1):7-11.
- A Murakami, K Ohnishi. Target molecules of food phytochemicals: food science bound for the next dimension. Food Funct. 2012 May;3(5):462-76.
- M E Darvin, W Sterry, J Lademann, A Patzel. Alcohol consumption decreases the protection efficiency of the antioxidant network and increases the risk of sunburn in human skin. Skin Pharmacol Physiol. 2013;26(1):45-51.
- D Lettieri-Barbato, F Tomei, A Sancini, G Morabito, M Serafini. Effect of plant foods and beverages on plasma non-enzymatic antioxidant capacity in human subjects: a meta-analysis. Br J Nutr. 2013 May;109(9):1544-56.
- K L Wolfe, X Kang, X He, M Dong, Q Zhang, R H Liu. Cellular antioxidant activity of common fruits. J Agric Food Chem. 2008 Sep 24;56(18):8418-26.
- M A Eastwood. Interaction of dietary antioxidants in vivo: how fruit and vegetables prevent disease? QJM. 1999 Sep;92(9):527-30.
- W Stahl, H Sies. β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight. Am J Clin Nutr. 2012 Nov;96(5):1179S-84S.
- W Stahl, U Heinrich, S Wiseman, O Eichler, H Sies, H Tronnier. Dietary tomato paste protects against ultraviolet light-induced erythema in humans. J Nutr. 2001 May;131(5):1449-51.
- M Rizwan, I Rodriguez-Blanco, A Harbottle, M A Birch-Machin, R E Watson, L E Rhodes. Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2011 Jan;164(1):154-62.
Images thanks to craig via Flickr.