Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příjem bílkovin a tvorba IGF-1
Konzumace živočišných bílkovin spouští uvolňování růstového hormonu IGF-1 podporujícího rakovinu.
Jakým mechanizmem ovlivňuje naše strava hladiny růstového hormonu IGF-1, který podporuje tvorbu nádorových buněk? Představte si, že jste dítě a hrajete si se stavebnicí Lego. Pak přijdou Vánoce a vy dostanete další obrovskou stavebnici plnou kostek. Jste tak nadšeni tímto novým stavebním materiálem, že hned začnete stavět a rozšiřovat své dosavadní stavby.
V principu totéž dělají i vaše játra a inzulínu podobný růstový faktor 1. Jakmile do těla vpravíte nálož bílkovin, vaše játra si řeknou: „Teda, podívejte se na to! Co s tím vším budeme dělat? Nemůžeme to jen tak zlikvidovat; musíme s tím něco udělat. Podpoříme růst, něco k tělu přidáme. Co třeba křídla?“ A tak vaše játra začnou s nadprodukcí IGF-1, čímž všem buňkám v těle vzkazují, že je čas začít růst! „Ploďte a množte se… A nemusíte šetřit, opřete se do toho, máme spousty bílkovin k dispozici!“
Problémem je, že některé nové „části“ mohou být ve skutečnosti nádory. Když jsme dospělí, chceme naopak růst buněk zpomalit a nikoliv zrychlit. V tu chvíli vás napadne, že by bylo dobré udržovat celkový příjem bílkovin v přiměřených mezích. Počkejte ale chvíli! Studie neukázaly souvislost mezi příjmem bílkovin a hladinami IGF-1. Není to ale proti všemu, co jsem právě řekl? Tyto studie však nerozlišovaly živočišné a rostlinné bílkoviny. Ve studii s vegany, vegetariány i těmi, kteří jedí maso, nebyl žádný významný rozdíl v hladinách IGF-1, bez ohledu, zda lidé konzumovali bílkovin více nebo méně.
Než ale vědci smetli ze stolu tuto teorii, která ukazuje na souvislost mezi příjmem proteinů a hladinami IGF-1, rozhodli se porovnat živočišné vs. rostlinné bílkoviny. Vyšší hladiny IGF-1 byly totiž spojeny s příjmem živočišných bílkovin. Naopak se zdá, že rostlinné proteiny snižují hladiny IGF-1. Není tedy divu, že příjem bílkovin obecně neukázal významný rozdíl. Živočišné bílkoviny totiž vysílají našim játrům zcela odlišné signály než většina rostlinných bílkovin. Vegani, kteří jedli stejné množství bílkovin jako konzumenti masa, měli nižší hladiny hormonu IGF-1 podporujícího rakovinu. Nejedná se tedy o nadměrné množství bílkovin obecně, ale zejména o příjem živočišných bílkovin. Příště se pokusím vysvětlit, proč tomu tak je.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Kaaks R, Rinaldi S, Key TJ. The Associations of Diet with Serum Insulin-like Growth Factor I and Its Main Binding Proteins in 292 Women Meat-Eaters, Vegetarians, and Vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- Ketelslegers JM, Maiter D, Maes M, Underwood LE, Thissen JP. Nutritional regulation of insulin-like growth factor-I. Metab Clin Exp. 1995;44(10 Suppl 4):50-7.
- Kleinberg DL, Wood TL, Furth PA, Lee AV. Growth hormone and insulin-like growth factor-I in the transition from normal mammary development to preneoplastic mammary lesions. Endocr Rev. 2009;30(1):51-74.
Images thanks to: ttrentham, danmachold, and Tinker*Tailor loves Lalka via flickr. Images have been modified.