Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy a vedlejší účinky očkování proti zápalu plic
Randomizované kontrolované studie zjistily, že vakcíny proti zápalu plic významně snižují riziko pneumokokového zápalu plic u osob starších 65 let.
Vakcíny jsou považovány za jeden z největších vynálezů zdravotnictví minulého století. Vymýtily neštovice, metlu, která zabila stovky milionů lidí. Značně zredukovaly další vážné nemoci jako spalničky a obrnu. Odhaduje se, že do dnešního dne vakcíny zachraňují miliony životů ročně.
Více než 90 % amerických dětí dostává běžné dětské očkování proti obrně, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Většina dospělých však neobdrží plnou škálu doporučených očkování pro dospělé. Za předpokladu, že máte všechny své dětské vakcinace, a kromě náhlé potřeby očkovat se při pandemiích, doporučuje CDC všem zdravým dospělým každý rok očkování proti chřipce a jednou za deset let přeočkování proti tetanu, přestože WHO to nepovažuje za nutné. Dále doporučují v 50 letech očkování proti pásovému oparu a v 65 letech proti zápalu plic. Určitým skupinám se hodí i další, třeba série očkování proti hepatitidě B pro zdravotníky a muže, kteří mají sex s jinými muži. Zeptejte se svého lékaře, co by konkrétně vám doporučil.
Jak bezpečné jsou vakcíny? V systematickém posudku a metaanalýze RAND Corporation prověřila přes 50 000 zdrojů a dospěla k závěru, že pravidelné očkování lze považovat za bezpečné a vážné nežádoucí účinky se vyskytují jen zřídka. Patří mezi ně silné alergické reakce u 1-10 lidí z milionu. Dále dočasný autoimunitní Guillain-Barrého syndrom nebo autoimunitní trombocytopenická purpura u 1-3 lidí z milionu, respektive 10 až 30 z milionu u vakcín proti chřipce a kombinaci spalničky, příušnice a zarděnky. Samozřejmě bychom měli nežádoucí účinky vždy poměřovat s ochrannými účinky, jenž může vakcína poskytnout. V předchozím videu jsem mluvil o účinnosti očkování proti chřipce. Co očkování proti zápalu plic?
„Zápal plic lze považovat za přítele starých lidí“, napsal „otec moderní medicíny“, Sir William Osler již před více než sto lety, roku 1898. „Vysvobodí je náhlou, krátkou a často nebolestivou nemocí, aby mohl starý člověk uniknout strádání a pomalému nástupu konce, který je tíživý pro něj i jeho nejbližší.“ Domníval se, že zápal plic milosrdně zabíjí ty, kteří by jinak stejně brzy zemřeli na potenciálně delší a bolestivější onemocnění. V dnešní době však zdraví starší dospělí hospitalizovaní se zápalem plic nemají významně vyšší riziko úmrtí v následujících dvou letech, než mladší dospělí ve stejné situaci. Kvůli komorbiditám pokročilejšího věku je však zápal plic čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí ve světě a devátou nejčastější v USA.
Nejčastější příčinou zápalu plic získaného v běžné populaci, nikoliv v nemocničním prostředí, je bakterie známá jako pneumokok nebo celým jménem Streptococcus pneumoniae. Kromě zápalu plic může pneumokok způsobit záněty vnitřního ucha, zánět dutin nebo zánět spojivek. Vážné to začíná být, když se dostane do krevního oběhu. Pak může dojít k infekci mozku, meningitidě, nebo endokarditidě, zánětu srdečních chlopní. Nebo dokonce k sepsi, což je život ohrožující orgánová dysfunkce, otrava krve.
Proti pneumokokům naštěstí máme vakcíny. První byla vyvinuta již před více než stoletím. Po objevu penicilinu však upadly v nemilost. Lidé si mysleli, že antibiotika hrozbu prostě eliminují. Naneštěstí je dnes až 40 % těchto streptokokových infekcí rezistentních nejméně na jeden druh antibiotika. Navzdory našim zázračným lékům smrtnost invazivní infekce pneumokokem u seniorů zůstává mezi 15 až 30 %. Nicméně randomizované kontrolované studie zjistily, že vakcíny proti pneumokokům snižují riziko u lidí nad 65 let věku, že dostanou pneumokokový zápal plic o 64 %, a co je ještě důležitější, riziko invazivní pneumokokové nemoci o 73 %. Tak jako u vakcíny proti chřipce populační studie zjistily, že vakcíny proti zápalu plic mohou redukovat riziko srdečních infarktů i celkové riziko úmrtí. Na rozdíl od vakcín proti chřipce však pro tyto dodatečné přínosy ještě nemáme k dispozici randomizované kontrolované studie k potvrzení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org