Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy borůvek proti srdečnímu onemocnění
Vědci otestovali schopnost borůvkového řaje snižovat cholesterol.
V tomto novém odborném posudku na téma příjem drobného bobulovitého ovoce a jeho pestrobarevných pigmentů nazývaných antokyany vědci konstatují, že čtyři z pěti studií naznačují silnou spojitost mezi zvýšenou konzumací tohoto ovoce a snížením rizika ischemické choroby srdeční, nejčastějšího zabijáka mužů i žen, a to o 12 až 32 %. Ta nižší procenta pocházejí ze studií provedených na starších lidech, větší snížení rizika bylo zaznamenáno u mladších populací. Možná je to tedy tak, že čím dříve začneme jíst bobuloviny, tím lépe? A možná také čím více, tím lépe – 47% pokles rizika srdečního infarktu byl naměřen u horních 10 % lidí na žebříčku spotřeby bobulovin. Riziko už je pak takřka 1 : 1. Za každých přidaných 15 mg antokyanů riziko klesne o 17 %. Jak se dostaneme na 100 mg denně? Když si dáme necelou polovinu šálku borůvek každý den. To ostatně odpovídá mému doporučení v Denní dvanáctce pro příjem bobulovin.
Čím je ten pokles rizika způsoben? Co mají bobuloviny společného se srdcem? Byla provedena více než dvacítka randomizovaných a kontrolovaných studií, které testovaly bobuloviny na více než 1 000 lidech. Bobulovité ovoce prokázalo schopnost snižovat špatný cholesterol (LDL), krevní tlak, krevní cukry, tělesnou hmotnost a zmírňovat cukrovku i zánět. To však dokáže spousta rostlinných potravin. Je na bobulovinách něco jedinečného? Vezměme si třeba ten cholesterol. Celistvé rostlinné potraviny obsahují vlákninu. Vláknina snižuje cholesterol. Jenže dokonce i borůvkový čaj dokáže snížit cholesterol. Dokonce i u dětí, které jsou geneticky náchylné k vysokému cholesterolu.
Mysleli jsme si, že jen každý 500. člověk má tento gen způsobující vysoký cholesterol, ale teď si uvědomujeme, že to může být každý 250. člověk. Ale ro těch 249 zbývajících, kteří si myslí, že mají vysoký cholesterol v rodině, platí, že s největší pravděpodobností se u nich v rodině jen dědí špatné stravovací návyky. Ovšem i kdybyste takový gen měli, co se tedy děje, když dáte dětem borůvkový čaj, což jsou vlastně rozmělněné borůvky v čajovém sáčku louhované v horké vodě 5 minut? Vždyť ty borůvky ani nejí celé. Asi si dokážete představit, že voda se zbarví do modra, protože pigmenty se do ní vyluhují. Antioxidační kapacita jejich krve se skutečně během šesti měsíců trvání studie zvýšila.
Zde je třeba poznamenat dvě věci. Za prvé, v kontrolní skupině nedošlo dle očekávání k žádné změně. Trvalo však tři měsíce, než začal mít borůvkový čaj znatelné účinky. A za druhé, šest měsíců poté, co děti přestaly pít borůvkový čaj, se hodnoty vrátily na ty, které byly naměřeny na začátku studie. Dobře, ale co se stalo s jejich cholesterolem? V kontrolní skupině žádná patrná změna, v čajové skupině došlo k 30% poklesu LDL. To jsou výsledky podobné těm, jakých by dosáhla léčba pomocí statinů. Přitom stačilo, aby děti pily chutný borůvkový čaj. Jakmile s pitím čaje děti přestaly, hladina LDL cholesterolu samozřejmě opět stoupla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cassidy A. Berry anthocyanin intake and cardiovascular health. Mol Aspects Med. 2018;61:76-82.
- Huang H, Chen G, Liao D, Zhu Y, Xue X. Effects of Berries Consumption on Cardiovascular Risk Factors: A Meta-analysis with Trial Sequential Analysis of Randomized Controlled Trials. Sci Rep. 2016;6:23625.
- Akioyamen LE, Genest J, Shan SD, et al. Estimating the prevalence of heterozygous familial hypercholesterolaemia: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2017;7(9):e016461.
- Ucar SK, Sözmen E, Yıldırım HK, Coker M. (2014) Effect of blueberry tea on lipid and antioxidant status in children with heterozygous familial hypercholesterolemia: pilot study, Clinical Lipidology, 9:3, 295-304.
Image credit: rawpixel.com via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video