Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy lokálního vitaminu C pro zvrácení stárnutí pleti
Jaké jsou výhody a nevýhody pleťových vod s obsahem alfa-hydroxykyselin a chemických peelingů, stejně jako role lokálních antioxidantů vitaminu E a C při zvrácení známek stárnutí?
Není bez opodstatnění, že má používání ovocných pyré jako pleťových masek tak dlouhou historii. A možná i proč se říká, že se Kleopatra koupala v zakysaném mléce. Alfa hydroxykyseliny, jinak také ovocné kyseliny, se přirozeně vyskytují v potravinách. Patří mezi ně kyselina citronová (citrusy), kyselina glykolová (cukrová třtina), kyselina mléčná (fermentované ovoce), kyselina jablečná (různé ovoce) a kyselina vinná (hroznové víno).
Vysoké koncentrace se využívají pro chemické peelingy. Koncentrace nad 40 % mohou používat jen doktoři medicíny. Profesionálové ze salónů krásy mohou používat jemnější 10-40% peelingy a koncentrace pod 10 % zakoupíme volně jako exfolianty. Alfa hydroxykyseliny mají působit oslabením mezibuněčných vazeb umožňující snazší olupování mrtvých buněk z povrchu pokožky.
Publikovány byly tři placebem kontrolované studie volně prodejných výrobků. První srovnávala 8% kyselinu glykolovou v krému s 8% kyselinou mléčnou v krému s placebo krémem. Vše nanášeno denně na obličej a předloktí po 22 týdnů. Obě kyseliny fungovaly podobně a dosáhly viditelného zlepšení obličejového fotostárnutí ve více než 70 % skupin na kyselině, v placebo skupině to bylo 40 %. Všichni účastníci dostali za úkol nosit ochranný oděv a pravidelně používat opalovací krém, což může pomoci vysvětlit přínosy pozorované v placebo skupině.
Celkové fotopoškození na předloktí a zažloutnutí kůže se také značně zlepšilo na kyselinách oproti placebu. Asi jeden ze tří účastníků pocítil dočasné zarudnutí, ale jen jeden člověk (ze 74) opustil studii kvůli podráždění obličeje.
Druhá studie zjistila, že 5% kyselina glykolová v krému po tři měsíce porazila placebo ve zjemnění zhrublé pokožky a flekatosti na obličeji i krku, ale nepomohla významně zlepšit vráskové skóre.
Paradoxem alfa hydroxykyselin je, že i když mohou zlepšit prodělané fotostárnutí, mohou zhoršit budoucí poškození zvýšením citlivosti na světlo. Proto je vhodné dodržovat preventivní opatření. FDA doporučuje, aby byly všechny výrobky s alfa hydroxykyselinami značeny výrazným varováním. Varování před spálením: Tento výrobek může zvyšovat citlivost kůže na slunce a zejména možnost vzniku popálenin. Používejte SPF, noste ochranný oděv a omezte vystavení slunci při používání tohoto výrobku a týdny poté.
A co kyselina askorbová, jinak také vitamín C? Jestliže niacinamid funguje díky přetváření na antioxidanty, proč prostě neaplikovat antioxidanty přímo? Lokální aplikace může zvýšit hladiny vitamínu E v kůži na 10násobek toho, co je dosaženo orálním užíváním a u vitamínu C až na 40násobek (alespoň na myší a prasečí kůži). Podle posudku o lokální protistárnoucí pleťové péči od prominentního plastického chirurga z Beverly Hills: „Pacienti by měli být přinejmenším podněcováni k dennímu používání přípravků s SPF, lokálnímu retinoidu denně na noc a lokálnímu antioxidantu přes den.“ Jenže zatím byla jen u jednoho antioxidantu prokázána účinnost.
Navzdory všudypřítomnosti v přípravcích k péči o pleť nemáme žádné důkazy pro podporu jakékoliv role lokálně podávaného vitamínu E proti stárnutí pleti. Ať už proti vráskám, skvrnám nebo textuře.
Jediná studie s lokálním podáváním CoQ10 také selhala, nefungoval významně více než placebo. Existuje však jeden typ vitamínu C, který prokazatelně pomáhá.
Studie s biopsií kůže ukazují, že lokální podání 5% roztoku kyseliny L-askorbové (taky jen kyseliny askorbové, typu vitamínu C z potravin) značně zvyšuje expresi kolagenu v lidské kůži v porovnání s placebem, což naznačuje, že „funkční aktivita kožních buněk není u postmenopauzálních žen na maximu a lze ji proto zvýšit“. Studie s půlením obličeje zahrnující aplikaci tří kapek 10% roztoku kyseliny L-askorbové po tři měsíce nalezla značné zlepšení oproti placebo straně obličeje z pohledu jemných i hlubších vrásek, nažloutlosti a pevnosti pleti. Aniž by věděli, které strana je která, 16 z 19 (84 %) pacientů správně identifikovalo stranu s vitamínem C vykazující zlepšení.
Naneštěstí je kyselina L-askorbová v krémech nestabilní a nehezky zhnědne vlivem oxidace, takže trvanlivost má omezenou. Proto kosmetický průmysl používá stabilnější estery vitamínu C nebo deriváty jako askorbylpalmitát, hořečnatou sůl kyseliny askorbové, síran kyseliny askorbové, askorbyl stearát a další. Naneštěstí nemáme žádné důkazy, že tyto složky mají porovnatelné účinky, nejspíše proto, že se špatně vstřebávají a jen minimálně přeměňují na aktivní formu. Dobrou zprávou je, že si můžeme vyrobit vlastní.
Ačkoliv už koncentrace vitamínu C 3-5 % mají prokázané účinky proti vráskám, ve studiích s půleným obličejem a pažemi je doporučovaná koncentrace 10 %.
10% roztok použitý v této studii stojí nepřiměřených 2 800 Kč za 30 ml. Můžete si však připravit vlastní roztok, který bude 2 000x levnější. Stačí koupit větší balení kyseliny L-askorbové, smíchat 3 g s 30 g vody a 30 ml můžete mít třeba jen za korunu. Roztok nalejete do lahvičky s kapátkem. Pak stačí nakapat čtyři až pět kapek roztoku do dlaně a pomocí prstů nanést na obličej, krk a dekolt. Jen dávejte pozor, ať se vám nedostane do očí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org