Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy omezení kalorického příjmu pro dlouhověkost
Pro dietáře je to sice prokletí, ale zpomalení metabolismu může být ve skutečnosti dobrá věc.
Ačkoliv pro ty, kteří drží dietu, je zpomalení metabolismu prokletím, ve skutečnosti to může být dobrá věc. Již více než sto let víme, že omezením kalorického příjmu můžeme u zvířat dosáhnout prodloužení délky života. Právě zpomalený metabolismus může být vysvětlením. Může to být taktéž důvodem, proč suchozemská želva žije 10x déle než zajíc. Zajíci se mohou dožít nanejvýš 10-20 let, zatímco jedna suchozemská želva z Galapág, kde ji objevil nikdo jiný než sám Charles Darwin ve 30. letech 19. století, žila až do roku 2006. Pomalé životní tempo vás tedy může dovést k vítězství.
Jedním ze způsobů, jakým vaše tělo snižuje rychlost klidového metabolismu, je vytváření efektivněji hospodařících mitochondrii, které nevytvářejí tolik odpadních látek. Mitochondrie jsou něco jako vaše buněčné elektrárny, které buňky pohánějí. Je to jako by vaše tělo schválilo nové, vlastní normy pro efektivnost spalování. Tyto nové mitochondrie vytvoří stejné množství energie z menšího množství kyslíku a produkují méně volných radikálů jakožto „výfukových plynů“. Vaše tělo se koneckonců bojí, že se blíží období hladomoru, snaží se proto ušetřit co nejvíce energie.
Dosud největší pokus s omezením kalorického příjmu skutečně ukázal, že dojde ke zpomalení metabolismu a snížení tvorby volných radikálů, a tím pádem také ke zmenšení oxidačního stresu. Obojí může zpomalit stárnutí. Plamen, který hoří dvakrát tak jasně, vyhasne dvakrát rychleji. Jestli však bude výsledkem prodloužení délky lidského života, to zůstává otázkou, na kterou nemáme odpověď. Omezení kalorického příjmu je často označováno za způsob, jak prodloužit délku života u „každého studovaného druhu“. To však neplatí ani pro všechny kmeny jednoho druhu. Někteří vědci se domnívají, že omezení kalorického příjmu lidem život nijak neprodlouží. Jiní zase říkají, že omezení kalorického příjmu o 20 % od věku 25 let, pokud ho budeme udržovat 52 let, může k našemu životu přidat 5 let navíc. Ať tak či onak, snížení oxidačního stresu je něco, od čeho můžeme očekávat prodloužení délky života prožitého ve zdraví.
Členové společnosti Calorie Restriction Society, samozvaní CRONies (zkrakta pro Calorie- Restricted Optimal Nutrition) jsou zdá se ve vynikajícím zdravotním stavu. Jenže tady jde o docela jedinečnou vybranou skupinu jednotlivců. Jak je to doopravdy, to se dozvíme jedině řádným testováním. Seznamte se studií CALERIE, anglická zkratka pro Komplexní hodnocení dlouhodobých účinků sníženého energického příjmu. První klinická studie testující účinky snížení kalorického příjmu.
Stovky neobézních mužů a žen byly náhodně přiřazeny buď do kontrolní skupiny, nebo skupiny se sníženým příjmem kalorií o 25 % po dobu dvou let. Podařilo se jim dodržovat jen poloviční cíl, ale stejně zhubnuli okolo 8 kg a 7,6 cm v pase. Zbavili se více než poloviny svého útrobního tuku. To se promítlo do významného zlepšení hladin cholesterolu, triglyceridů, citlivosti vůči inzulínu a snížení krevního tlaku. Osmdesát procent těch, kteří měli na začátku nadváhu, mělo na konci studie normální váhu. V kontrolní skupině došlo k nárůstu výskytu nadváhy o 27 %.
Ve slavné Minnesota Starvation Study (Minnesotské studii hladovění), ve které svědomité odpůrce válčení během 2. světové války použili jako pokusná zvířata, trpěly studijní subjekty fyzicky i psychicky. Dostavila se u nich deprese, podrážděnost i ztráta libida. Nicméně účastníci byli hubení už předtím a kalorický příjem jim byl snížen o polovinu. Studie CALERIE byla čtyřikrát méně omezující, dodržovaný kalorický příjem byl asi jen o 12 % nižší než ten výchozí. Studie navíc zahrnovala jedince s normální váhou, což je v USA dnes v průměru jedinec s nadváhou. Subjekty ze studie CALERIE nepociťovaly jiné než pozitivní účinky na kvalitu svého života. Výrazně se jim zlepšila nálada, celkové zdraví, sexuální touha i spánek. Účastníci ostatně jedli jen o 300 kalorií méně než na začátku. Dočkali se tedy všech možných přínosů, fyzických přínosů i psychických, a to vše pouze tím, že ze své denní stravy odebrali počet kalorií odpovídající malému balení bramborových lupínků.
K čemu tedy na konci studie došlo? V Minnesotské studii hladovění a v pokusech s kalorickým strádáním provedenými na elitních armádních jednotkách Army Rangers se ukázalo, že po ukončení omezování kalorického příjmu účastníci obvykle ztracenou váhu rychle nabrali zpět a někdy i něco navíc. Čím štíhlejší byli na počátku, tím více jejich těla vykazovala snahu povzbudit je k přejídání, aby nabrali co nejvíce tuku. Po ukončení studie CALERIE však došlo k něčemu jinému. I když byl jejich metabolismus zpomalen, udrželi si účastníci i dva roky poté 50 % svého výsledku v hubnutí. Museli si evidentně osvojit nové stravovací postoje a chování, což jim umožnilo udržet si svou nižší váhu. Při dlouhodobém snížení kalorického příjmu totiž může touha po sladkých, tučných a nezdravých jídlech skutečně ustoupit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hall KD. Metabolic Adaptations to Weight Loss. Obesity (Silver Spring). 2018;26(5):790-791.
- Osborne TB, Mendel LB, Ferry EL. The effect of retardation of growth upon the breeding period and duration of life of rats. Science. 1917;45(1160):294-5.
- Redman LM, Smith SR, Burton JH, Martin CK, Il'yasova D, Ravussin E. Metabolic Slowing and Reduced Oxidative Damage with Sustained Caloric Restriction Support the Rate of Living and Oxidative Damage Theories of Aging. Cell Metab. 2018;27(4):805-815.e4.
- The Animal Ageing and Longevity Database: AnAge entry for Lepus europaeus. Human Ageing Genomic Resources.
- The Animal Ageing and Longevity Database: AnAge entry for Chelonoidis nigra. Human Ageing Genomic Resources.
- Civitarese AE, Carling S, Heilbronn LK, et al. Calorie restriction increases muscle mitochondrial biogenesis in healthy humans. PLoS Med. 2007;4(3):e76.
- Bourzac K. Interventions: live long and prosper. Nature. 2012;492(7427):S18-20.
- Rebrin I, Forster MJ, Sohal RS. Association between life-span extension by caloric restriction and thiol redox state in two different strains of mice. Free Radic Biol Med. 2011;51(1):225-33.
- Bourg EL, Redman LM. Do‐It‐Yourself Calorie Restriction: The Risks of Simplistically Translating Findings in Animal Models to Humans. Bioessays. 2018;40(9):1-2
- Dai DF, Chiao YA, Marcinek DJ, Szeto HH, Rabinovitch PS. Mitochondrial oxidative stress in aging and healthspan. Longev Healthspan. 2014;3:6.
- Anderson RM, Le Couteur DG, de Cabo R. Caloric Restriction Research: New Perspectives on the Biology of Aging. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2018;73(1):1–3.
- Most J, Gilmore LA, Smith SR, Han H, Ravussin E, Redman LM. Significant improvement in cardiometabolic health in healthy nonobese individuals during caloric restriction-induced weight loss and weight loss maintenance. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2018;314(4):E396–E405.
- Ravussin E, Redman LM, Rochon J, et al. A 2-Year Randomized Controlled Trial of Human Caloric Restriction: Feasibility and Effects on Predictors of Health Span and Longevity. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2015 Sep;70(9):1097-104.
- Das SK, Roberts SB, Bhapkar MV, et al. Body-composition changes in the Comprehensive Assessment of Long-term Effects of Reducing Intake of Energy (CALERIE)-2 study: a 2-y randomized controlled trial of calorie restriction in nonobese humans. Am J Clin Nutr. 2017;105(4):913-927.
- Kalm LM, Semba RD. They starved so that others be better fed: remembering Ancel Keys and the Minnesota experiment. J Nutr. 2005;135(6):1347-52.
- Dirks AJ, Leeuwenburgh C. Caloric restriction in humans: potential pitfalls and health concerns. Mech Ageing Dev. 2006;127(1):1-7.
- Martin CK, Bhapkar M, Pittas AG, et al. Effect of Calorie Restriction on Mood, Quality of Life, Sleep, and Sexual Function in Healthy Nonobese Adults: The CALERIE 2 Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2016;176(6):743–752.
- Franklin JC, Schiele BC, Brozek J, Keys A. Observations on human behavior in experimental semistarvation and rehabilitation. J Clin Psychol. 1948;4(1):28-45.
- Friedl KE, Moore RJ, Hoyt RW, Marchitelli LJ, Martinez-lopez LE, Askew EW. Endocrine markers of semistarvation in healthy lean men in a multistressor environment. J Appl Physiol. 2000;88(5):1820-30.
- Dulloo AG, Jacquet J, Montani JP. How dieting makes some fatter: from a perspective of human body composition autoregulation. Proc Nutr Soc. 2012;71(3):379-89.
- Kahathuduwa CN, Binks M, Martin CK, Dawson JA. Extended calorie restriction suppresses overall and specific food cravings: a systematic review and a meta-analysis. Obes Rev. 2017;18(10):1122-35.
- Marlatt KL, Redman LM, Burton JH, Martin CK, Ravussin E. Persistence of weight loss and acquired behaviors 2 y after stopping a 2-y calorie restriction intervention. Am J Clin Nutr. 2017;105(4):928–935.
Image credit: Matthew Bennett via unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video