Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy rozmarýnu pro funkci mozku
Polovina čajové lžičky sušeného rozmarýnu dokáže zlepšit kognitivní funkci mozku.
V Hamletovi ve čtvrtém jednání Ofélie poznamenává v páté scéně, že rozmarýn je dobrý na paměť. Tato myšlenka vznikla nejméně před několika tisíci lety, a to u starověkých Řeků, kteří tvrdili, že rozmarýn klidní mozek, zlepšuje chápání, obnovuje ztracenou paměť a probouzí mysl. Koneckonců, rostliny mohou být považovány za malé chemické továrny, které vyrábějí všechny možné druhy sloučenin, jež by mohly mít neuroprotektivní výhody.
Takže snižme spotřebu zpracovaných jídel, jezme hodně plnohodnotných rostlinných potravin bohatých na fytonutrienty, včetně různých druhů bylin. Dokonce i vůně některých bylin může ovlivnit funkci našeho mozku. Zjistil jsem ale, že mnoho knih o aromaterapii je vědecky neuspokojivých. Byly v nich například studie, které nabízely subjektivní dojmy; a tak, v pořádku, jistě, čichání bylinného sáčku je skutečně snadné, levné a bezpečné, ale je to efektivní? Neporovnali testovací skóre, ani nic jiného.
I když existuje kontrolní skupina, ve které vědci lidem zadali udělat řadu testů v místnosti, která voněla jako rozmarýn, levandule nebo nic, a dokonce, i když srovnávali výsledky testů, zdálo se, že levandule je zpomalila; zhoršila jejich výkonnost, zatímco se zdálo, že rozmarýnové skupině se dařilo lépe. Ale možná to bylo jen kvůli jejich vlivu na náladu. Možná se rozmarýnové skupině dařilo lépe jen proto, že je nabudilo to aroma? A nemuselo to zrovna být tím nejlepším způsobem, možná to za určitých okolností byla nadměrná stimulace?
Byly provedeny studie, které lidem měřily vlny v mozku a vědci byli schopní srovnávat zjištění EEG se změnami nálady a výkonu, spolu s objektivními změnami hladin stresových hormonů. Ale je to všechno jen proto, že příjemné vůně zlepšují lidem náladu? Kdybyste vytvořili nějakou syntetickou rozmarýnovou vůni se spoustou chemikálií, které nemají nic společného s rostlinou rozmarýnu, bude mít stále stejný účinek? To se nevědělo – až dosud.
Aromatické byliny obsahují těkavé sloučeniny, které by se teoreticky mohly dostat do krevního oběhu prostřednictvím výstelky nosu nebo plic, a pak se potenciálně dostat do mozku a mít tam přímé účinky, ale toto byla první studie, která to testovala. Shromáždili lidi, kteří vypracovávali matematické úlohy v místnosti naplněné rozmarýnovým aroma. A ano, ukázalo se stejné zvýšení výkonu, poprvé se ale ukázalo, že to, o kolik lepší výkon podali, přímo souviselo s množstvím rozmarýnové sloučeniny, která se dostala do jejich krevního oběhu, jen díky tomu, že byli v oné uzavřené místnosti. A tak tato studie nejen ukázala, že se rozmarýn vstřebával do těla, ale že přírodní aromatické rostlinné sloučeniny mohou mít přímý vliv na změny ve funkci mozku.
Pokud toto může způsobit čichání rozmarýnu, jaké účinky bude mít konzumace rozmarýnu? Existují studie o čilosti a kognitivních schopnostech a o snížení hladin stresových hormonů, to vše díky inhalaci rozmarýnu. Nebyly však k dispozici žádné klinické studie kognitivních výsledků po požití rozmarýnu – až do této chvíle. Starší dospělí lidé, v průměrném věku 75 let, dostali dva šálky rajčatové šťávy; buď samotné, nebo s polovinou čajové lžičky rozemletého rozmarýnu, což lze použít v běžném receptu, nebo celou čajovou lžičku, dvě čajové lžičky nebo vrchovatou polévkovou lžíci rozmarýnového prášku, a dokonce jim k tomu dali nějaké placebo pilulky, aby ještě více eliminovali jakékoli účinky placeba.
Rychlost paměti je potenciálně užitečným prognostikem kognitivní funkce během stárnutí. Vědci zjistili, že nejnižší dávka měla příznivý účinek, urychlila rychlost zpracovávání informací, ale nejvyšší dávka snížila tuto rychlost, možná proto, že dávka půl čajové lžičky zlepšila bystrost, zatímco dávka 4 čajových lžiček bystrost snížila. Takže rozmarýnový prášek, v dávce nejblíže normální kuchyňské spotřebě, prokázal pozitivní účinky na rychlost paměti: nesporné poselství ale je, že více nemusí být lépe. Neužívejte vysoké dávky bylinných doplňků/extraktů/tinktur, stačí, když při vaření používáte koření. Závěr je nepochybně potěšující pro firmu prodávající koření, která tuto studii sponzorovala.
Nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky, ale to neznamená, že můžete sníst celý keř. Tento chudák spolkl rozmarýnovou větvičku, která se mu propíchla skrz žaludek do jater, a způsobila absces, z něhož odstranili dva šálky hnisu – společně s pěticentimetrovou větvičkou. Takže zkoušejte bylinky a koření při vaření. Rozšiřujte svůj jídelníček, ale větve nechávejte raději venku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Atsumi T, Tonosaki K. Smelling lavender and rosemary increases free radical scavenging activity and decreases cortisol level in saliva. Psychiatry Res. 2007 Feb 28;150(1):89-96. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17291597
- McCaffrey R, Thomas DJ, Kinzelman AO. The effects of lavender and rosemary essential oils on test-taking anxiety among graduate nursing students. Holist Nurs Pract. 2009 Mar-Apr;23(2):88-93.
- Hugel HM. Brain Food for Alzheimer-Free Ageing: Focus on Herbal Medicines. Adv Exp Med Biol. 2015;863:95-116.
- Moss M, Cook J, Wesnes K, Duckett P. Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. Int J Neurosci. 2003 Jan;113(1):15-38.
- Diego MA, Jones NA, Field T, Hernandez-Reif M, Schanberg S, Kuhn C, McAdam V, Galamaga R, Galamaga M. Aromatherapy positively affects mood, EEG patterns of alertness and math computations. Int J Neurosci. 1998 Dec;96(3-4):217-24.
- Jimbo D, Kimura Y, Taniguchi M, Inoue M, Urakami K. Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease. Psychogeriatrics. 2009 Dec;9(4):173-9.
- Pengelly A, Snow J, Mills SY, Scholey A, Wesnes K, Butler LR. Short-term study on the effects of rosemary on cognitive function in an elderly population. J Med Food. 2012 Jan;15(1):10-7.
- Burnett KM, Solterbeck LA, Strapp CM. Scent and mood state following an anxiety-provoking task. Psychol Rep. 2004 Oct;95(2):707-22.
- Ballard CG, O'Brien JT, Reichelt K, Perry EK. Aromatherapy as a safe and effective treatment for the management of agitation in severe dementia: the results of a double-blind, placebo-controlled trial with Melissa. J Clin Psychiatry. 2002 Jul;63(7):553-8.
- Karamarkovic AR, Djuranovic SP, Popovic NP, Bumbasirevic VD, Sijacki AD, Blazic IV. Hepatic abscess secondary to a rosemary twig migrating from the stomach into the liver. World J Gastroenterol. 2007 Nov 7;13(41):5530-2.
- Eriksson PS. Neurogenesis and its implications for regeneration in the adult brain. J Rehabil Med. 2003 May;(41 Suppl):17-9.
- [No authors listed] Take comfort in human neurogenesis. Nat Med. 1998 Nov;4(11):1207.
- Eriksson PS, Perfilieva E, Björk-Eriksson T, Alborn AM, Nordborg C, Peterson DA, Gage FH. Neurogenesis in the adult human hippocampus. Nat Med. 1998 Nov;4(11):1313-7.
- Moss M, Oliver L. Plasma 1,8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma. Ther Adv Psychopharmacol. 2012 Jun;2(3):103-13.
- Shakespeare W. Hamlet, Act IV, Scene V (source unknown)
- Perry EK, Pickering AT, Wang WW, Houghton PJ, Perry NS. Medicinal plants and Alzheimer's disease: from ethnobotany to phytotherapy. J Pharm Pharmacol. 1999 May;51(5):527-34.
- Thompson Coon J, Abbott R, Rogers M, Whear R, Pearson S, Lang I, Cartmell N, Stein K. Interventions to reduce inappropriate prescribing of antipsychotic medications in people with dementia resident in care homes: a systematic review. J Am Med Dir Assoc. 2014 Oct;15(10):706-18.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Video credit: Tyler McReynolds, Teetotalin LLC.